1 Italië Spanje i Qvefig 'ego. ty.n.j In de eerste plaats valt op dat Foursquare (nog) niet heel intensief gebruikt wordt. Bij ongeveer de helft van de locaties is nog nooit ingecheckt. Dat kan, onder andere, komen doordat de locatie ooit verkeerd is ingevoerd. Gebruikers zullen niet snel op zo'n "verkeerde" locatie inchecken. Sprekender is het gemiddelde van circa 16 check-ins per uur voor de locaties die werden gevolgd: erg intensief wordt het medium kennelijk nog niet gebruikt. En dan moet nog worden beseft dat een groot deel van de check-ins door toeris ten wordt gedaan. In gebieden waar de meeste bezoekers uit het binnenland komen, kan dus een lagere check-in- intensiteit worden verwacht. Het aandeel toeristen in de check-ins is niet meteen te bepalen. Gebruikers kunnen hun woonplaats opgeven bij Foursquare, maar dat is een vrije tekst. Gelukkig bestaan er diensten op het web die daarvan wat meer gestructureerde data kunnen maken. De vrij beschikbare geocodeerdienst van geonames.org is gebruikt om de woonplaatsteksten te herleiden tot een eenduidige plaatsaanduiding; een land en coördinaten. Niet in alle gevallen is het geocoderen geslaagd, maar in een groot aantal gevallen wel. Daardoor is het moge lijk een indrukte krijgen van de nationali teiten van de gebruikers (figuur 3). De herkomst van de gebruikers is, dankzij de door geonames.org gevonden coördinaten, ook op een kaart weer te geven (figuur 4). Dergelijke kaartjes zijn uiteraard ook te maken voor kleinere gebieden. Sommige onderzoekers zullen bijvoorbeeld alleen naar de herkomst van (potentiële) klanten binnen Nederland willen kijken. Dan is het ook leuk om naar de verschil len tussen mannen en vrouwen te kijken. Ten eerste valt het op dat Foursquare populairder is bij mannen dan bij vrouwen. Zowel in aantal geregistreerde gebruikers, als in aantal check-ins zien we bijna twee keer zoveel mannen als vrouwen. De seksen blijken zo hun eigen voor keuren te hebben. Het is mogelijk een ranglijst van locaties te maken die de populariteit van die locaties bij juist mannen of vrouwen laat zien. Het beeld Nederland ■Verenigde Siaien Rusiano -1 Frankrijk ■Turkije Beigie Verenigd Koninkrijk Brazilië Duitsland Figuur 3 - Herkomst van Foursquare-gebruikers in Amsterdam. Figuur 4 - De ruimtelijke verdeling van de herkomst van Foursquare-gebruikers met check-ins in Amsterdam. 6 Geo-lnfo 2013-5

Geo-Info | 2013 | | pagina 8