XQP.10NL 32 i Geo-lnfo 2013-10 September 2013 Nieuw product getest in de praktijk. TOPsoRaster gelijktijdig beschikbaar kan worden gesteld met de TOP10 tijdens elke BRT-release. Voordelen voor de gebruiker De voordelen voor de gebruiker zijn groot. De actualiteit van de kaarten is verbeterd van 6-8 jaar naar twee jaar en is altijd gelijk aan de actualiteit van TOP10NL. Als de actualiteit de komende jaren wordt verbeterd naar een jaar, geldt dit automatisch ook voor de TOP50 en TOP100 en de BRT webservices die via PDOK worden aangeboden. Dit wordt mogelijk, omdat het automatische generalisatieproces direct aansluit op de productieflow van de TOPio-basisdata. Met de huidige aanpak komen de herziene gebieden van elke levering van de BRT- productfamilie; TOP10, TOP25, TOP50, TOP100 en ook de BRT-Achtergrond kaart gelijktijdig beschikbaar. Deze informatie vindt u ook terug in de BRT-leveringkalender die op Kadaster.nl is te vinden. De BRT-leveringkalender garan deert een vooraf vastgestelde gebiedslevering in februari, april, juni, september, november van elk kalenderjaar. Productieflow Omdat de producten in flow worden gemaakt is de onderlinge inhoudelijke consistentie van de BRT-productfamilie erg hoog. Vooral de BRT- achtergrond kaart heeft hier veel voordeel van. De 1:250.000 en 1:500.000 doen nog niet mee in de volautomatische aanpak omdat deze produc ten zijn geharmoniseerd in Europese context. Het met nieuwe technologie vervaardigen van deze schalen zou een hernieuwde harmonisatie vragen. Op dit moment is dit niet haalbaar. Autogen: veel sneller, goedkoper en een hogere kwaliteit Met het ontwikkelen van Autogen, is de door looptijd gereduceerd met 5000% ten opzichte van het oude handmatige proces. De kosten van de productie van de kleinere kaarten zijn nu nog ongeveer 25% van de kosten van het handmatige proces. De onderlinge consistentie van de producten is enorm verhoogd en als bijvangst is de kwaliteit van TOP10NL sterk verbeterd. En dan de keerzijde Ook deze succesvolle innovatie kent een keerzijde. Het handmatige generalisatieproces werd uitgevoerd door 26 zeer gemotiveerde en zeer capabele kartografen. Door automati sche generalisatie zijn deze werkzaamheden verdwenen. Op dit moment voeren de kartografen elders in de Kadasterorganisatie vaak tijdelijk werkzaamheden uit en wordt er gezocht naar meer duurzame oplossingen. Koploperpositie leidt tot veel belangstelling Internationaal is er veel belangstelling voor de Kadaster-aanpak. Collega NMO's (National BRT Leveringskalender: TOP10NL. Mapping Organisation) hebben te maken met dezelfde problematiek: meer actualiteit voor minder budget. We hebben presentaties gegeven op diverse congressen en hebben diverse keren in per soonlijk contact de Kadaster-aanpak uitgelegd. Vooral de 100% automatische oplossing heeft veel aandacht. Naast het Kadaster is een aantal NMO's druk met automatische generalisatie. Omdat daarbij vaak geen 100% uitgangspunt geldt, is het niet mogelijk de benodigde tijdwinst te boeken in doorlooptijd en kos tenreductie te realiseren. We kunnen dan ook stellen dat het Kadaster op moment koploper is bij de inzet van deze technologie. Ben Bruns is ManagerGISMaat- werk en Advies, Productmana ger Topografie bij het Kadaster. Hij is via Ben.Bruns@kadaster.nl bereikbaar I Op basis van luchtfoto 2012 Een overzicht van de te verwachten TOP10NL updates. Planning op 1 juli 2013 kadaster

Geo-Info | 2013 | | pagina 34