Binnenland 'Alsof je de Nachtwacht vernietigt' Papieren archief van het kadaster wacht deversnipperaar Hulpkaarten in de pers 12 2013-10 Geo-lnfo 19 plaats van vorm of functionaliteit. Dat is een compliment. En dat komt niet alleen door die rijke inhoud, maar vooral door die vorm en func tionaliteit. Die oogt sober, maar is doeltreffend en gevarieerd. De kaart bevat - in de default view - geen comfortabele referentielagen, zoals lands grenzen en -namen. Ik ben geneigd te zeggen: die móeten altijd en direct zichtbaar zijn. Niets is minder waar. Want onbewust leiden die maar al te vaak tot een 'oh ik herken het al dus snap/ weet het al'bij de eindgebruiker. De kartografie is zodanig zuinig en opvallend, dat de bossen, de ontbossing en de afwezigheid van bossen - niets meer dan dat - heel zichtbaar zijn, bijna voelbaar. Verbazing is het resultaat van het prachtige con trast. Alles staat in dienst van de'user experience'. Veel is in te stellen, maar je kan zo terug naar die indrukwekkende'(switch to) default view'. Uitleg is aanwezig, maar niet storend links of boven, maar gewoon bescheiden rechts van de kaart, zodat je uitgenodigd wordt eerst en vooral zelf te zoomen en te swipen. De'example locations' (overigens een veel betere term dan het GIS- autistische'bookmark') geven het verhaal bij de kaart ('story telling'heet deze must-have sinds 3 jaar). De kaart spoort aan zelf naar extreme locaties op zoek te gaan (waar ook in de wereld, dankzij het ontbreken van die preoccuperende landsgrenzen). Zo blijken volgens deze kaart de (aangestoken) branden tussen 2009 en 2011 in Schoorl by far tot de grootste ontbossing in Nederland te hebben geleid. En wat bijzonder eigenlijk dat één interactieve kaart op zowel zeer grote, als zeer kleine schaal zoveel biedt. Frédérik Ruys (information designeren organisator jaarlijks Infographics Congres): Een prachtige interactieve kaart. De interface is wat archaïsch, maar werkt goed. Vanuit het standpunt van storytelling zijn de example loca tions natuurlijk het meest interessant, waarbij het alles verpletterende tornado-spoor bij Tuscaloosa veel indruk maakt. Dan zie je hoe verwoestend een storm kan zijn en dat bij windsnelheden van 310 km/u gewoon complete bossen kunnen verdwijnen.Typisch dat de zeer relevante duiding steeds onderaan verschijnt (in grijs!), terwijl de verantwoording van de data en de toelichting op de criteria prominent bovenaan staat. Dat kan best in een kleiner font of achter een info-knop. Na één keer lezen weetje het immers wel. Sympathiek dat Maryland de data volgend jaar beschikbaar wil maken voor download. Ik heb me daarvoor inmiddels ingeschreven. Naschrift: Wegens het veranderen van werk kring verlaat Maarten het columnistenteam van "Open Kaart". Hartelijk dank voor je jarenlange bijdragen! Het dagblad De Gelderlander van 26 oktober 2013 publiceerde een interview met dr. Henk Deys uit Rhenen. Aanleiding was het verzet van, onder andere, hem bij de Raad van State op 22 oktober tegen de uitspraak van 15 mei over het geding met het Kadaster, over volgens die krant ca. 3.000.000 originele hulpkaarten. 'Het is alsof je de Nachtwacht van Rembrandt scant en vervolgens zegt: dan kan het origineel vernietigd worden', aldus Deys, die zich twee jaar verdiepte in zulke oude kaarten van Rhenen. In De Volkskrant volgde daarna een artikel 'Papieren archief van het kadaster wacht de ver- snipperaar' en daarin was het aantal 'kadasterkaar- ten' gegroeid tot 8.000.000. Dat zal zijn inclusief de veldwerken, waarvan vernietiging door niemand wordt bestreden. Deze krant beeldde ook een veldwerk af met als onderschrift 'Kadastrale hulp- DE GELDERLANDER ZATERDAG 26 OKTOBER 2013 DE VOLKSKRANT VRIJDAG 1 NOVEMBER 2013 door Eric Wijnacker rhenen - Honderdvijftig jaar lang, vanaf 1832, zijn alle wijzigingen rond grondeigendom minutieus vastgelegd in zo'11 drie miljoen ge rekende kaarten van het Kadaster. Nu dreigen de kaarten van deze overheidsdienst te worden vernie tigd. De kaarten - hulpkaarten en veld werken - lagen opgeslagen in de verschillende kadastrale archieven in Nederland. Na 1980 werden de wijzigingen digitaai geregistreerd. „Nederland is in die onafgebroken reeks van anderhalve eeuw schrif telijke vastlegging van het kadaster uniek in de wereld", zegt de Rhe- nense amateurhistoricus dr. Henk Deys over dat