Vraag naar geografische informatie VTV sinds 1993 Rokers 2008-2011 Afstemming vraag en aanbod huisartsenzorg 2010 focust op het regionale en lokale niveau. Er worden heel veel kaarten aangebo den op gemeentelijk niveau, soms zelfs gedetailleerder; op vierpositie postcode, op wijk- of op buurtniveau. Als gegevens niet zo gedetailleerd beschikbaar zijn, gebruiken we grotere gebieden, zoals de GGD-regio's. Momenteel kent Nederland 28 GGD-en. De GGD-en worden aange stuurd door de gemeenten en dragen bij aan het bewaken, verbeteren en bescher men van de volksgezondheid. De eerste versie van de Atlas werd gepubliceerd in februari 1999. Deze versie bevatte vooral kaarten met de locaties van zorgvoorzieningen in Nederland. De eerste onderwerpen die in kaart werden gebracht, waren de ziekenhuizen, ver pleeg- en verzorgingshuizen, GGZ-instel- lingen, openbare apotheken en ambu lancestandplaatsen. Voor de ziekenhuizen, apotheken en ambulancestandplaatsen waren ook al bereikbaarheidskaarten opgenomen. In januari 2001 is de Atlas uit gebreid met gegevens over gezondheid en sterfte en cijfers over ziektepreventie, factoren die de gezondheid beïnvloeden en bijkomende thema's zoals wachtlijsten, arbeidsmarkt, gezondheid in de grote steden en zorgverzekeringen. Met het toe voegen van deze onderwerpen werd het hele onderzoeksterrein van VTV gedekt. De Zorgatlas is een thematische atlas die het complete terrein van zorg èn gezond heid weergeeft en is daarmee uniek in zijn soort. Momenteel staan er zo'n 1000 kaarten op de site. De Atlas biedt consequent een geogra fisch perspectief. Dit is heel bruikbaar om van de waargenomen situatie een beeld te schetsen. Zo kunnen regio's met elkaar vergeleken worden. De regio met de beste score kan gebruikt worden als benchmark voor de andere regio's. Figuur 2a geeft een voorbeeld: deze kaart toont het percen tage rokers per GGD-regio. Het percentage varieert van 23,3% tot 30,3%. Dat betekent dus dat de slechtst scorende regio ruim 30% meer rokers telt dan de best scorende regio. Wellicht dat meer beleid op het ontmoedigen van roken in die regio kan worden ingezet. Het is immers mogelijk, gezien de prestaties in andere regio's, om het percentage rokers te laten dalen. Voor de afstemming van vraag en aanbod van gezondheidszorg is een geografisch perspectief ook uitermate belangrijk. Zo betekent nog niet dat voldoende aanbod op nationaal niveau ook in elke gemeente voldoende aanbod betekent. Figuur 2b geeft een voorbeeld van afstemming van zorgvraag en aanbod van huisartsen. In de rode gemeenten zijn minder huisartsen dan er verwacht mogen worden op basis van de geschatte vraag. In de groene gebieden is juist een overschot aan huis artsencapaciteit. De grote steden springen eruit als gemeenten met een overcapaci teit (donkergroen). Kaarten zijn ook zeer geschikt om locatie gegevens van zorginstellingen te ont sluiten. In de Atlas zijn ook veel kaarten opgenomen met locatiegegevens. Figuur 3a geeft een voorbeeld van de zieken huislocaties. Verder kan met kaarten zeer goed de bereikbaarheidssituatie worden beschreven. Vooral bij acute zorg speelt dit een belangrijke rol. Figuur 3b laat een voorbeeld zien van een bereikbaarheids- kaart. In deze kaart is de reistijd vanaf de dichtstbijzijnde ambulancestandplaats weergegeven. Hierbij is de norm dat iedereen bin nen 15 minuten bereikt kan worden. Deze norm is inclusief een meld- en uitruktijd van 3 minuten. Er blijft dan nog 12 minuten netto reistijd over. In de kaart is duidelijk te zien in welke gebieden de bevolking 12 jaar en ouder, per GGD-regio, gecorrigeerd voor leeftijd en geslacht Percentage 23,3 - I I 24,3 - I 25,3 - I 26,3- 27,6 - 29,0 - 24,3 25,3 26,3 '27,6 29,0 30,3 gemiddelde INiet voldoende gegevens Bron: Nivel (Vaam) Bron: CBS Gezondheidsenquête per gemeente Afwijking van het verwacht aantal huisartsen op basis van de vraag (aantal) Minder dan landelijk gemiddeld 0,0- 4,1 Meer dan landelijk gemiddeld I I 0,0- 2,0 I I 2,0- 4,0 ■I 4 ,0 11,0 11,0-58,0 Figuur 2a - Percentage rokers van 12 Jaar en ouder per GGD-regio, 2008-2011. Figuur 2b -Afstemming vraag en aanbod van huisartsenzorg per gemeente, 2010. Geo-lnfo 2013-6 15

Geo-Info | 2013 | | pagina 17