Convenant Informatieketen Water Klimaat zonder geo-informatie 'geen water, geen brood' A ISA Voedselvoorziening, gezondheid en economie zijn afhankelijk van water. Langdurige droogte leidt tot het mislukken van oogsten. Een overmaat aan neerslag leidt tot overstromingen. Bestrijding van zowel droogte als overstromingsrampen en verlichting van de sociaaleconomische gevolgen vragen om een brede nationale en internationale aanpak. Zonder geo-informatie 'geen water, geen brood' Nut, noodzaak en wil tot samenwerking ImT Jan Stuip en Hans van Leeuwen De benodigde informatie om juiste, afgewogen beslissingen te nemen is niet altijd zomaar voor handen. En in veel landen ontbreekt het nog aan voldoende geo-informatie, terwijl daarnaast politieke geschillen de uitwisseling van data tussen landen belemmeren. Pas al er een ramp gebeurt, wordt het gemis gevoeld en neemt men zich voor om alles te doen om voor een volgend probleem goed gesteld te staan. Zo was na de Watersnood van 1953 het credo:'Nooit meer onvoorbereid!'. Maar als er niets ernstigs gebeurt, dan verslapt de aandacht weer. Niet voor niets zei Andries Vierlingh (waterbouwkundige en dijkgraaf in de 16 eeuw): 'Geef ons heden ons dagelijks brood en af en toe een watersnood.' Een goede geo-data infrastructuur is essen tieel voor het maken van beleid en nemen van beslissingen over waterbeheer, klimaat adaptatie en voedselzekerheid, maar ook voor de controle en evaluatie van (publieke en private) investeringen in maatregelen. Het gaat bijna altijd over onzekere situaties, die verkleind kunnen worden door toege sneden informatie in te zetten. Dat geldt zeker voor extreme situaties en rampen. De benodigde kennis en technologie om de juiste geo-informatie te verkrijgen, bevindt zich op het grensvlak van drie sectoren: ruim tevaart, aardobservatie en geomatica, water en klimaat. Samenwerking en kennisuitwis seling zijn essentieel voor innovatie, product ontwikkeling en het vermarkten daarvan. Er is sprake van een keten van inwinnen van data tot en met het geschikt maken voor de eindgebruiker. Ingewonnen data, bijvoorbeeld van satellieten, worden door andere instanties en bedrijven bewerkt en weer anderen leveren de informatie aan eindgebruikers. In veel gevallen wordt de informatie gecombineerd met voorspel lende computermodellen van stroom gebieden e.d. Al die partijen die elk een deel van de data en informatie leveren en bewerken zijn specialisten op hun vakge bied. In de praktijk sluit het resultaat van hun werk nog niet altijd goed op elkaar aan. Samenwerking in de informatieketen is nodig bij het vertalen van gegevens naar betekenisvolle ruimtelijke informatie. Data acquisition Information chain Communication and integration Capacity building and training Dataprocessing, and storage Data analysis and modelling Decision Support Services De informatie keten: van data-inwinng tot 24 Geo-lnfo 2013-6

Geo-Info | 2013 | | pagina 26