I Open Data SPECIAL Ondernemers PDOK, ArcGIS Online. Basisdata Business data Achtergrond doorbraakprojecten 24 Geo-lnfo 2013-8/9 Bouw Open Data Estafette Vraag articulatie Business Cases Uniforme licentie (CCD) Privacy doelbinding persoonsgegevens Bestuurlijke ambities meer dan hype ïandsdekkendheid continuïteit aanbod Financiering 24/7 beschikbaar Gemakkelijk vindbaar 1 loket Markl/Overheid debat Ruwe data vs. Services Anrrk/Pnrvf Energie en Ruimte en Mobiliteit Ge wasbesche rmings middelen Dynamisch parkeren Vuilophaattijden Realiime Parkeertarieven Het ministerie van Economische Zaken startte onder het kabinet Rutte II tien projecten waar informatietechnologie een echte doorbraak in moet gaan forceren. De uitdaging is om alle belemmeringen voor effectief gebruik vast te stellen en weg te nemen. Hieruit vloeit bedrijvigheid voort, wat economische groei moet opleveren, voor de BV Nederland. De doorbraakprojecten zijn een vervolg op het topsectorenbeleid van Rutte I. De top- sectoren zijn gebieden waar het Nederlandse bedrijfsleven en onderzoekscentra wereldwijd in uitblinken en waar de overheid in heeft geïnvesteerd. De rol van informa tietechnologie was daarin niet expliciet gemaakt. Want, ook al heeft informatietechno logie al voor veel economische groei gezorgd en heeft het de maatschappij ingrijpend veranderd, we staan nog maar aan het begin van de potentie die informatietechnologie heeft. De doorbraakprojecten hebben juist daarom informatietechnologie als focus. Lees meer op http://tiny.cc/doorbraakprojecten Context en aandachtspunten. TU-Delft houdt ons scherp zodat we aan de belangrijkste belemmeringen werken. Maar het succes zal voor een groot deel komen door goede samenwerking met het econo misch werkveld, innovatieve ondernemers en betrokken, enthousiaste overheden." Doel Wanneer is het doorbraakproject geslaagd? Volgens Mark Herbold als er echt een vliegwiel op gang is gebracht waarbij open data leidt tot nieuwe economische bedrijvigheid."Er zal een netwerk ontstaan, waarbij bedrijven voort durend in contact staan met de wetenschap en de overheid rondom datavragen." Frans Lips voegt hieraan toe dat het voor dit succes noodzakelijk is dat overheden open data als een onlosmakelijk onderdeel gaan zien van hun dienstverlening aan burgers en bedrijven en dit vraaggericht en kosten efficiënt implementeren."Nog even en open data is voorbij de hype en zijn we ermee bezig als een gegeven." Lips denkt ook dat de overheid haar eigen dienstverlening kan verbeteren."Een volgende stap zou kunnen zijn dat de overheid niet alleen open data beschikbaar stelt, maar ook business cases aanbiedt. Het zal moed vragen van overheden om innovaties uit de markt te adopteren om de eigen dienstverlening te optimaliseren. Oproep Mark Herbold doet graag een oproep aan alle bedrijven om met creatieve business cases te komen."Help mee om helder te krijgen waar precies behoefte aan is, zodat het rendement kan worden benut." Frans Lips benadrukt:"Voor overheden en de markt is het belangrijk dat consistent en toekomstvast open data beschikbaar komt. Succes is een zaak van lange adem. De druk om het er bij te laten zitten neemt misschien toe, zeker in crisistijden. Het devies is dan ook volhouden. Alleen dan kunnen we een doorbraak forceren". Harmen van Doom is Communi catieadviseur bij Esri Nederland. Hij is via avandoorn@esri.nl te bereiken.

Geo-Info | 2013 | | pagina 26