Informatie Caert-Thresoor 2013-1 Besluit Luchtfotografie vervallen Uitspraak Raad van State over Hulpkaarten NAP-monument in stadhuis 25 jaar Geo-lnfo in tijdschriftendatabank i.t.t. CT hier wel de complete puzzelkaart van Walcheren (www.oocities.org/wilspuzzlepage) Uitgave 2013-1 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: De eerste wandkaart van de Zeven Provinciën uit 1652: als 'Stoel des Oorlogs' heruitgegeven bij Covens Mortier omstreeks 1740, door Jan W.H. Werner; De Deventer mappa mundi uit de twaalfde of dertiende eeuw, door Minne Venema; Kritiek op een zeventiende-eeuwse kaart van Romeins Neder land: een onbekende brief van Buchelius aan de historicus Miraeus, door Marco van Egmond Kees Smit; Walcheren 1945: een komische kaart van een overstroming, door Peter van der Krogt (zie afbeelding). Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortge zet met die van het Maritiem Museum Rotterdam. Algemene informatie: www.caert.thresoor.nl Het Besluit Luchtfotografie vervalt per 1 juni 2013. Voor fotografie van uit de lucht is vanaf die datum boven heel Nederland geen vergunning meer nodig. Ook luchtfotografie van militaire objecten is per 1 juni 2013 niet meer strafbaar. Het fotograferen van militaire objecten vanaf de grond blijft overigens verboden, tenzij het gaat om objecten die vanaf de openbare weg zijn te zien. Tot 1 juni 2013 mocht er boven Neder lands grondgebied niet zomaar worden gefotografeerd. In het Besluit Luchtfotografie uit 1959 was opgenomen dat daarvoor een vergun ning van het ministerie van Defensie nodig was. De reden was het risico op spionage naar Nederlandse militaire gegevens, die destijds veelal geheim werden gehouden. Inmiddels zijn we een stukopener en is de techniek, zoals bijvoorbeeld fotografie vanuit satellieten, ook flink vooruitgegaan. Het besluit bood daartegen geen bescherming. Daarmee is het besluit achterhaald en wordt het dus ingetrokken. www.defensie.nl, 24 mei 2013 Op 15 mei 2013 deed de Raad van State, na vereenvoudigde behan deling, uitspraak op het hoger beroep van R. van der Schans e.a. tegen de uitspraak van de rechtbank Utrecht van 12 september 2012 in het geding met het Kadaster. De rechtbank verving een besluit inzake digitale vervanging van archiefbestanden, maar verklaarde het bezwaar niet ontvankelijk. De afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vond dit terecht, omdat er geen rechtstreeks betrokken belang zou zijn. Tegen deze uitspraak kan binnen zes weken verzet worden gedaan. Adri den Boer o.b.v. RvS-nr20727070/2/A3 Op 18 mei 1988 werd in het Amsterdamse Stadhuis/Muziektheater door de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, Neelie Openingspenning van Eric Claus ook 25 jaar. Smit-Kroes, in aanwezigheid van burgemeesterVanThijn, het monument van het NAP geopend. Het monument is een ontwerp van de bekende cineast Louis van Gasteren, dat hij in samenwerking met de kunstenaar Kees van der Veer vervaardigde. Met het ontwerp beoogden de kunstenaars de grote betekenis van het NAP onder de aandacht van een breed publiek te brengen. In 2010 werd aan het monument een Bezoekerscentrum toegevoegd, bestaande uit een tentoonstelling en een ruimte voor educatieve activiteiten voor scholen. De opening van dit Bezoekerscentrum vond plaats door-toen nog - Prins Willem Alexander. Het NAP maakt deel uit van de rijke geschiedenis van Amsterdam en is onlosmakelijk verbonden met de water beheersing in de grachtengordel, die dit jaar 400 jaar bestaat. Stichting NAP, zie ook www.normaalamsterdamspeil.nl Zoals toegezegd in Geo-lnfo 2012-10 is Geo-lnfo vanaf het nul nummer uit 2003 intussen geplaatst in de tijdschriftendatabank van de stichting De Hollandse Cirkel. Ze zijn separaat of samen met een aantal andere landmeetkundige vakbladen doorzoek baar. Tot heden zijn dat: Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde, De Hollandse Cirkel, Geodesia en Nederlands Geodetisch tijdschrift. Zie: http://dehollandsecirkel.courant.nu Redactie 40 Geo-lnfo 2013-6

Geo-Info | 2013 | | pagina 42