WGK-studiemiddag 'Booming Amsterdam' Verslag René van der Schans GtN 2003^2013 In 1613 werd in Amsterdam begonnen met de aanleg van het westelijk deel van de grachtengordel en de Jordaan, de zogenaamde derde uitleg. In 1662 startte de aanleg van het oostelijk deel van die nog steeds spectaculaire gordel, nu werelderfgoed van de Unesco. Reden genoeg om daar een fraaie tentoonstelling aan te wijden, en ook een studiemiddag van de GIN-Werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie op 24 april 2013, in het Amsterdamse Stadsarchief. Stad van de Gouden Eeuw; de grachtengordel als canon in de stadsontwikkeling van Amsterdam 1600-1950 Pleidooi voor studie werkkaarten Het gebruik van kaarten bij de i7de-eeuwse stadsuitleg van Amsterdam (7fTN Geo-lnformatie Nederland Met een half uur vertraging - door graafwerkzaamheden was een deel van de stroom in het Stadsarchief uitgeval len - kon Jan Werner de ongeveer 35 deelnemers in een wat kleinere zaal welkom heten voor de bespreking van de vde-eeuwse stadsuitleg en van een, bij het genoemde jubileum, verschenen nieuw deel van 'Kaarten van Amsterdam (1538-1865)'. De eerste spreker was Jaap Evert Abra- hamse, in 2010 gepromoveerd op een diepgaande (bronnen)studie van 'De grote uitleg van Amsterdam'(zie kader). In de dissertatie gaat het om de stedenbouw en in het bijzonderde bestuurlijke besluit vorming, de kartografie is daarbij een hulpmiddel. Spreker schetste eerst de bevolkingsexplosie, waarbij velen buiten de stadsvesten, langs paden in de polder huisvesting moesten vinden. Bij de derde uitleg vond een splitsing plaats in een gebied voor deftige huizen langs nieuw te graven grachten, alles volgens strenge bouwvoorschriften als achterrooilijnen, en een gebied, de Jordaan, voor eenvoudige huizen en bedrijven langs de bestaande sloten, alles wat minder geregeld. De financiering van de aanleg (inclusief een nieuwe vestingwal) vond voor de grachtengordel plaats door grondverkoop bij veiling; in de Jordaan ging het meer om schuiven met stukjes grond van de oude eigenaren. Openbare gebouwen werden neergezet op moeilijk verkavel- bare plekken. Bij de vierde uitleg, van 1662, werd rekening gehouden met de opkomst van de koets als statussymbool, door het aanbrengen van een achterstraat met koetshuizen. Rond 1672 stortte de markt in, en werden kavels gratis uitgegeven aan sociale instellingen, of door de stad verhuurd als tuintjes. De Amsterdamse uitleg diende ongetwijfeld als voorbeeld voor plannen voor Utrecht, Haarlem en Groningen, waarbij in de laatste twee gevallen wel dure nieuwe wallen werden aangelegd, maar de gronduitgifte stagneerde. Bij het Utrechtse plan zijn er mooie'makelaarstekeningen', maar hier kwam verder helemaal niets van de grond. In het midden van de 19de eeuw zijn er plannen voor een gordel rond de stad Amsterdam gemaakt, van Van Niftrik (kansloos, want te ambitieus) en van Kalff (realistisch en uitgevoerd), en zelfs rond 1948 werd er nog een plan getekend voor een gordel met hoogbouw, als alternatief voor het Algemeen Uitbreidingsplan van Van Eesteren. De grachtengordel kwam grotendeels tot stand door uitgifte van kavels voor eigenbouw, een proces dat nu in Almere zelfs bij de zwakke woningmarkt nog goed schijnt te verlopen. Spreker liet, tot slot van zijn boeiende verhaal, ook nog een prach tig plaatje zien van een Amsterdamse gracht in Turkije: zie bijvoorbeeld http://www.wijblijvenhier.nl/16454/ de-tulpenwoning/hotel-orange-county-2/. Ik wandel toch liever langs de echte Amsterdamse grachten. Als tweede spreker trad op Erik Schmitz van het Stadsarchief, door de eerste spreker in diens voorwoord bij zijn proefschrift,zeer geprezen om zijn kennis van het archivalische en kartografische bronnenmateriaal. Nu, dat bleek volkomen terecht. Aan de hand van een groot aantal plaatjes van grootschalige werkkaarten besprak hij verschillende kaart typen die bij de stadsuitleg een rol speelden. Het betoog begon met een fraaie geschil derde trompe-l'oeil van bundeltjes gelias- seerde archiefstukken, waaronder een kaartje, afkomstig van de stadsthesaurie. Kaarten vormden onderdeel van dossiers, maar helaas zijn vele kaarten die in bewaard gebleven stukken worden genoemd, weggegooid. Van twaalf grote werkkaarten van de vierde uitleg zijn er zo nog maar twee-en-een-halve over, en er werd ook een kaart getoond die was samengesteld uit drie brokstukken. Rafelranden te over. Aan bod kwamen onder meer kaarten met de namen van de oude eigenaren, een kaart met een militair kwetsbare plek bij de Heiligeweg, een ophogingskaart, kaarten met inbreidin- gen, een kaart met de door bakens in het terrein zichtbaar gemaakte bouwblokken (daar was ook een prent van) en gedrukte (en met de hand verder aangevulde) uitgifte kaartjes, waarvan soms ook nog de koper- Geo-lnfo 2013-6 11

Geo-Info | 2013 | | pagina 13