overheidsregister. „Onlangs zijn al die oude kaarten gescand en nu wil het Kadaster de originelen vernietigen, je kunt het de Burgerlijke Stand van het grondbezit noemen." Volgens Deys (81) is vernietiging eeuwig zonde. „Het is alsof je de Nachtwacht van Rembrandt scant en vervolgens zegt; dan kan bet origineel wel vernietigd worden." Deys voert samen met de Benne- komse oud-landmeter Rene van der Schans actie voor behoud van de kadastrale hulpkaarten. De- Raad van State boog zich deze week over de kwestie die zij aan hangig hebben gemaakt. De uit spraak volgt later. Inmiddels hebben zij anderen er van overtuigd dat vernietiging van dc drie miljoen kaarten een groot S Henk Deys strijdt voor het behoud van oude kadastrale kaarten. „Een brok cultureel erfgoed dat zijn gelijke in de wereld niet kent." foto Tamara Reijers verlies zou zijn. „We worden ook gesteund door professor mr. Kever- ling Buisman (oud-archivaris van het Gelders Archiet), en het Natio naal Archief begint ook gevoelig te worden voor onze argumenten." Deys vreest dat met vernietiging van de kaarten veel informatie ver loren gaat. „We hebben scans ge zien die niet alles hebben meege nomen, ze zijn gewoon niet alle maal goed. De resolutie is lang niet altijd hoog genoeg. Die oude kaarten vertellen zo veel. Dankzij twee jaar studie van die kaarten weet ik nu bijvoorbeeld veel meer van Rhenen dan ik daarvoor wist uit andere bronnen. En dat zal voor heel Nederland gelden. Het is een cultuurhistorische schatkamer vol informatie." Een van de argumenten die voor vernietiging worden aangevoerd, is dat het veel geld zou kosten om de oude kaarten te restaureren. Een bedrag van 35 miljoen euro wordt genoemd. Deys; „Wij vra gen helemaal niet om restauratie. Voor mijn kadastrale gemeente, Rhenen, heb ik bij de ongeveer drieduizend hulpkaarten er niet één in slechte staat aangetroffen." We zijn bereid om op al die kaarten het stempel ■Vervallen' te plaatsen Henk Deys, amateurhistoricus Een ander argument is dat er geen plek meer zou zijn om de kaarten ergens op te bergen. Deys: „We hebben bij alle Regionale Histori sche Centra in Nederland nage vraagd of ze ze willen hebben. Dat willen ze vrijwel allemaal." Wat ook speelt is dat er van kadastrale gegevens maar écn rechtsgeldige versie zou mogen zijn, zodat geen discussie kan ontstaan. En nu zijn er dus nog getekende en digitale versies naast elkaar. Deys: „We zijn bereid om met vrijwilligers op al die getekende kaarten het stem peltje 'Vervallen' te zetten. Dan zijn ze juridisch vernietigd, maar nog steeds voor historici te raad plegen," Na eerdere discussies bij het Kadas ter en de rechtbank Utrecht heeft Van der Schans zich, gesteund door Deys, gewend tot de Raad van State. Deys; „Deze week is be sproken of het verzoek ontvanke lijk is. Wij werden eerder bij de rechtbank afgewezen omdat onze belangen zich niet zouden onder scheiden van de gemiddelde Ne derlander. ik ben het daar niet mee eens. Ik heb mij twee jaar lang verdiept in dc oude kadastra le kaarten van Rhenen. Dat zou toch niet iedere Nederlander doen?" Waarom zet Deys zich hier zo voor in? „Ik wil niet dat mensen over een halve eeuw kunnen zeg gen dat niemand zich heeft verzet tegen de vernietiging van zo'n brok cultureel erfgoed dat zijn gelij ke in de wereld niet kent." kaart Rhenen 1903'. Het Reformatorisch van 6 november 2013 had een artikel van Jan Kas: 'Oproep aan Kadaster om kaarten niet te vernie tigen' (met een Laurenskerk-voorbeeld van Van der Schans). Op 7 november toonde conservator Zacharias Klaasse dat artikel al publiek in het Kadas termuseum op de Donateursdag van de stichting De Hollandse Cirkel. 'Het procederen heeft zoveel gekost, dat inhuren van een papierversnipperaar er niet meer in zit', zo wist hij. De uitspraak op basis van de zitting van 22 oktober volgde 13 november. Bevestigd werd de uitspraak van de rechtbank Utrecht dat de bezwaarden geen belanghebbenden zijn, maar wel 'met verbetering van de gronden waarop deze rust'. Minnelijk overleg over onderbrengen van de hulpkaarten in de Regionale Historische Centra is nu herstart (met alle vertrouwen in een voor ieder een bevredigende afloop). Adri den Boer Van onze verslaggever Bob van Toor schande van. Dac zullen ze over hon derd jaar ook doen over de kaarten Kadastrale hulpkaart Rhenen 1903.

Geo-Info | 2013 | | pagina 21