GEO-INFO 3 Verslag HU:'Bang voor hoge instrumenten' 40 SAGEO Europees-populair Geo-lnfo 2013-8/9 genderverhouding vervolgt hij:'Meestal zitten er wel enkele vrouwen bij (2 van de 15), maar dit keer geen enkele. We heb ben wel enkele vrouwen gehad op open dagen en meeloopdagen. Een daarvan belde mij vorige week nog op, ze twijfelde nog erg en vroeg zich af of de opleiding wel voor haar geschikt was. Ze is klein van stuk en "was bang dat ze niet door die hoge instrumenten kon kijken". Zij is dus ook niet gekomen...'(Hij wordt herinnerd aan de omslag van Geo-lnfo 2012-3 met die te lange vrouwelijke landmeter op een kunstwerk in Michigan, red.) Over het algemeen is de uitval in het eerste jaar groot, op het HBO gemid- deld 40%, ook bij Gl. In de derde klas zitten nu 15 studenten (begonnen met 28), in de tweede klas 13 studenten (bij de start 23). 'Wij hopen van de huidige groep eerstejaars dus 20 of net iets meer studenten aan het eind van het jaar over te houden. Gelukkig is het wel zo dat na Omslag Geo-lnfo 2012-3:juist laag instrument! het eerste jaar nog slechts een enkeling stopt', aldus De Vroege. De vraag naar de beleving van de instroom wordt positief beantwoord: 'Het is natuurlijk fantastisch dat er zoveel studenten zijn ingestroomd (de laatste keer dat we boven de 30 zaten was in 1999). In 2015 gaat er nogal wat veranderen: in het kader van landelijk beleid wordt het aantal opleidingen dan drastisch beperkt. Dat betekent dat binnen het Instituut Gebouwde Omgeving nog slechts 3 (grote) opleidingen overblijven. De opleiding Geodesie wordt dan hoogstwaarschijnlijk een specialisatie binnen een nieuwe opleiding met de voorlopige naam "Ruimte, Mobiliteit en Leefomgeving". Bij de komende besprekingen over de invulling van het programma van deze nieuwe opleiding staan wij natuurlijk sterker metzo'n ruggensteuntje.' HAS Den Bosch Mei van Drunen, beleidsmedewerker Geo Media Design van HAS Den Bosch University of Profes sional Education, heeft de instroom van de nog nieuwe hbo- studie pa raat:'Vorig jaar waren het er 23, daarvan zitten er nu 17 in het tweedejaar, en dit jaar 46, dus verdubbeling (8 meisjes en 38 jongens, vooral Havo met aardrijkskunde in het pakket, ook drie instromers van het Radius College Breda.) We denken dat de instroom volgend jaar verder zal groeien. De naamsbe kendheid neemt toe en de bestaande studen ten hebben een rol als ambassadeur.'Uiteraard werd er een kaartje gemaakt met de herkomst van de lichting 2013/2014 over Nederland. 'Kaartje klopt niet helemaal, een student komt uit Almelo, maar gaf zijn Bossche adres op', aldus de geo-perfectionist. De indruk van de instroom van vorig jaar is:'enthousiaste Landen willen meer weten over hoe SAGEO is ontstaan en ook leren van haar succes en fouten. SAGEO gaat on the road. Met subsidie van de Europese Commissie wordt SAGEO in de komende twee jaar in aangepaste vorm opgericht in drie andere landen, te weten België, Bulgarije en Litouwen. Het Europese Commissieproject onder het Leonardo da Vinciprogramma ging 1 oktober 2013 van start. www.arbeidsmarktgeo.nl studenten, allemaal met passie voor geografie en ruimtelijke vraagstukken en eigen accenten in voorkeur voor geografie, design of ontwerp van systemen en toepassingen. Studenten krijgen gaandeweg het eerste jaar goed beeld van werkveld en mogelijke beroepen. Ze geven aan dat de opleiding hen brengt wat ze ervan verwacht hadden', aldus Van Drunen. Zijn nieuwe collega als senior lecturer/project- manager is GIN-bestuurslid Marien de Bakker. Geo Media Design gaat onder andere 25 juni een congres over Geotrends organiseren. ('En dan trends vanuit gebruikersperspectief, niet technologische trends.') Herkomstkaartje Geo Media Design. Geolab in Den Bosch. Frans de Vroege van Fiogeschool Utrecht Mei van Drunen HAS Den Bosch

Geo-Info | 2013 | | pagina 42