Instroom geo-onderwijs veelbelovend? Verslag Eén MBO- landmeten in NL De vitale geosector in Nederland heeft minstens één probleem: het onderwijs kan de vraag van de arbeidsmarkt niet bijbenen. Stichting Arbeidsmarkt Geo (SAGEO) zet zich in om deze mismatch aan te pakken. Op universitair niveau overstijgen vraag en aanbod Nederland, maar hoe staat het nu concreet met diverse instromen? 39 2013-8/9 Geo-lnfo Eén dagopleiding mbo: SOMA Harderwijk In overleg met het bedrijfsleven en SAGEO is gekozen om de dagopleiding tot middenka derfunctionaris Landmeetkunde voortaan op één plek in Nederland aan te bieden. Omdat een klein aantal jongeren kiest voor een dergelijke opleiding worden op deze manier de kosten gebundeld en krijgt de opleiding de kwaliteit die nodig is. Vanaf dit schooljaar 2013- 2014 is de opleiding middenkaderfunctionaris Landmeetkunde een nieuwe opleiding op het SOMA College in Harderwijk. Op 22 augustus hebben Anke van Bodegom, SOMA-directeur/ bestuurder en Ruud Mantingh, directeur van IPC Groene Ruimte Arnhem, een overeen komst getekend om samen die landelijke opleiding te gaan uitvoeren. Deze specialis tische afstudeerrichting Landmeetkunde is een afsluitend niveau 4 onderwijsjaar en staat open voor studenten die drie jaar de midden kaderopleiding Bouw of Infra hebben gevolgd. 'Het SOMA College start in augustus 2013 met Nieuwe SOMA-folder. een groep van maximaal 20 deel nemers. Voor de studenten zijn voldoende stageplaatsen beschikbaar bij zowel de overheid als in het bedrijfsleven', zo stond op de website. Communicatie-adviseur Mariëlle van Harts- kamp kon in september zes instromers voorde afstudeerrichting melden (en een afspraakje maken voor een later redactioneel bezoek). Avondopleiding mbo Een avondopleiding mbo landmeten (2 jaar) voor al werkenden is er vanuit het Radius college in Breda.Teamvoorzitter Infra Wim Matthijsen in september:'Wij hebben met onze opleiding een constante instroom die niet echt per maand aan te duiden is. In Bruchem (Zaltbommel) hebben we tot nu toe 17 deelnemers en zijn er nog ongeveer 4 tot 5 inschrijvingen in behandeling. In Eibergen hebben we momenteel een groep van 12 deelnemers. Verder zijn we nog bezig met een groep in de omgeving van Beverwijk maar daar is het nog even afwachten op een aantal aanmeldingen om te kunnen starten (tot nu toe 8 tot 9 aanmeldingen).' Hogeschool Utrecht Frans de Vroege, docent Geo-informatie, over de Hogeschool Utrecht:'Ditjaar bij de voltijd 34 nieuwe studenten en bij duaal 6. De cijfers van vorig jaar waren 23 en 10, de instroom voor de voltijd is dus flink gestegen. Nu zijn de studentenaantallen in de techniek, en dus ook bij de andere opleidingen binnen ons instituut Gebouwde Omgeving, in het algemeen ca 10% gestegen, deze aanmerkelijk grotere toename van 10% geeft goede hoop voorde toekomst. Verder hebben we, denk ik, de toename ook voor een deel te danken aan de inspanningen van SAGEO, hoewel dat moeilijk te meten is.'Gevraagd naar de Ankevan Bodegom, directeur/bestuurder van het SOMA College Harderwijken Ruud Mantingh, direc teur van IPC Groene Ruimte Arnhem, tekenden ervoor.

Geo-Info | 2013 | | pagina 41