Voorbij de opendatahype Open Data Doorbraakproject'Open geodata als grondstof voor groei en innovatie' Open data: een veelbesproken thema. Veel provincies, gemeenten, uitvoeringsdiensten en andere overheidsorganen voegen de daad bij het woord. Het doorbraakproject'Open geodata als grondstof voor groei en innovatie'verbindt vraag en aanbod van open geodata. Dit moet leiden tot economische groei. Mark Herbold, CEO van Esri Nederland, is in zijn rol als bestuurslid van GeoBusiness Nederland benoemd tot aanjager van het project. Hij wordt ondersteund door projectmanager Frans Lips, werkzaam als senior beleidsmedewerker bij het ministerie van Economische Zaken."Om daadwerkelijk rendement te halen uit open data is een lange adem nodig. Zo zijn er bijvoorbeeld nog veel belemmeringen die moeten worden weggenomen." 22 Geo-lnfo 2013-8/9 Frans Lips (links) en Mark Herbold (rechts). Door Harmen van Doorn Open data is een belangrijk onderwerp op de politieke agenda. In het rapport 'Digitale Agenda, nl'van het Ministerie van Economische Zaken (http://tiny.cc/digitale-agenda) wordt de potentie van open data voor de Nederlandse economie beschreven en een actieplan aangekondigd. Het doorbraakproject is hiervan een uitvloei sel. Veel overheden bieden al open data aan. Toch wordt er nog maar weinig gebruik van gemaakt. Bedrijven weten vaak niet dat er data beschikbaar is die voor hen enorm waardevol kan zijn. Soms is data ontoegankelijk, soms nog niet beschikbaar, en soms is het een kwestie van de mensen weten te vinden. Kortom: als het gaat om open data is er nog enorm veel te winnen. Eenvoudig aanhaken Branchevereniging GeoBusiness Nederland maakt zich graag hard voorde aanwezigheid en het gebruik van open geodata. Een van zijn bestuursleden, Mark Herbold, is daarom aanja ger van het project. "Open data is van cruciaal belang voor de geo-sector. Het biedt allereerst een basis aan content. Hiermee is het makkelij ker eigen data een plaats op de kaart te geven, of om eigen data te combineren met andere data, wat verbreding oplevert. Nieuwe markten, zoals banken en verzekeraars, kunnen dus heel eenvoudig aanhaken en aan de slag gaan met geografische informatie. Maar ze moeten wel in contact komen met de open data." Frans Lips, senior beleidsmedewerker geo- informatie van het ministerie van Economische Zaken is projectmanager van het doorbraak project. Hij gelooft in de kracht van geo- informatie als een motor voor economische en maatschappelijke vernieuwing."Open geodata kan een belangrijke hefboom zijn voor nieuwe stappen. Verschillende overheden en uitvoe ringsorganisaties van het Rijk zijn al goed bezig met het beschikbaar maken van open data. Deze energie willen we samenbrengen en meer richten op het vergroten van economische en maatschappelijke bedrijvigheid. We geloven dat er iets moois uit zal groeien." Als het tweetal met elkaar praat, blijkt al heel snel dat ze elkaar naadloos aanvullen. Herbold kijkt naar open data vanuit het bedrijfsleven en de technologische kant, Lips met de organisa torische bril vanuit de overheid. Economische waarde Eén van de eerste vragen die Mark Herbold en Frans Lips beantwoord willen hebben gaat

Geo-Info | 2013 | | pagina 24