Voorbeeld: kansen door samenwerking in de 'crisis informatieketen' Early warning voor rampen spaart levens en beperkt de materiële en sociaaleconomische schade. beschikking gesteld. Het is de bedoe ling dat vanaf 2015 ook alle data, die in het kader van het Europese programma Global Monitoring for Environment and Security (GMES) door satellieten worden ingewonnen, gratis en vrij beschikbaar beschikbaar komen. Ook de organisatie United Nations Spatial Data Infrastructure (UNSDI) heeft als doel het openbaar maken van unieke en kwalitatief hoogwaardige geografische informatie om zo bij te dragen aan voed selzekerheid, agrarische ontwikkeling, waterbeheer, economische ontwikkeling, vrede en veiligheid. Nederland speelt daarbij met het Netherlands Coordination Office (NCO) een belangrijke rol. NCO beheert ook het National UNSDI-GeoNet- work portal. Door de snelle ontwikkelingen in de internationale informatie en communica tie infrastructuur (ook in ontwikkelings landen) is een dergelijke open informatie infrastructuur zeer gewenst. De bilaterale samenwerking die nu door de Neder landse overheid met de internationale partnerlanden wordt opgezet (o.m. in bovengenoemde programma's) speelt een belangrijke rol bij de opzet van deze open data strategie. Deze programma's bieden goede kansen voor bedrijven en instellingen om de open data infrastruc tuur samen met lokale partijen te helpen opzetten en implementeren. Enkele partners van CIWK zijn al betrok ken bij de ontwikkeling van deze 'Free and Open Data Policy'en 'Care to Share Geo-lnfo' (NCO/UNSDI). CIWK als totaal zal zich inzetten voor het breed bekend maken, het promoten en het ondersteu nen van deze ontwikkelingen. Een goed voorbeeld van samenwerking is het verbeteren van de communicatiedien sten voor'early warning'bij klimaat&water gerelateerde rampen. De Geomatica Park bedrijven Infram en NLR met als partners Deltares, Geodan, Peak Valley, Geocycli en Grindadvies, werken gezamenlijk aan een systeem voor verkorting van de'lead time'van de waarschuwing ('from satellite to citizen'). Dit spaart levens en beperkt de materieleen sociaaleconomische schade. Vernieuwend t.o.v. de traditionele informatie over alleen posities (GPS) is dat er nu vanuit de satelliet ook een 'alert'met toegesneden omgevingsinformatie kan worden gestuurd naar de gewone mobiee telefoons van de mensen in een (potentiële) noodsituatie. Deze innovatie kan alleen succesvol worden als er - gebaseerd op een integrale aanpak over de gehele informatieketen - wordt samengewerkt door de verschillende partijen in de keten met elk hun eigen specialisme (zoals bv. alert informatie generator, informa tie drager, (crisisfuncties) informatievertaler, informatie infrastructuur en distributeur). De markt voor deze innovatieve aanpak ligt vooral in deltagebieden waar men bewust anticipeert op dreigende rampen t.g.v. water klimaat (denk aan zeespie gelrijzing, bodemdaling, toename in cyclonen, meer extreme regenval, grotere rivierafvoeren e.d.). Bangladesh loopt Samenwerking in de crisisketen tussen Deitares (early warning hoog water modei), NLR (satelliet alert systeem), Geodan (Ruimtelijkecrisismanagement systeem), Infram (evaluatie en beleidsproces) en Peak and Valley (netcentrisch werken) en Geocycli (keten regisseur). OCOVenW P/OvIfiCi# votftaMdt jnrvav atte Water Crfeïs min» matte Mmiiïe:ra M Samsn- MlnmtrV&f (BZ) Geo-lnfo 2013-6 27

Geo-Info | 2013 | | pagina 29