Open Data SPECIAL NGR ideale plek om nieuwelingen op weg te helpen lil I 2013-8/9 Geo-lnfo 21 Kcnnemeritiecr (v/h blfifl&nrn MjeHHwnffnew# Hum Kennomermeor (v/h binnenmeer) GflmMnia Vttlftri Aard Recrealieplas Opmtflcingtfi Negaflief ïw«iri*dvi&*: blauwalg Faciliteiten I Vrij toegankelijk Parkeerplaatsen 1Bereikbaar per OV Zandslrand Ja Ja Ja Ja Schermafbeeldingen van de iPhone-applicatie Zwemwater Noord-Holland brengt de kwaliteit van zwemwater in de provincie Noord-Holland in kaart. open data als linked data gepubliceerd wordt, was ik het niet eerder tegengekomen. Het was echter triviaal om met deze data aan de slag te gaan, vanwege één verschil: de brandweerdata kwam met een aantal voorbeeld-gueries. Daar mee kan iedereen een snelle start maken met echte data, en op basis daarvan verder werken. Alleen al dooreen enkelevoorbeeldquery als "dit zijn alle meldingen bij kazerne Osdorp van woningbranden in de maand september", is de toegang veel laagdrempeliger geworden. En de SPARQL-experts wordt ook geen strobreed in de weg gelegd, want ook geavanceerde queries zijn nog steeds gewoon mogelijk. Veel andere projecten met niet-triviale API's doen hetzelfde. Recente ontwikkelingen bieden nog geen verbetering Open data ontwikkelt zich bijzonder snel, en het is denkbaar dat de publicatie van geodata door de provincie Noord-Holland gewoon nog wat onhandig gedaan was.Tegenwoordig lijkt open geodata veelal gepubliceerd te worden via het Nationaal Georegister (NGR), waarnaar dan ook veelvuldig verwezen wordt vanuit data.overheid.nl: maar liefst 90% van de data sets op data.overheid.nl is een verwijzing naar het NGR. In principe is het NGR een goede opzet. Maar, ook dit lijkt niet erg vriendelijk ingericht te zijn voor ontwikkelaars met weinig geo-expertise. Zo'n centraal register is namelijk de ideale plek om ook nieuwelingen op gang te helpen. Een nieuwe zwemwater-dataset wordt inmiddels gepubliceerd via het NGR, maar ik heb daar tot nu toe geen voor mij bruikbare data uit kunnen krijgen. Ik weet niet of dit komt doordat er een probleem is met de data, of dat ik ergens iets verkeerd doe. Een enkel voorbeeld met"geef mij een lijstje met zwemlocaties/lantaarnpalen/bomen met hun locatie in WGS84 in JSON of XML"zou dan ook een grote hergebruik-drempel wegnemen. Voor een geo-expert een triviale vraag, en er zijn vast goede en toegankelijke bronnen met meer detailinformatie waar naar doorverwe zen kan worden voor meer informatie. Nadat ik nog diverse andere datasets heb gevonden waar ik ook geen data uit heb kunnen halen, heb ik contact opgenomen met PDOK (de beheerder van het NGR). Hoewel een deel verklaarbaar kan zijn door fouten aan mijn kant, ben ik er ook sterk van overtuigd dat een deel van de datasets simpelweg onjuist gepubliceerd was. PDOK beantwoordde mijn vragen met de melding mij geen onder steuning te kunnen geven, omdat ik geen overheid ben. Hoe nu verder? Open data en daarmee ook open geodata heeft enorm veel potentieel. Maar alleen als er ook gebruik van gemaakt wordt. Helaas is de drempel om open geodata te kunnen hergebruiken onnodig hoog voor hergebrui kers zonder geo-ervaring, vooral voor kleinere ontwikkelaars. Het is absoluut niet de taak van de overheid om een geo-helpdeskte worden, maar met relatief weinig moeite kan de drem pel wel enorm verlaagd worden. Het is voor mij bijzonder lastig om aan te geven welke geo-standaarden het meest vriendelijk zijn voor ontwikkelaars, omdat mijn geo-kennis nog altijd behoorlijk oppervlakkig is. Maar het gaat ook lang niet alleen om de gebruikte standaard, maar ook om toepasbare docu mentatie en concrete voorbeelden. Met een contactpersoon die de data kent en, binnen het redelijke, vragen wil beantwoorden, maakt u helemaal een enorme stap vooruit. Mocht u zich nu afvragen hoe uw data overkomt op de geo-leek, dan kijk ik graag een keertje mee. Erik Romijn isApp-maker bij Solidworks. Hij is via eromijn@solidlinks.nl te bereiken.

Geo-Info | 2013 | | pagina 23