■El 3 a Ontwikkeling van bos op wereldschaal Kaart 1 1 W M ARYLAND Op basis van Landsat-satelliet- beelden (30 meter resolutie!) hebben wetenschappers van de Universiteit van Maryland een onderzoek gedaan naar de verandering in bosgebieden tussen 2000 en 2012. Zo'n 23 miljoen km2 bos is in die periode verdwenen. Op de website Global Forest Change http://earthenginepartners.appspot. com/science-2013-global-forest kan je de onderzoeksresultaten met een interactieve kaart zelf bekijken. 18 Geo-lnfo I 2013-10 :nter a location Published by Hansen. Potapov, Moore, Hancher et al. Powered by Google Earth Engine Data Download Help Global Forest Change Published by Hansen, Potapov, Moore. Hancher et al. Results from time-series analysis of 654.178 landsat images in characterizing forest extent and change. 2000-2012. Trees are defined as aH vegetation tafer than 5m in height and are expressed as a percentage per output grid ceB as 2000 Percent Tree Cover-. Torest loss' is defined as a stand-replacement disturbance, or a change from a forest to non-forest state. "Forest Gain" is defined as the inverse of toss, or a non-forest to forest change entirety within the study period. Forest Loss Year- is a disaggregation of total Forest Loss' to annual time scales. Reference 2000 and 2012 imagery are median observations from a set of quality assessment- passed growing season observations. Reset to default view Data Products i Loss/Extent/Gain (Red/Green/Btue) Legend Forest Loss 2000-2012 Forest Gain 5000-2Ó12 p Both Loss and Gain Forest Extent O Background Imagery Year 2000 Bands 5/4/3 ~"j Example Locations Kalimantan Palm Oil Plantations i Zoom to area Btue areas in the Loss/Extent/Gain data Layer are not re-generabng natural fores! but industrial palm oi piantabons. Magenta tones indicate cleared forest foSowed by newly grown palm estates Maarten Boddaert (hoofd redactie bij uitgeverij Coutinho): Bij dergelijke websites ben ik altijd blij dat er uni- versiteiten bestaan. Welke andere onderneming of instelling zou immers de middelen hebben om zo'n website te bouwen op basis van ruim 650.000 Landsatbeelden? Het beeld wordt echt interessant als je inzoomt. Als je in Nederland kijkt en de kaart op transparant zet, kun je goed speu ren naar de gebieden die je kent en zie je heel goed dat er meestal bos is verdwenen en zelden bijgekomen. De Mercatorprojectie is jammer, maar dit heeft ongetwijfeld te maken met het feit dat de kaart over Google Maps ligt. Overigens liggen de ontbossingkaarten er keurig boven en heb ik geen bossen net voorbij de kustrand in zee kunnen vinden. Verder ziet de kaart er goed uit. Aan alles is gedacht: plaatsen opzoeken werkt goed, ver inzoomen is mogelijk en gaat snel, de legenda is duidelijk. De moeite van het bekijken waard zijn de example locations, zoals de ontbos sing op Serawak, Indonesië. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): Linksboven kan ik navigeren door middel van de Google Maps geocoder die het kaartbeeld verschaalt en verschuift aan de hand van een opgegeven plaatsnaam. Rechtsboven kan ik navigeren met de automatische locatiefunctie van mijn web-browser en linksonder navigeren door middel van een zoombalk en kompasroos om het kaartbeeld te verschuiven. Rechtsonder navigeer ik naar voorgedefinieerde locaties onder de noemer "Example Locations". Kaartlagen kan ik veranderen met een knop rechtsboven in het kaartscherm, maar ik kan daarnaast kaartlagen veranderen onder "Data Products"en "Back ground Imagery", waarvan ik ook de transparantie kan aanpassen. Let erop, dat de sliders trouwens naar de andere kant schieten als je een kaartlaag verandert! Kortom: te veel opties op te veel plekken in het scherm. Wat mij betreft was de kaartlaag "Lorest Cover Loss 2000-2012 (Grayscale)" met een plus- en minknopje voldoende interface geweest. Typisch staaltje academisch werk zonder oog te hebben voor een eindgebruiker! Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'Hand boek Geo-visualisatie): Misschien is een goed criterium voor een geslaagde kaart de hoeveelheid tijd die iemand uit de doelgroep bezig is met een kaart. Zelfwas ik lang bezig met de inhoud (de data) zelf, in

Geo-Info | 2013 | | pagina 20