Van 2D (RD) naar 3D (ETRS89): nuttig of noodzakelijk? Inmiddels is er op 18 september een eerste publieke consultatie geweest over de overstap van het bestaande RD naar het Europese ETRS-stelsel. De Dienst der Hydrografie, Rijkswaterstaat, Kadaster en Geonovum lichtten daar het thema toe en gingen in gesprek met belangstellenden. Voorafgaand aan die consultatie was er op Linkedln een levendige discussie over voors en tegens. In deze bijdrage geef ik een persoonlijke indruk van die laatste discussie. 2013-8/9 Geo-lnfo 37 Door Martin Salzmann Wat me direct al opvalt: er is eigenlijk weinig discussie over het waarom zo'n overstap nu of op korte termijn nodig is. Het meest uitgespro ken zijn nog de gebruikers op de Noordzee. Die werken al internationaal, hebben te maken met de land-zee overgang en zien graag dat iedereen op dezelfde basis werkt. Uit andere sectoren zie ik minder prangende behoeften bij de gebruikers, hoewel sommige deelnemers in de discussie daar wel toe oproepen. Ontwik kelingen als INSPIRE en grensoverschrijdend werken worden wel genoemd, maar zijn niet dominant. Dat zal er mee te maken hebben dat vooral vakgenoten de discussie voeren. Wil je de effecten of de winst van de overstap zien, dan zal het geluid van de eindgebruikers harder moeten klinken. Uit de discussie is niet duidelijk wie het meeste profijt zal hebben. Deelnemers noemen wel voorbeelden van vergelijkbare overstappen in andere sectoren (bijvoorbeeld het Europese bankrekeningnummer met IBAN en BIC). Wat daarbij de ervaringen zijn en de voordelen zijn, zie je in de discussies niet terug. Het valt me op dat vooral twee soorten vakge noten deelnemen: de landmeters/geodeten die in coördinaten denken en werken (of dit nu 2D of 3D is) en de geo-informatici (of GISsers) die vooral oog hebben voor het gebruik en hanteren van grote en complexe ruimtelijke bestanden. De geodeten weten dat ook het huidige RD al een afgeleide is van het Europese ETRS89 en dat daar precieze transformaties voor bestaan. Ze kunnen daar goed mee werken. De geo-informatici weten dat ook wel, maar redeneren vanuit hun ervaringen met grote ruimtelijke bestanden. Daar zijn snelle bereke ningen, liefst zonder complexe transformaties en zonder vervormingen, van kaartprojecties heel belangrijk. Het is ook grappig om te zien dat er één groep is die zich helemaal niet druk maakt. De maatvoerders werken immers al sinds jaar en dag lokaal en blijven zich nu en in de toekomst wel redden. Er is eigenlijk niemand die zegt dat we niets met het Europese ERTS zouden moeten. Er is tegelijk veel waardering voor RD. Het heeft ons veel gebracht, maar heeft zijn beste tijd gehad. De onderliggende kaartprojectie is complex, programmatuur ondersteunt RD niet tot slecht en de (kleine) vervormingen zijn vervelend. Dat laatste geldt vooral voor de geo-informatici. Eigenlijk wil iedereen één simpele kaartprojectie en bruikbaar voor heel Nederland. Die kaart projectie is dan direct afgeleid van ERTS89. Voor heel veel toepassingen is namelijk het werken in Euclidische coördinaten (xeny) heel makkelijk en effectief. Daarbij kijken de discussiedeelne mers ook naar het buitenland: België heeft het onlangs zo gedaan. Er is ook de oproep het in één keer goed te doen. In Denemarken is het in twee stappen gedaan en dat ziet men als een schrikbeeld. Hoe je de overstap zou moeten doen is onder werp van discussie. Gaat dat langs de weg van de geleidelijkheid, blijven systemen naast elkaar bestaan en hoe ga je dan daarmee om? Zorg is er ook voor de hoe je het technisch doet. Je ver andert niet één bestand, maar alles is digitaal en met elkaar verbonden of van elkaar afgeleid. Hoe zorg je dan dat informatieketens blijven werken als je in de periode van transitie bent? Hoe borg je de relatie tussen een getransformeerd bestand en een afgeleid bestand?Tenslotte is er ook de zorg voorde kwaliteit van de ruimtelijke bestan den. Die zijn veel meer dan een verzameling coördinaten; ze beschrijven primair ruimtelijke objecten of velden (waarbij de coördinaten een attribuut zijn) en die wil je ook na de overstap nog herkennen. Een vlak voorde overstap moet ook na de overstap een vlakzijn. Het is goed dat de deelnemers deze discussie voeren. De diep gang van de discussie geeft me het vertrouwen dat deze problemen wel opgelost zullen (of ieder geval kunnen) worden. Complex zal het zeker zijn, vooral door alle verbanden die er in onze digitale wereld zijn. De vraag wat het gaat kosten wordt aangestipt, net als de vraag wie de overstap gaat betalen. Het zijn goede vragen, maar voor die discussie is het goed als duidelijk is voor wie of waar het profijt het grootst is. Al met al vind ik de discussie op Linkedln een goed beeld geven van wat er speelt in het vak. Zeker nu ook de consultaties zijn gestart, zal die discussie alleen maar groter

Geo-Info | 2013 | | pagina 39