Bezoekersstatistieken English summary in Kartografische Nachrichten Vooruitzichten Mwd Rcnr}t*>d ri I Figuur 6 -Arbeidsongeschiktheidsuitkeringen op drie geografische schaalniveaus. Op deze manier geeft de zoom-functie de mogelijkheid om een bepaald ruimtelijk fenomeen in meer detail te bekijken. Naast deze zoomfunctie is de actualiteit van de kaarten ook sterk verbeterd. Dat komt onder meer doordat het productieproces voor het maken van kaarten sterk is gestroomlijnd. Verder zijn er ook steeds meer bronhouders die hun gegevens graag omgezet zien in een kaart in de Atlas. Dit komt de kwaliteit en de actualiteit van de data ten goede. Een van de pluspunten van de Zorgatlas is de grote variatie in de weergavemetho- den. Juist bij dit soort statistische kaarten is het moeilijk niet te vervallen in een saaie serie choropleetkaarten. Kaarten worden ook afgewisseld met speelse animaties en tijdseries.Ten slotte is de Atlas ook nog zeer actueel (Ormeling, 2009). Jaarlijks bezoeken gemiddeld 140.000 unieke browsers in totaal 170.000 keer de Zorgat las. Per maand zijn dat 14.000 bezoeken, per week 3.200. Ruim één op de vier bezoekers (37.800 bezoekers, 27%) komt regelmatig terug. Gemiddeld blijven de bezoekers 6,5 tot 7 minuten per bezoek op de website en bekijken ze 3,5 pagina's. In de laatste 12 maanden bekeken ze in totaal 572.000 pagina's. Figuur 7 toont het aantal bezoeken per maand gedurende de afgelopen twee jaar. Duidelijk zichtbaar zijn de lagere bezoeken tijdens de vakantieperiodes. De hogere pieken in de figuur zijn te verklaren door het toenemende aantal bezoeken na het verschijnen van de RIVM nieuwsbriefVolksgezondheid en Zorg. De bezoekersstatistieken geven ook informa tie over de meest populaire kaarten. De kaart over de bevolkingsdichtheid per gemeente stond afgelopen jaar op nummer 1 met 4.300 bezoeken. De kaart met de locaties van ziekenhuizen (figuur 3a) is al jarenlang één van de meest populaire kaarten. Afgelopen jaar werd deze kaart meer dan 3.000 keer bezocht. Andere veel bezochte kaarten zijn die van de bevolkingsgroei en de kaart met de spreiding van Erythema migrans (een eerste aanwijzing voor de ziekte van Lyme). Het gezondheidszorgbeleid in Nederland kent momenteel een trend van decentra lisatie. Delen van de verantwoordelijkheid voor gezondheids- en zorgbeleid worden verschoven van de Rijksoverheid naar de gemeenten. Taken die traditioneel in de iï«a Figuur 7 - Bezoekersaantallen per maand april 2011 - maart 2013. 18 Geo-lnfo 2013-6

Geo-Info | 2013 | | pagina 20