2013-8/9 Geo-lnfo 27 De zwarte achtergrond brengt de gebouwen duidelijk als thema naar voren en laatje oog en geest vrij dwalen. Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'Handboek Geo-visualisatie): Soms zijn data zo rijk van inhoud dat het visualiseren ervan vanzelf schoonheid - sommigen zeggen zelfs kunst - wordt. Zo ook hier. Vorm is nauwelijks toegevoegd, op twee beslissingen na. Ten eerste de zwarte achtergrond. Of eigenlijk, de afwezigheid van witte pixels, luchtfoto's, labels en wegen. Navigeren naar je geboortedorp, in een pikzwarte woestijn - want nauwelijks objecten - is zo erg lastig. Ten tweede het toegepaste kleurenschema. Die legt, in combinatie met de zwarte achtergrond, sterk de nadruk op gebouwen ouder dan twee eeuwen, én gebouwen vlak na de Tweede Wereldoorlog. Hiermee is weliswaar een prachtige kaart ontstaan, maar ook een thematische kaart die iets suggereert, zonder dat duidelijk is wat en waarom. Zo vallen sommige industrieterrei nen op, het Westland en de grote, oude bin nenstad van Amsterdam. Wel laat de eenvoud van zowel de kartografïe als de functionaliteit van deze webmap zien dat er nog veel meer nuttigs te doen is met deze open data. Frédérik Ruys (information designeren organisator jaarlijks Infographics Congres): Elke visualisatie dient een bepaald doel. Het moet een verhaal vertellen. Maar als de duiding ontbreekt, dan spreekt men niet meer van "informatie" maar"decoratie". Dat is jammer, want merkt Tjeerd terecht op: de potentie is enorm. Zo lagen dezelfde BAG-gegevens eerder ten grondslag aan de animatie over de groei van Utrecht in VPRO's Nederland van Boven (2011) - waarbij de onnauwkeurigheden die Maarten schetste, zoals het centraal station - werden gecorrigeerd. Daarbij waren deze data ook bewerkt voor de website van Nederland van Boven. Gebruikers konden deze data combineren mettuinoppervlakteen gemid delde verkoopprijs. Een verhalende vorm staat in de deze maand verschenen speciale Bosatlas 'Nederland van Boven; op een witte ondergrond natuurlijk. Het wit op papier, dat licht reflecteert, is voor het oog immers het equivalent van zwart op een lichtgevend beeldscherm. Bij GeoFort is heel veel mogelijk. Of u nu met 5 of 150 personen bent, GeoFort heeft voor alles een pakket op maat. Elk arrangement is aan te vullen, uit te breiden of te voorzien van uw wensen en eisen! Laat u betoveren door de wereld van X,Y,Z op ons mooie fort. Kijk voor het zakelijke aanbod op www.geofort.nl/zakelijk GeoFort Nieuwe Steeg 74 4147KG Herwijnen 0345-630480 geozalen@geofort.nl www.geofort.nl

Geo-Info | 2013 | | pagina 29