Vijfjaar ruimtelijke plannen in het publieke domein SPECIAL Goudmijn, verborgen parel of dooie mus? Op basis van de Wet ruimtelijke ordening (Wro) worden alle planologische visies, plannen, besluiten, verordeningen en algemene maatregelen van bestuur (Wro-instrumenten) digitaal vervaardigd, beschikbaar gesteld en uitgewisseld. Om dit mogelijk te maken zijn de RO-Standaarden ontwikkeld. 2013-8/9 Geo-lnfo 15 Door Marco Duiker Deze wettelijke verplichting en vergaande standaardisering hebben ertoe geleid, dat er in de afgelopen vijfjaar een grote open dataset is ontstaan waarin een veelheid aan informatie is te vinden over de Nederlandse ruimtelijke orde ning. Het gebruik lijkt echter achter te blijven bij de potentie. Hoe komt dit, en wat kunnen we ervan leren voor andere opendataprojecten? Ruimtelijke Ordening analoog Lang bleef de wereld van de ruimtelijke ordening volstrekt analoog. Plankaarten waren grote vellen papier waar vaak met geeltjes de locaties van zogenaamde"artikel 19 procedures" waren opgeplakt. Zeker in kleinere gemeenten was er vaak precies een ambtenaar die "wist hoe het zat" De burger die informatie wilde over de moge lijkheden die een bestemmingsplan bood voor bijvoorbeeld een uitbouw moest naar de balie van het gemeentehuis om het bestemmingsplan te raadplegen. Maar ook de overheden communiceerden onderling volledig analoog waarbij bestem mingsplannen via een verschaalde fotokopieën en een lichtbak -of bij goed weer het raam- op het provinciale streekplan werden gelegd ter toetsing. Op weg naar een digitale ruimtelijke ordening Het stimuleringsprogramma"DURP" (Digitale Uitwisseling in Ruimtelijke Processen) pro beerde vanaf 2001 verandering in die situatie te brengen. Standaardisering was daarbij het toverwoord. Veel weerstand moest worden overwonnen, want iedere bestemmingsplan maker had zo zijn eigen werkwijze en stijl. In 2008 werd met de invoering van een nieuwe Wet op de ruimtelijke ordening en het bijbeho rende besluit een grote stap gezet; digitalisering van alle nieuwe ruimtelijke plannen werd verplicht perjuli 2009.Tegelijkertijd werden er standaarden in het leven geroepen die niet alleen voorschrijven hoe een bestemmings plan (of ander ruimtelijk plan of-besluit) moet worden opgesteld en gemodelleerd, maar ook voorschrijven hoe de plannen openbaar en voor een ieder toegankelijk ontsloten dienden te worden. Nu is het bijna niet meer voor te stellen dat met name die openbare Ivi 1 I.ii--i |iEmjlrienifii R ui m I ei ij ke p I on nennl Een bestemmingsplan in www.ruimtelijkeplannen.nl

Geo-Info | 2013 | | pagina 17