Automatische kaartgener innovatie van Hollandse b Er wordt al jaren over gepraat en sinds dit jaar kan het: de automatische generalisatie van kleinere kaartschalen. Deze nieuwe productiemethode van het Kadaster levert een meer actuele en consistente BRT-productfamilie op voor de gebruiker. Volledige automatische generalisatie is een internationaal baanbrekende innovatie in de productie van geo- infomatie. Van Hollandse bodem. 30 Geo-lnfo I 2013-10 Door Ben Bruns Actualiteit en kosten Al jaren wordt er over de mogelijkheid van auto matisch generaliseren gepraat. Dat het mogelijk was, leek duidelijk, maar het was ook duidelijk dat systemen nog niet geschikt waren om de klus te klaren. Eind 2011 besloot het Kadaster te onderzoeken of het inmiddels mogelijk was om automatisch kaarten te generaliseren naar een kleinere schaal. Daar waren twee belangrijke redenen voor. Kaarten waren niet actueel genoeg en voldeden daarmee niet aan de wettelijke actualiteitseis van twee jaar. Daarnaast moest de productie van kaarten kostendekkend worden. Achtergrond Het traditionele handmatige productieproces (TDNOffice) van kaarten met CAD (Computer Aided Design) software is erg arbeidsintensief. Ook is het onmogelijk om de gebruikersvraag naar meer gegevensactualiteit te realiseren. De oudste kaart (1:50.000) is van 2004. De BRT voldoet daardoor niet aan de wettelijk actuali teitseis van twee jaar. Het CAD softwareplatform is er sinds de jaren'8o en werd vooral gebruikt in het civieltechnische domein. De Topografische Dienst Nederland heeft de CAD-software geoptimaliseerd voor het digitaal produceren van papieren kaarten. Het gebruikte oude dataformaat kent een spaghettimodel waarbij de topografische elementen alfanumeriek werden gecodeerd. De coderingen zijn het unieke koppelmechanisme naar daadwer kelijke topografische betekenis. Door de opkomst van GIS-systemen is het mogelijk geworden om objectgerichte-modellen te realiseren waarbij de topografische betekenis door middel van objecten met attributen en attribuutwaarden direct benaderbaar zijn. De basisdata van de BRT-productfamilie TOP10NL (1:10.000) kent al sinds 2003 een objectgericht datamodel en wordt door mid del van ArcGIS geproduceerd. In 2010 hebben we geconstateerd dat het tra ditionele generalisatieproces voor de kleinere kaartschalen aan het eind van zijn bestaan was en nodig moest worden vernieuwd. Het productieproces van TOP10NL is geba seerd op ArcGIS waarbij de topografische gegevens inclusief historie worden opge slagen in een Oracle database. Dit proces is de afgelopen periode geoptimaliseerd voor de realisatie van de gevraagde twee jaren actualiteit voor deTOPioNL. Naast de noodzakelijke technische modernise ring van het productieproces, de wensen van de gebruikers met betrekking tot objectge- richte gegevens, is het wettelijk noodzakelijk de BRT productenfamilie kostendekkend te realiseren. Dit bleek niet mogelijk te zijn, onder andere door de geplande taakstellingen door het Ministerie van l&M. Vlucht vooruit Eind 2011 hebben we met een zogenaamde Highs innovatie sprint onderzocht of automa tische generalisatiefunctionaliteit voldoende volwassen is om daadwerkelijk in te kunnen zetten. Bij innovatie gaat het erom om producten en diensten of productie- en distributieprocessen op een betere en effectievere wijze aan te pak ken. De uitkomst van de Highs was dermate veelbelovend dat we hebben besloten dit voortvarend op te pakken. Bepalende uitgangspunten Tijdens de start van het ontwikkeltraject heb ben we een aantal succesbepalende uitgangs punten vastgesteld. Het proces moet als een 100% automatisch werkend proces worden gerealiseerd. De "nieuwe kaart" mag afwijken van de "oude kaart". Het automatische proces moet direct aan sluiten op deTOPioNL-productie waardoor de actualiteit gelijk is aan de actualiteit van de bron 2jaar). De BRT-productfamilie moet kostendek kend worden gerealiseerd. Gebruikersevaluatie tijdens de ontwik- keifase is noodzakelijk. Noot: Internationaal zijn ook andere NMO's bezig met het inzetten van automatische generalisatie. Hierbij wordt veelal getrach t de oude kaart zoveel na te maken, wat uiteindelijk leidt tot aanvul lende handmatige handelingen.

Geo-Info | 2013 | | pagina 32