SPECIAL De oorsprong van RD ligt niet in NL maar in F 2013-8/9 Geo-lnfo 19 in de provincie Noord-Holland. Daarmee konden mensen zien welke zwem locaties gecontroleerd worden door de provincie, wat het resultaat van de laatste controle was, en welke faciliteiten aanwezig zijn. Deze data werd door de provincie in eerste instantie ontsloten in de vorm van een Shape-bestand. Nu hebben Shape-bestanden zo hun bijzonderheden, maar ze zijn wel dusdanig gangbaar, dat ook hiervoor in allerlei talen al implementaties bestaan. Daarmee zijn we er echter nog niet: in het Shape-bestand staan namelijk allerlei rare coördinaten, die toch echt niet binnen Noord- Holland liggen. Na behoorlijk wat zoeken blijkt wat het probleem is: er zijn talloze andere manieren dan WGS84 om locaties op een kaart te markeren. Voor u als lezer is dat waarschijnlijk volledig vanzelfsprekend. Voor een ontwikkelaar wiens geo-ervaring beperkt is tot het uitlezen van een GPS en het plotten van locaties op Google Maps, is dit volledig nieuw. Dat is de hoeveelheid geo-ervaring van de meeste web- en app-ontwikkelaars, zoals twee jaar geleden die van mij. Veel van mijn collega's weten niet eens dat ze veelal gebruik maken van WGS84: zij omschrijven het puurals"gewoon een normale lengte- en breedtegraad", want dat zijn de twee velden die ze zoeken. Met de kennis dat het hier gaat om een ander coördinatenstelsel, zijn we al een stuk dichter bij het begrijpen van het Shape-bestand met zwemwaterinformatie van de provincie. Het gaat in dit geval om het Nederlandse Rijks- driehoeksstelsel. Maar je komt op je zoektocht termen tegen als"Rijksdriehoeksmeting", "RD- coördinaten","RDNAP","RD-kaartcoördinaten", "Amersfoortcoördinaten"of simpelweg "RD", wat het vinden van goede informatie hierover niet makkelijker maakt. Opmerkelijk is ook, dat 0,0 in Rijksdriehoeks- coördinaten helemaal niet in Nederland ligt, maar in een weiland ergens in Frankrijk, en ook niet het referentiepunt is. Hiermee wil ik niet suggereren dat RD een slecht stelsel is, of dat het verkeerd is dat overheden hier gebruik van maken; voor de geo-expert zijn er talloze goede redenen om gebruikte maken van RD. Maar voor ontwikkelaars die voorheen alleen bekend waren met lengte- en breedtegraden, is het met al deze bijzonderheden bij elkaar een behoorlijke omschakeling. Eenmaal bekend met de RD-coördinaten, rest ons nog maar een stap voor we mensen kunnen helpen om te weten waar ze veilig kunnen zwemmen: de omzetting naar WGS84. Dit is meestal het punt waar sommige geo- experts gaan sputteren: naar ik mij heb laten vertellen kan dit namelijk onnauwkeurigheid in de locaties introduceren. Echter, de realiteit is dat de eenvoudig integreerbare kaarten allemaal WGS84-coördinaten verwachten, en ik mij daar dus aan zal moeten confor meren. En voor de meeste toepassingen die ontwikkelaars op open data ontwikkelen, zal een onnauwkeurigheid van een paar meter geen groot bezwaar zijn. Maar, waar Shape- bestanden nog gangbaar genoeg zijn om in vrijwel elke programmeertaal makkelijk te verwerken, geldt dat helaas niet voor het RijksdrehoeksstelseIwat immers puur een Nederlands systeem is. De talloze verschillende namen voor dit stelsel helpen hier ook niet bij, en zelfde omrekening doen is ook niet triviaal. Uiteindelijk blijkt dat er voor een vergelijkbare programmeertaal ergens een implementatie te vinden is, die ik aan heb kunnen passen voor mijn toepassing. API's zijn krachtiger, maar niet makkelijker Ook hiermee zijn we er echter nog niet. Het Shape-bestand was slechts een eenmalige publicatie. Voor actuele data - wel zo handig in het geval van zwemwaterveiligheid - word ik verwezen naar de ArcGIS REST API van de provincie, waar ook al diverse andere open data terug te vinden is. Deze API wekt de suggestie, dat er echt actuele data uit op te halen is, maar ondanks fervent zoekwerk lukt het mij niet om hier enige data uit te halen. De oplossing die ik een tijd later bij toeval ontdek, blijkt teleurstellend eenvoudig te zijn: ik moet bij queries altijd een zoekparameter opgeven, al is het maar 'i==V. Anders komt er simpelweg geen data uit de query, en geen bruikbare foutmelding. Eenmaal wetende hoe ik hier enige data uitkrijg, en met mijn vorige ervaringen in het achterhoofd, werkt dit eigen lijk prima. Het blijkt zelfs dat ik al op kan geven dat ik antwoorden in WGS84 wil, waardoor ik de conversie niet meer zelf hoef uit te voeren. Uiteindelijk is het mij dus gelukt om deze dataset te verwerken in mijn app, op Apple en Google Maps-kaarten. Eenvoudig was het echter absoluut niet, en dat is jammer, want naar mate het moeilijker is om de data te verwerken zal er minder hergebruik van open data zijn. Hoe kunnen we dit verbeteren, zonder dat de overheden allemaal met WGS84 moeten werken, en zonder dat de overheid een geo-helpdesk wordt? Maar, het is toch eigenlijk heel eenvoudig? Wanneer geo-experts mijn verhaal horen, krijg ik soms verbaasde tot zelfs cynische reacties. Zo moeilijk is het immers niet. Natuurlijk gebruikt de overheid RD-coördinaten. Wat zouden ze anders moeten gebruiken? Die coördinaten worden opgegeven in meters en lopen simpelweg van -7 tot 300 km op de x-as, en van 289 tot 629 km op de y-as, en Amersfoort ligt ongeveer in het midden op 155,463 km. En conversie naar WGS84 waar nodig is triviaal: je neemt software zoals PROJ.4, zoekt de EPSG-nummers van Amers foort RD New, en WGS84, en converteert. Met een ArcGIS REST API is dit allemaal nog eenvoudiger, dan wordt de conversie voor je gedaan. Een kind kan de was doen. Eenvoudig als het allemaal is voor de expert, is dit volledig anders voor iemand die nieuw is op het gebied van geodata. Het is als nieuwe ling veel moeilijker om de juiste referenties te vinden, die er vast wel gewoon zijn voor deze informatie. Op het moment dat er iets misgaat, is het veel moeilijker om te bepalen wat het probleem kan zijn. Die uitdagingen zijn niet uniek voor geodata. Dit geldt voor vrijwel elk expertisegebied, en vooral in combinatie kun nen ze een hoge drempel opwerpen. Voor mij is dit inmiddels een minder groot probleem, en ik ken inmiddels ook wel geo-experts die mij waarschijnlijk graag helpen, maar daar hebben alle andere (potentiële) hergebruikers heel weinig aan. Domeinkennis hoeft geen drempel te zijn Bij andere databronnen en -formaten kunnen dit soort problemen ook spelen. De brandweer Amsterdam heeft in het verleden een realtime linked datafeed gepubliceerd van alle brand weermeldingen, waarop queries gedaan kun nen worden met SPARQL. Ook dat was nieuw voor mij. Aangezien het nog erg zeldzaam is dat

Geo-Info | 2013 | | pagina 21