2óe internationale kartografische conferentie Verslag Dresden 26-30 augustus 2013 Voor meer dan 1400 deelnemers was de locatie aan de EIbeoever in Dresden, met uitzicht op en op loopafstand van de oude stad, mooi weer en een perfect geoliede conferentiemachine, de ideale locatie voor het tweejaarlijkse mondiale kartografiecongres: 81 landen waren vertegenwoordigd evenals de nodige internationale organisaties. Met een goed gevulde technische expositie (figuur 1), een tentoonstelling van (digitale) kaarten en atlassen waarop ook de door Addie Ritter (kaartbeheerderTU Delft) voorbereide Nederlandse inzending goed uit de verf kwam, excursies naar bibliotheken en kaartcollecties in de buurt, een leuke tentoonstelling van inzendingen van kinderen voor de Barbara Petchenik prijsvraag, had plaatselijk organisator Prof. Manfred Buchroithner het goed voor elkaar. Wat bracht deze 26e ICC voor interessante nieuwe trends? 2013-10 i Geo-lnfo 15 Ontwikkelingen in kartografisch design ontwerp Treffender kon de opening van de ICC 2013 in Dresden niet zijn, met (een verkorte versie van) Deutschland von Oben, een documentaire over Duitsland, gezien vanuit de lucht, vergelijkbaar met de serie "Nederland van Boven" die afgelopen jaar is uitgezonden door de VPRO. Vol schit terende videobeelden van het Duitse landschap, afgewisseld door kartografische animaties van de groei en de krimp van de ijskappen in en na de laatste ijstijd, en van de overheersende wind- stromingen. Kaarten worden niet meer alleen beschouwd als geografisch presentatieproduct op zich, maar steeds meer als "story teller" geïn tegreerd in een verhaal. Dat biedt vele kartogra fische uitdagingen, zeker voor animaties en voor (mobiele) interactieve internettoepassingen, zoals Kenneth Field (voorzitter van de ICA commissie Map Design en auteur van de winnende inzen ding op de kaartententoonstelling) vertelde in zijn presentatie "Tel ling stories with Web maps'! Kaartgebruikers zijn in dit tijdperk van de neo- kartografie prosumers van kaarten. Ze consume ren niet meer alleen geografische informatie, maar beschikken door (mobiele) webtechnologische ontwikkelingen ook over steeds meer (en) geavan ceerde toepassingen om zelf snel en gemakkelijk kaarten te produceren en om geografische gegevens, zoals geo-gerefereerde foto's en tweets, te genereren. Het is echter nog steeds de karto- graaf die met zijn kennis en expertise het verschil kan maken bij het overdragen van geografische informatie op kaarten. Hij kan dit door garant te blijven staan voor effectief en aantrekkelijk kaartontwerp.de"art"in kartografie, rekening hou dend met de inhoud, de (potentiële) gebruikers en gebruiksdoeleinden van de kaart. President William Cartwright en Kenneth Field daagden uit om bij het ontwerpen van kaarten niet continu te blijven voortborduren op succesvolle kaarten uit het verleden, zoals Beck's metrokaart van Londen. "Steal like an artist" is het devies. Laatje inspireren door ontwerpkeuzes voor andere tot de verbeelding sprekende kaarten en kaartseries, zoals Alexander Kent suggereerde, maar zeker ook door ontwerpen uit andere creatieve disciplines. En blijf "best practices" uitdragen, niet alleen tussen kartografen onderling, maar ook naar de enorme en diverse groep van kaartgebruikers, die sterk Google Map-minded is. Via social media genereren prosumers een enorme hoeveelheid geografische gegevens ("big data"). Zowel voor tweets als voor geo- gerefereerde foto's werd benadrukt dat deze gegevens een schat aan informatie kunnen opleveren. Ook volunteered geographic information (VGI), zoals in Open Street Map, levert actuele topografische informatie op. Het analyseren en uiteraard het presenteren van deze big data is thans één van de grootste kartografische uitdagingen, en volgens Zihan Liu en collega's komt daar voor national mapping and cadastral agencies (NMCA's) de uitdaging bij om VGI te gebruiken voor het actualiseren van de topografische basisgegevens. Veel aandacht is er ook voor het ontwerpen van een standaardvi sualisatie voor de topografische gegevens, zoals richtlijnen voor"good design"voor de topografi sche kaarten van respectievelijk de Amerikaanse USGS en de Engelse Ordnance Survey. Daarbij Deeloverzicht van de technische tentoonstelling.

Geo-Info | 2013 | | pagina 17