Datalandcongres 2013, een prachtig mooie dag! Verslag Frans Backhuijs (bestuursvoorzitter DataLand) overhandigt Karei Wolff (wethouder Financiën gemeente Schinnen) de Chapeauprijs 2013. Een goed bezochte dag met een aanspre kend programma. Direct na de openings woorden was het Annemarie Jorritsma (burgemeester Almere) die het spits afbeet. Na een schets van de mogelijkhe den van geo-informatie - met thema's als jeugdzorg, zorg voor de openbare ruimte en de OOV-sector- en een warm pleidooi voor het op orde krijgen daarvan - werd de toon voor de dag gezet: geo-informatie heeft geen bestuurlijke aandacht. Zij kon zich niet een moment herinneren dat het dagthema, en de daarmee verbonden deskundigheid van aanwezigen, ooit op de bestuurlijke agenda had gestaan. Jorritsma verbond daaraan de oproep: 'Daar kunt u als sector verandering in aan brengen: zorg dat uw thema's terugkeren in collegevoorstellen!' Woorden van gelijke strekking werden hierna uitgesproken door Tof Thissen (dir. KING). Hij stond uitvoerig stil bij de ondersteunende taken die KING gemeenteland biedt, juist in deze tijd van decentralisatie van overheidstaken en de behoefte om het stelsel van basisregis- Annemarie Jorritsma, burgemeester Almere. traties op orde te krijgen. Decentralisatie van drie beleidsdomeinen: werk, zorg en jeugd. Hierbij treedt de overheid steeds meer als een organisatie naar buiten. Thissen stelde vast datje dat als gemeente niet zelf kunt: daar heb je VNG, KING en Dataland bij nodig. Oplossingen beden ken in een solide architectuur in plaats van denken in softwareoplossingen voor deelgebieden. De rol van geo-informatie als verbinder in deze architectuur. Daarom is het model gemeentelijke architectuur GEMMA nu ook volledig geo- compliant gemaakt. Deze ontwikkeling, gecombineerd met de geo-versneller die momenteel vanuit KING wordt uitgerold, onderschrijft het belang van geo-infor matie voor bestuurders en managers in gemeenteland.Thissen citeerde daarbij nog het thema van het laatstgehouden GIN-congres:'Geo verbindt'. Ook in de presentatie van Rob van de Velde (Geonovum) werd de oproep gedaan bestuurlijke interesse voor ons vakgebied te wekken. Van de Velde schetste een reeks ontwikkelingen die, door gebruikmaking van geo-informatie, eenvoudiger en compacter de bestuur lijke aandacht zouden kunnen krijgen. Een aansprekend voorbeeld was de visua lisatie van vraag en aanbod van zorgdien sten in een krimpregio. Wanneer je hierbij ook de trends van dubbele vergrijzing en ontgroening in je ruimtelijke analyse meeneemt, maak je het voor beleidsma kers al een stuk eenvoudiger. In één van de middagsessies kwam het verlossende woord: bestuurders vragen vanuit hun lokale bekendheid wel heel vaak:'Waar is dit?'. Nu onze antwoorden nog. Voor het overige kunt u nog eens kijken op http://dataland.nl/informatie/ terugblik-dataland-congres-2013/, waar sfeerimpressies van de dag en de presentaties zijn te vinden.

Geo-Info | 2013 | | pagina 43