Figuur 4 - Historisch vergelijkingsmodel van de morfologische ontwikkeling van de westelijke Waddenzee. Huidige situalse t&e wiwf [lodingen in Vbesdoom; (voof aisiunng) Vanaf 1850 neemt de detaillering expo nentieel toe. De eerste uitgebreide en betrouwbare dieptekaart van het westelijk Waddengebied betreft de 'Kaart van de ZuiderZee' van Hulst van Keulen uit 1852. De dieptewaarden zijn uitgedrukt in 'Amster- damsche voeten bij gewoon laag water'en zijn verkregen door middel van systema tische handmatige dieptelood metingen. De gehele kaart bevat meer dan 7000 metingen in het westelijk Waddengebied en het huidige IJsselmeergebied. Deze hoge resolutie maakt het mogelijk de lodingen direct te vergridden naar een dieptemodel met een gridcelgrootte van 50 meter. In de twintigste eeuw wordt het loding- grid fijner en fijner. Waar aan het begin van de eeuw nog met mechanische middelen werd gelood, komen na de oorlog echo lodingen en tegenwoordig de side-scan sonar met hoge resol utie op. Vanaf de tachtiger jaren wordt er gebruik gemaakt van een dekkend systeem, en beperken de lodingen zich niet meer alleen tot de (vaar)geulen. Om vergelijkingen te kunnen maken, zonder dat de hoge meetresolu- tie een te grote afwijking krijgt met de historische metingen, is gekozen om de moderne grids (vanaf 1925) vast te zetten op 20 meter (figuur 5). Door het vergridden van de gegevens kunnen de kaarten niet meer alleen onderling vergeleken worden, het is ook mogelijk berekeningen uit te voeren naar Figuur 5 - 3D-modellen van de lodinggegevens van 1852 (links) en van 2008 (rechts). Geo-lnfo 2013-6 7

Geo-Info | 2013 | | pagina 9