u Conclusies A, m m Figuur 5 - Intensiteit van check-ins door vrouwen in ochtend, van negen uur tot twaalf uur. Figuur 6 - Intensiteit van check-ins door mannen van tien uur 's avonds tot drie uur 's nachts. blijkt dan vrij rolbevestigend te zijn: Juwelen- en cosmeticawinkels zijn vooral populair bij vrouwen, en bij mannen zijn dat voornamelijk de cafés. Het verschil in voorkeur tussen de seksen is ook zichtbaar in de ruimtelijke verdeling van de check- ins; gebieden met een hoge concentratie winkels laten, bijvoorbeeld, een hoge concentratie check-ins door vrouwen zien. Grotere verschillen in de ruimtelijke verdeling van check-ins zijn zichtbaar als verschillende tijdstippen worden vergele ken. Figuur 5 geeft een indruk van de ver spreiding van check-ins door vrouwen in de ochtend, figuur 6 laat de verspreiding zien van check-ins door mannen in de late uurtjes. Een duidelijke verschuiving van het winkelgebied rond de Kalverstraat en de Nieuwendijk naar het vertier dat men op de Wallen kan vinden, is te zien. Dit soort kaartjes illustreren dat de data bruikbaar zijn voor het verkrijgen van inzicht in de ruimtelijke en temporele ver spreiding van doelgroepen. En dat inzicht kan worden gebruikt voor beslissingen over vestigingsplaatsen, productaanbod, openingstijden en reclamecampagnes. Nog leuker zou het zijn om inzicht te krijgen in ruimtelijkeen temporele gedragspatronen: is er een voorkeur voor bepaalde routes tussen locaties? Is er een voorkeur voor het combineren van bepaalde soorten locaties in een bepaalde volgorde en/of rond een bepaalde tijd? De verzamelde gegevens bij dit onder zoek bleken niet toereikend te zijn om op dit soort vragen een overtuigend antwoord te geven. Zouden er veel meer mensen al hun bezoekjes bij Foursquare inchecken, dan kunnen er wellicht wel (betere) antwoorden worden gegeven. Data van sociale media zouden een rol kunnen spelen in marketinganalyses, mits zij in grote volumes beschikbaar zijn. Grote datavolumes kunnen namelijk enkele nadelen van dit soort data wegne men. Vaak zijn gegevens onvolledig of niet betrouwbaar, maar door met gemiddel den over grote aantallen te werken, wordt die pijn verzacht. Grote datavolumes maken het ook mogelijk om gegevens zodanig te aggregeren dat zij niet meer zijn te herleiden tot individuen, waardoor de privacy van individuele deelnemers aan sociale media gewaarborgd blijft. Hoewel er wel wat aan te merken is op data van sociale media zijn er veel moge lijkheden om die data van meerwaarde te voorzien. Ten eerste is het mogelijk de data te verbeteren en te verrijken. Verkeerd of onvolledig ingevulde gegevens kunnen worden verbeterd en uniform worden gemaakt door automatische procedures. Ten tweede is er de mogelijkheid om de gegevens te koppelen aan andere datasets. Een set data-elementen kan ook voorkomen in een andere dataset, waardoor die set als koppelveld kan dienen en toegang kan ver schaffen tot alle data van de andere dataset. Deze twee mechanismen, verrijken en koppelen, kunnen elkaar aanvullen. Ver rijkte gegevens kunnen beter gekoppeld worden en gekoppelde gegevens kunnen op hun beurt verrijkt worden, of worden doorgekoppeld. Bij processen om data te koppelen en te verrijken, kan locatie een doorslaggevende rol spelen. Is een duidelijke locatie eenmaal voorhanden, eventueel door middel van verrijking of koppeling, dan kan zij als sleutel dienen tot tal van andere data. Even belangrijk is locatie bij het verwerken van data tot informatie en kennis. Kennis van patronen in het doen en laten van de moderne mens is voor velen van grote waarde. Locatiegegevens stellen ons in staat kaartjes, grafieken en animaties te maken en zo patronen te ontdekken in ruimteen tijd. Bij dit onderzoek bleek maar weer eens dat geografie een uitgelezen middel is om verbanden te leggen en informatie boven water te halen. Het zal voor u geen verras sende conclusie zijn. t III HI|H Geodan Research Met dank aan de marketinggroep van de Faculteit Economie van de Vrije Universiteit - Amsterdam Geo-lnfo 2013-5 7

Geo-Info | 2013 | | pagina 9