Zeven tiende-eeuwse Architectuurtekeningen 1.5e rekening in lie ontwerp- en bouwpraktijk in de Nederlandse R_epu bliek Discussie Amsterdam: geen gemeente maar Stadsarchief Bezoek tentoonstelling CULTUUKHItfTCOUCH8 Ehk« Gerritsen Een voorontwerp voorde vierde vergroting, t66o, Cornelis Danckerts Van Rij. Wel studies naar architectonische tekeningen, maar nog niet naar werkkaarten. Bezoek aan tentoonstelling 'Booming Amsterdam'. niet ken'), hoofdzakelijk topografische; deel 2 omvat alleen een selectie, een representatief beeld, met meer thematiek, planologie en toerisme. Hameleers analyseerde een en ander verder aan de hand van kaartvoorbeel- den op de aspecten stadsgrootte, kaarttypen (ook historische reconstructiekaarten), topografisch versus thematisch, schaal, weergave in opstand of plattegrond, en de noord-oriëntering. De discussie opende met de vraag of de collectie van het stadsarchief ook water staatkundige kaarten bevat. Het antwoord was ja, want het peil en de doorstroming van de grachten moest natuurlijk goed in de gaten worden gehouden. Inhakend op een opmerking van Mare Hameleers over de rela tie tussen zijn boeken en de tentoonstelling werd door mij een pleidooi gehouden voor een aparte (mogelijk landelijke) studie naar de aanwezigheid en het gebruik van groot schalige werkkaarten als de nu getoonde. Zulke studies bestaan voor vestingbouwkun dige en architectonische tekeningen, maar bij deze kaarten ten dienste van publieke werken wordt een wetenschappelijke mono grafie node gemist. Uit de zaal kwam ook een opmerking dat de nu gepubliceerde kaartcatalogi in feite geen goed beeld verschaffen van de stedelijke ontwikkeling. Hameleers bevestigde dit: het uitgangspunt is de volgorde van publicatie van de kaarten, en niet de fasen van de stads- groei. Van Antwerpen zou wel iets dergelijks bestaan (en ondergetekende vermoedt ook wel van andere steden). Nog een vraag: waarom was de toch zeer betrouwbare vogelvluchtkaart van Van Berckenrode niet als projectkaart gebezigd? Dat was niet het geval, omdat dit type kaart vooral voor representatieve doeleinden werd gemaakt, en niet voor praktische werkzaam heden. De discussie sloot met een vraag om digitale publicatie van het kaartmateriaal. Zeer nastrevenswaardig natuurlijk, maar de uitgevers van al die prachtige boeken wor den daar vast niet blij van, was het antwoord. Door de stroomstoring was het wat laat geworden, maar gelukkig konden de deelnemers aan de studiemiddag toch nog de fraaie tentoonstelling bezoeken, met deskundige toelichting van Erik Schmitz. Door andere hobby-verplichtingen kon ik nog net een levendige, maar daardoor niet helemaal scherpe foto ervan maken en moest ik daarna gauw uit het'zonnige/ zondige'Amsterdam vertrekken, maar ik had gelukkig al twee keer eerder de tentoonstel ling bezocht en daarbij, met de neus op de kaart, bijzonder genoten van de schitterende details, die bij digitalisering of druk toch meestal verloren gaan. Die scherpte! Bij het verschijnen van dit verslag is bezoek niet meer mogelijk. Helaas is er geen cata logus, alleen maar een bescheiden boekje met korte toelichtingen zonder plaatjes voon euro. Maaru moet zeker eens een blik werpen in de hiervóór genoemde boeken, daarin komt u vast ook werk tegen van 17de- eeuwse landmeters, die soms op de ten toonstelling, terecht, met de titel 'onbekende kunstenaar'worden vereerd. Daar werd iets groots verricht, ook met de kartografische en landmeetkundige gereedschappen. René van der Schans Geo-lnfo 2013-6 13

Geo-Info | 2013 | | pagina 15