n prima samen Geo Webrichtlijnen O fa, -^Fabels Feiten Si ^^alkuilen 2013-10 I Geo-lnfo 21 De impasse voorbij De kortste samenvatting van de handreiking is, dat webrichtlijnen en geo-informatie in de praktijk van overheidsorganisaties prima samen gaan. Deze mooie en positieve conclusie is niet gebaseerd op een aantal theoretische gedach tespinsels, maar krijgt in de praktijk handen en voeten. De handreiking bevat daarom een interessante lijst met concrete voorbeelden. Als geo-experts weten wij als geen ander dat één beeld meer zegt dan duizend woorden. De inhoud en de boodschap van de handreiking worden daarom niet alleen verwoord in een rapport, maar worden ook gepresenteerd in twee compacte infographics. De geografische valkuil De impasse komt deels voort uit de vanzelfspre kendheid bij overheden om een interactieve kaart aan te bieden als antwoord op een vraag met een geografische invalshoek. De kaart vormt immers een krachtig middel om geografische gegevens Toegankelijke locatiegebonden informatie Kleur is noodzakelijk voor geo-informatie. Geo is altijd complex. Een plattegrond is niet - toegankelijk te maken. Kaart is mogelijk in zwart/wit, denk aan historische kaarten. Geo-informatie kan ook eenvoudig zijn. Denk aan het adres van het gemeentehuis. Dat hoeft ook niet. Maak de informatie die je publiceert op de kaart toegankelijk! Toegankelijkheid is alleen voor blinden. Toegankelijke websites komen hoger in zoekmachines en werken beter op verschillende apparaten. Webrichtlijnen kosten geld. Voor geo-informatie is een kaart nodig. .«j>. Door betere beheerbaarheid en SS optimale flexibiliteit besparen 'ww webrichtlijnen op kosten. Een kaart is meestal handig, maar niet noodzakelijk. Denk aan route beschrijvingen of adressen. j I I Mie' iedereen snapt kaarten, ledereen snapt een ||^J Denk aan he, taalniveau, kaart op internet. £5^ gn oude[en Een plaatje zegt meer dan 1000 woorden. Maar niet voor iedereen. Denk aan zoekmachines of mensen met visuele beperking. Het middel wordt doel: "we willen een kaartje". Maar is een kaartje wel het goede middel? Of het goedkoopste? Het gaat er niet om alle informatie toegankelijk te maken. Primaire content moet toegankelijk zijn. Een digitale kaart is geen papieren kaart. Online is een kaart contextgevoelig en faciliterend, hij hoeft niet alle informatie te bevatten. Focus niet alleen op de desktopgebruiker. Zet niet de bestaande GIS desktopapplicatie online, die is niet voor eindgebruiker ontwikkeld. Als je veel data hebt, hoef je die nog niet te tonen. Onderdeel van de handreiking 'Geo-informatie en Webrichtlijnen' (2013) ?,tyNOVÜM www.geonovum.nl/webrlchtlljnen 11 -fc 411 Waarmerk "Drempelvrij.nl" met drie sterren waar borgt naast toegankelijkheid ook de kwaliteit en duurzaamheid. met een aansprekend visualisatie aan te bieden. Wij adviseren in de handreiking om eerst de vraag te analyseren en vervolgens te bedenken hoe het antwoord er uit komt te zien. Dan zal vaak blijken, dat al in de back office de GIS-functionaliteit kan worden ingezet om geografische analyses uit te voeren om tot een passend antwoord te komen. Hierdoor wordt de noodzaak tot interpretatie van het kaartbeeld door de eindgebruiker afgevan gen en kan het antwoord in eerste instantie in een toegankelijke tekst worden gegeven. Een interactieve kaart kan daarnaast worden gepresenteerd om deze tekst een geografische context te bieden. Omdat de primaire informatie toegankelijk in tekst wordt ontsloten, wordt voldaan aan de webrichtlijnen en zal de interac tieve kaart als secundaire informatielaag geen negatieve invloed hebben op de uitkomst van een toegankelijkheidstoets. In de handreiking hebben we het basisprincipe van vraaggerichtheid verder uitgewerkt en beschreven. Wij zijn ervan overtuigd, dat we hier mee een belangrijke bijdrage hebben geleverd voor overheidspartijen om enerzijds te voldoen aan de webrichtlijnen en anderzijds om op een effectieve en volwaardige manier daarbij gebruik te maken van geo-informatie en GIS-technologie. Vervolgaanpak Begin 2014 gaan we op basis van alle reacties aan de slag om de handreiking uit te breiden en beter aan te laten sluiten bij de dagelijkse praktijk van (semi-) overheden. Ook gaan we de samenwer king met het ministerie van BZK intensiveren en willen we het gedachtegoed uit de handreiking op een goede manier afstemmen en inpassen in het momenteel in ontwikkeling zijnde Toepas singskader Webrichtlijnen. Mocht de handreiking na lezing vragen oproepen of hebt u suggesties voor verbetering, dan horen wij die graag van u. U kunt deze aan ons sturen via het emailadres: info@geonovum.nl infographic webrichtlijnen en geo-informatie, fabels, feiten en valkuilen. Thijs Brentjens Edward Mac Gillavry Theo Overduin Sjors Slaats Victor Zuijdweg Brentjens Geo-ICT Webmapper Geonovum Tactico ICTU

Geo-Info | 2013 | | pagina 23