Kaarten: tentamens Column Geo-lnfo 2013-10 Binnenkort is het weer tentamentijd. Dan moet ik weer representatieve vragen opstellen om de gedoceerde stofte toetsen. Een van de leukste onderdelen van het samenstellen, is het zoeken naar kaartmateriaal dat ik in sommige vragen verwerk. Mijn vragen gaan in bijna alle gevallen over kaarten die ik in diverse media heb gevonden en waarin iets niet klopt. Wanneer de studenten deze, vaak subtiele missers, kunnen vinden en kunnen aangeven hoe het wel had gemoeten, kunnen we ervan uitgaan dat ze het betreffende deel van stof beheersen. Voor de studenten blijkt het vinden van verkeerd gebruik van kleuren, symbolen teksten en zelfs inhoud lastiger dan het opsommen van kennis uit een leerboek. Maar toch leer je het beste via vallen en opstaan. Ik moet bekennen dat het vroeger veel eenvoudiger was om foute kaarten te vinden. Met name de Nederlandse dagbladen bevatten tegenwoordig professionele kaarten en diagrammen. Maar gelukkig is er ook nog Internet. Er zijn diverse blogs waar kartografïsche wanproducten en missers aan de orde worden gesteld, en daaronder zijn prima voorbeelden die dienst kunnen doen als tentamenstof. Overigens zijn er in de onderwijswereld trends gaande waarbij het doen van tentamens niet meer zo vanzelfsprekend is. Dan heb ik het niet over projectonderwijs waarin de student een portfolio opbouwt dat aan het einde van de cursus tot een beoordeling leidt, maar over MOOC's. Dit staat voor Massive Open Online Courses. Het gaat om cursussen waarbij het les materiaal via Internet wordt verspreid. Dat is op zich niet nieuw en gebeurt ook bij bestaand afstandsonderwijs. Het bijzondere van de MOOC's is dat ze voor iedereen gratis te volgen zijn en dat het om hele grote aantallen studenten gaat. Zijn we in onze discipline al blij met vijfentwintig studenten, bij MOOC's kan het gaan om honderdduizend studenten. Afgelopen zomer organiseerde Anthony Robinson van de Pennsylvania State University de eerste MOOC op ons vak gebied. De cursus genaamd 'Maps and the Geospatial Revolution'(gegeven via het Coursera platform-zie https://www.coursera.org/course/mapstrok meer dan 46.000 deelnemers. Ja, lees dat nog maar eens: 46.000. Overigens hebben maar 8.000 deelnemers de gehele cursus afgemaakt. De deelnemers werden gelokt met de zin/Learn how advances in geospatial technology and analytical methods have changed how we do everything, and discover how to make maps and analyze geographic patterns using the latest tools! In een gesprek met Anthony vroeg ik waarom hij dit deed, het gratis geven van zo'n cursus, terwijl hij zelf aan het hoofd staat van een van de meest succesvolle online Msc-cursussen op ons vakgebied (MGIS - http://www.worldcampus.psu.edu/ degrees-and-certificates/geographic-information-systems-gis- masters/overview). Zijn antwoord was tweeledig: persoonlijk en professioneel. De eerste betrof de uitdaging en de nieuwe ervaring, en de tweede het hebben van een lokkertje voor de MGIS-opleiding. Als slechts één procent van de deelnemers enthousiast geworden is en zich voor de reguliere online MGIS opleiding inschrijft is, de inspanning voor de MOOC er al uit. Daarnaast genereert de MOOC een geweldige naamsbekend heid. Met dergelijke aantallen deelnemers worden er andere eisen gesteld aan tentamens. Tentamens in de zin zoals we die kennen zijn niet meer uitvoerbaar. Wie kijkt er 8.000 tentamens na? Het idee is dat de studenten elkaar controleren en beoorde len. Je weet als docent eigenlijk alleen maar óf de student een cursusonderdeel gedaan heeft, maar je bent niet altijd zeker over'hoe'. Als student krijgt je na afloop wel een certificaat, maar geen cijfer. Dat hoeft geen probleem te zijn als je je alleen maar méér in een bepaald onderwerp wilt verdiepen. Het wordt pas echt spannend als er een organisatie opstaat die studiepunten gaat geven voor de cursussen die zo meetel len voor het behalen van een academische graad. Wat moetje dan doen als er een student aan de deur van een universiteit klopt die zegt: 'Kijk, ik heb voldoende punten; nu wil ik een titel.'Dit gebeurt nu nog niet, maar de universiteiten zijn er niet helemaal gerust op, zeker als het een commerciële organisatie zou zijn die de accreditatie van de MOOC op zich zou nemen. Overigens is er daarnaast ook nog de acceptatie door de maatschappij van dat soort MOOC-graden. Ik houd de ontwik kelingen in de gaten en kom er in de toekomst op terug. De MOOC van Penn State heeft overigens door de grote aantallen ook heel veel studiemateriaal opgeleverd voor het onderzoek naar hoe men kaarten maakt, en bij het ingeleverd werk zit waarschijnlijk voldoende materiaal voor de tentamens van de komende jaren. Overigens zal Anthony Robinson bin nenkort over zijn ervaring met zijn MOOC publiceren. Prof. dr. Menno-Jan Kraak kraak@itc.nl

Geo-Info | 2013 | | pagina 30