SPECIAL Van aanbodgedreven naar vraaggestuurde open data Overheden moeten open data gaan zien als onlosmakelijk onderdeel van hun dienstverlening 2013-8/9 Geo-lnfo 23 over de uiteindelijke winst. Er wordt in diverse onderzoeken gesproken over bedragen van 120 miljoen euro winst op nationale schaal en Europees gezien 140 miljard euro. Herbold: "Ik ben benieuwd waarde kansen precies zitten. Er zijn al veel onderzoeken geweest die de economische waarde van open data tastbaar wilden maken. Deze studies worden nu gevalideerd door een onderzoeksteam van de TU Delft. We willen immers effectief te werk gaan." Lips: "Het onderzoek zal ook een beoordelingsraamwerk voor succesvol open- databeleid opleveren. Hetdoorbraakproject gaat dit gebruiken om het opendatabeleid van de betrokken overheden te verbeteren." Frans Lips:"Overheden hebben dikwijls grote aantallen datasets in beheer die als open data gepubliceerd kunnen worden. Bij Economi sche Zaken zijn onlangs 400 databestanden gescreend (http://tiny.cc/verkenning). En dit is nog slechts een deel van de beschikbare data. Het kost echter allemaal geld en inspanningen om deze data beschikbaar te maken en te houden. Geld en tijd zijn steeds schaarser bij de overheid. Het gaat erom de meest kansrijke sets te publiceren. Hiervoor is inzicht nodig in de potentiële bronnen en de vraag van innovatieve ondernemers." Verandering Mark Herbold legt de basis van het idee uit: "Wat we in de eerste plaats willen, is dat open data niet meer aanbodgedreven is, maar vraaggestuurd werkt. Daarom organiseren we bijeenkomsten, zogenaamde estafet tes rondom zes maatschappelijk relevante thema's. Ze zijn gekoppeld aan hetïopsec- torenbeleid, De Digitale Stedenagenda en aan de nieuwe nationale geobeleidsagenda 'Gideon II', bijvoorbeeld AgroFood, Energie, Water, Bouw en Zorg". Elke Open Data Estafette moet leiden tot minimaal vijf nieuwe toepassingen. In de business cases die worden uitgewerkt, moet heel concreet vermeld staan welke informatie nodig is om de bewuste toepassing te kunnen maken. Overheden die bronhouder zijn van de noodzakelijke data worden actief benaderd om deze als open data beschikbaar te maken. Herbold: "Door deze verbeterde vraagsturing kan hergebruik van open data sneller op gang komen. Voor het opzoeken en ontwikkelen van de vraag worden belangrijke economische sectoren van Nederland benaderd." Belemmeringen Het gebruik van open data wordt gehinderd door een aantal generieke belemmeringen. Dat zijn er nogal wat. Hergebruikers wensen dat open data met een uniforme licentie wordt gepubliceerd die vrij (commercieel) gebruik toestaat. Dat is nu nog niet goed gere geld. Privacy is een bijzonder aandachtspunt. Herbold:"Persoonsgegevens kunnen alleen worden verzameld met een specifiek doel. De essentie van open data is dat er geen vooraf bepaald doel is. Daar komt bij dat geodata bijna altijd tot een persoonsgerelateerd element, namelijk de locatie, is te herleiden. Parallel hieraan verandert de maatschappelijke acceptatie in het thema privacy." Dan is er nog continuïteit: wanneer data als webservices wordt aangeboden is 24/7 beschikbaarheid meestal gewenst. Een vraag die nog open op tafel ligt, is in welke mate de overheid hier een rol in moet spelen. Daarnaast moet er een garantie zijn dat gepubliceerde databronnen goed worden beheerd, actueel worden gehouden en voor een langere periode beschikbaar zijn. Zonder deze zekerheden zal een ondernemer niet snel bereid zijn te investeren in nieuwe toepas singen. Ook de ruimtelijke dekking van aangebo den databronnen speelt een rol. Voor het ontwikkelen van apps is het van belang dat bijvoorbeeld data over zwemwaterkwaliteit landsdekkend en gestandaardiseerd wordt aangeboden. Gegevens van een enkele pro vincie of gemeente zijn niet voldoende voor een serieuze toepassing. Een ander interessant gegeven is de tarieven die sommige overheidsinstanties nog ontvan gen voor data, zoals het Kadaster of de RDW (Rijks Dienst Wegverkeer). Lips:"Hun inkomsten vallen weg en het profijt van het openstellen van de data komt terecht bij andere partijen. Voor het wegvallen van deze inkomsten zijn waarschijnlijk compenserende maatregelen nodig." Frans Lips vervolgt: "Natuurffjkis open data niet de enige factor van belang voor het ontwik kelen van nieuwe business. In de praktijk staan voor ondernemers allerlei andere hobbels in de weg, zoals de toegang tot krediet, kennis of beperkingen door wet- en regelgeving. Via de Green Deal-aanpak van de rijksoverheid hopen we samen met de ondernemers ook deze obstakels aan te pakken bij de ontwikkeling van business cases". Toepassingen ontwikkelen Aanjager Mark Herbold: "Deze en andere plan nen moeten ertoe leiden dat ondernemers toepassingen gaan ontwikkelingen met open data die centraal beschikbaar wordt gemaakt. Er zijn al genoeg ideeën voor toepassingen. Deels zal data die ondernemers nodig hebben al open zijn, deels nog niet." Het doorbraakproject duurt drie jaar. Er is een roadmap opgesteld, waarin de plannen van het doorbraakteam staan opgeschreven. Een agenda is er al. De eerste Open Data Estafette met de agro-sector heeft begin dit jaar plaatsgevonden. Eind september vond het Open Data NEXT-congres plaats over krimp en achterstandswijken. Het ministerie van Binnenlandse Zaken was hiervan de trekker. Eind van dit jaar is een estafettebijeenkomst met als thema'Water'. En in 2014 wordt Energie het eerstvolgende thema. Herbold: "Het open- dataverhaal gaat zo langs een aantal economi sche (top-) sectoren zoals Bouw, Logistiek en Mobiliteit." In het doorbraakteam werken bedrijfsleven, overheden en wetenschap structureel samen. Lips:"Met BZK, EZ en l&M aan boord en de verbinding met het Gl-Beraad en het geo- bedrijfsleven kunnen we goed doorpakken.

Geo-Info | 2013 | | pagina 25