Eigenaar mobiele telefoon makkelijk te achterhalen Referentie Literatuur GPS in smartphones maakt plaatsbepaling makkelijk landelijke AWBZ (Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten) waren belegd, zoals de thuiszorg worden verplaatst naar de WMO (Wet Maatschappelijke Ondersteuning). De verantwoordelijkheid van de uitvoe ring van de WMO ligt bij de gemeenten. Los daarvan zien we een ontwikkeling van de vraag naar zorg- en gezondheidsinfor matie op geografisch steeds gedetailleerder niveau. Men beseft steeds meer dat ook in gezondheidsland de ruimtelijke component een belangrijke factor is. Zorg- en preventie activiteiten moeten op maat aangeboden worden op die plaatsen waar de vraag is. Gedetailleerde kennis over de lokalisering van de vraag levert mogelijkheden voor een optimale planning van het aanbod. Toekomstige technische verbeteringen zullen liggen in meer interactiviteit in de kaarten. Het gebruik van web map services en de bouw van dedicated viewers zal worden onderzocht. De World Health Organization heeft hier al een aantal goede voorbeelden van beschikbaar (http://apps.who.int/poisoncentres/en http://apps.who.int/ithmap/). Andere bronnen van inspiratie zijn: de Atlas van New South Wales in Austalië: http://atlas. nsw.gov.au/public/nsw/home/map/base. html en de Nederlandse Bevolkingsatlas van het Nidi: http://www.nidi.nl/Content/ NIDI/atlas/nl/nlge20o6.html. De uitdaging ligt erin om meer interactiviteit te introdu ceren zonder de helderheid en de een voud van de huidige kaarten geweld aan te doen. Dit vereist extra investeringen in technische expertise. Eind 2013 moet een belangrijk deel hiervan gerealiseerd zijn. Tot nu toe kent de Zorgatlas uitsluitend een geografische focus. Elke indicator is ontslo ten door middel van een kaart. Vanuit een regionaal of gemeentelijk perspectief is een overzicht van alle beschikbare indicatoren voor een regio of gemeente wenselijk. Daarvoor is het nodig dat het perspectief op de gegevens als het ware gekanteld wordt: je krijgt dan niet een overzicht van de waarden van één indicator vooralle regio's, maar je krijgt een overzicht van alle beschikbare indi catoren per gemeente. Deze kanteling moet eveneens in 2013 zijn beslag krijgen. Een browser is een manier om een bezoeker te identificeren. Dit gebeurt door het plaatsen van een cookie. Een browser is niet hetzelfde als een bezoeker, maar komt er het meest bij in de buurt. Knippenberg H (1992): De religieuze kaart van Nederland. Omvang en geografische spreiding van de godsdienstige gezindten vanaf de reformatie tot heden. Assen/Maastricht: Van Gorcum, 1992. Ormeling FJ (2009): 10-jarig bestaan van de Zorgatlas. In: Geo-info, Nr. 12. Van der Lucht F, Polder JJ (2010): Van gezond naar beter, kemrapport van de Volksge- zondheid Toekomst Verkenning 2010. Bilthoven: RIVM. Zwakhals SLN, Giesbers H, Mac Gillavry E, Van Boven PF, Van der Veen AA (2004): The Dutch National Atlas of Public Health. In: Bundesgesundheitsblatt Gesundheits- forschung gesundheitsschuts, Band 47: 882-889, Springer Medizin Verlag. Zwakhals SLN, Lier EA van, Giesbers H (2012): BMR per gemeente 2012. In: Volksgezond- heidToekomstVerkenning, Nationale Atlas Volksgezondheid. Bilthoven: RIVM, <http://www.zorgatlas.nl> ZorgatlasX PreventieYVaccinaties, 30 mei 2012. Zwakhals SLN, Giesbers H, Van Bakel AM, Van Oers JAM (2013): The Dutch National Atlas of Public Health and Health Care, Der niederlan- dische nationale Gesundheitsatlas. In: Karto- grafische Nachrichten, 63. Jahrgang. Februar: 27-31, Deutsche Gesellschaft für Kartografie e.V. 5.L.N. Zwakhals laurens.zwakhals@rivm.nl Als bekend is waar een mobiele telefoon is geweest, blijkt het een koud kunstje om te achterhalen wie de eigenaar is. Uit Belgisch-Amerikaans onderzoek blijkt dat het in 95 procent van de gevallen lukt om iemands iden titeit vast te stellen op basis van vier plaatsen waar de telefoon is geweest. Onderzoekers van het Massachusetts Institute of Technology (MIT) en de Katho lieke Universiteit Leuven onderzochten de telefoondata van anderhalf miljoen mensen. Omdat mobiele telefoons contact maken met zendmasten, valt vrij nauwkeurig te bepalen op welk tijdstip een telefoon op een bepaalde plaats was. Die locatiegegevens kunnen vergeleken worden met informatie uit databases, waarin bijvoorbeeld staat waar mensen werken, wonen of op school zitten. Vrijwel iedereen blijkt met zijn telefoon een unieke 'geografische vingerafdruk' te creëren. Wie zijn telefoon aan heeft staan, is dus nauwelijks nog anoniem. Toen mobiele telefoons nog niet zo geavanceerd waren beschikten alleen telecomaanbieders over dit soort gege vens. Met de komst van smartphones is dat drastisch veranderd, omdat die vaak over een GPS-functie beschikken. Fabrikanten van smartphones maken de informatie die daarmee vergaard wordt vol gens de wetenschappers beschikbaar voor anderen. Dat heeft grote gevolgen voor de privacy, waarschuwen de onderzoekers in de laatste editie van het wetenschappelijke tijdschrift Scientific Reports. ANP NIEUWS Geo-Info 2013-6 19

Geo-Info | 2013 | | pagina 21