De Zorgatlas: bron voor geografische informatie over zorg en volksgezondheid in Nederland Al ruim 14 jaar is de Nationale Atlas Volksgezondheid (www.zorgatlas.nl) hèt naslagwerk voor geografische infor matie over zorg en volksgezondheid in Nederland. De Atlas is onderdeel van de Volksgezondheid Toekomst Ver kenningen (VTV) en vormt samen met het Nationaal Kompas Volksgezondheid (www.nationaalkompas.nl) een belangrijke bron van informatie voor beleidsmakers en onderzoekers. Intro Geografische focus VTV S.L.N. Zwakhals, H. Giesbers, A.M. van Bakel, J.A.M. van Oers Het primaire doel van de VTV is om een overzicht te geven van de stand van zaken van de volksgezondheid in Nederland en biedt tevens een blik op de toekomst. Welke ziekten krijgen we steeds beter onder controle en waar zullen we straks aan overlijden? Welke factoren beïnvloeden de volksgezondheid en hoe kunnen deze factoren door middel van beleid gestuurd worden? Welke ziekten dragen het meest bij aan de zorgkosten en hoe zal zich dat in de toekomst ontwikkelen? Vragen als deze worden beantwoord in de VTV. In dit artikel wordt eerst de rol van de VTV in het beleid besproken. Vervolgens wordt de positie van de Zorgatlas binnen de VTV beschreven.Ten slotte komen de functies en de toekomstontwikkelingen van de Zorgatlas aan de orde. Dit artikel is, in licht aangepaste vorm, een vertaling van een Engelstalig artikel dat eerder in het Duitse Kartografische Nachrichten verscheen (Zwakhalsetal., 2013). De VTV speelt een belangrijke rol bij de evaluatie van bestaand beleid en de voorbereiding van nieuw beleid in de vier jaarlijkse beleidscyclus van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). In deze cyclus stelt het ministerie een beleidsnota op waarin de hoofdlijnen van het gezondheidsbeleid staan beschre ven. Deze beleidsnota is de basis voor de volgende stappen in de beleidscyclus; de beleidsontwikkeling en de implementatie. De laatste stap is de beleidsevaluatie die weer input levert voor de volgende cyclus (Van der Lucht en Polder, 2010). Figuur 1 toont de positie van de VTV in deze cyclus. Sinds 1993 verschijnt de VTV in een vierjaarlijkse cyclus. In de VTV wordt veel ic Beleidsevaluatie Figuur i - Functie van de VTV in de beleidscyclus. waardevolle informatie gepresenteerd die ook voor andere doelen dan de beleidsvoorbereiding en de beleidse valuatie kan worden gebruikt. Echter, door de verschijningsfrequentie van vier jaar zijn veel gepubliceerde gegevens al gedateerd. Sinds 1998 wordt daarom tussentijds continu gerapporteerd over de gezondheidstoestand en de gezond heidszorg. Deze informatie wordt online op het web gepubliceerd in het Nationaal Kompas Volksgezondheid en de Nationale Atlas Volksgezondheid. Het Kompas heeft een encyclopedische functie en bevat informatie op nationaal niveau. De Atlas Beleidsvoorbereiding Beleidsimplementatie Beleidsontwikkeling 14 Geo-lnfo 2013-6

Geo-Info | 2013 | | pagina 16