Wie gaat werken bij de provincie? van de jaren '91 -'95 Kracht van GIS zijn de ruimtelijke analyses Geo-lnfo i 2013-10 ledereen kijkt wel eens terug om te ontdekken hoe de toekomst er uit moet zien. Ik ook. Soms alleen, maar de meest effectieve momenten beleef ik samen met anderen. Het gesprek, de reflectie, de feedback en de humor geven belangrijke informatie. In deze aflevering van de Reünie spreek ik met Henk de Lange en Rob Kuenen. Nog voor openingstijd van een café aan de voet van Onze LieveVrouwentoren in Amersfoort ontmoeten wij - eind oktober 2013 - elkaar.'Het café was eigenlijk nog gesloten, maar dat gaf niet. Ik kreeg direct koffie aangeboden en mocht naar binnen. Dat is nog eens gastvrij', begint Rob als ik hem de hand schud. Door Katinka Roebert Het gesprek gaat al snel terug naar de HTS-studietijd in Utrecht begin jaren '90. Wat is nu gevestigd in het gebouw aan de Vondellaan? Weer een school? Hoe zou het zijn met Hans Geurts? De eerste vraag is snel beantwoord. Aan de voorgevel prijkt nog steeds de tekst Middelbare Technische School. Het naambordje naast de hoofdingang vertelt dat een bedrijvencen trum Vondelparc 1 gehuisvest is in het statige pand. Geen studen ten meer die in en uit lopen. Hoe het met Hans Geurts is, is onbekend/Af en toe google ik zijn naam, maar krijg helaas geen passende resultaten. Jammer, want ik ben oprecht benieuwd hoe het met hem gaat,'zegt Henk. Rivaliteit 'In de auto op weg naar onze vakantiebestemming las ik altijd de kaart en als jonge knul had ik vaak de Bosatlas op schoot,' vertelt Henk. Met later het VWO-diploma op zak en interesse in natuurkunde zocht Henk naar een passende studiekeuze. 'Mijn oom - notaris en bekend met hypotheekaktes en eigen domsoverdrachten - wees mij op de studie Geodesie aan deTU in Delft. Na een bezoek aan de open dag heb ik mij aangemeld.' De studie viel Henk tot zijn spijt tegen.'Ik blonk niet uit in de vele mathematische vakken,'gaat Henk verder. 'Herkansingen waren het gevolg. Enkele geo-vakken van het tweedejaar haalde ik en die vond ik ook leuk. Uiteindelijk struikelde ik toch over de wiskundige vakken en verliet ik Delft. Rob - toen ook op zoek naar een andere studie - vertelde mij over de studie Geodesie/ Geo-informatica aan de Hogeschool van Utrecht.' Deze studie in Utrecht was voor Rob ook niet de eerste keuze. Na het behalen van zijn HAVO-diploma wist Rob duidelijk wat hij wilde worden: Beroepsofficier aan de OCSD. Niet omdat hij weg was van groen en wapens. 'Al vroeg was ik lid van Scoutinggroep Frederik Hendrik in Breda. Kaartjes schetsen en navigeren. Waar ben ik? Waar moet ik naar toe? Leuk! De saamhorigheid, het op elkaar aangewezen zijn, het vertrouwen sprak mij daar ook erg aan. Dat zag ik ook terug bij Defensie,' legt Rob uit.'Je moet elkaar blindelings vertrouwen. Als de een slaapt en de ander waakt, moetje met een gerust hartje ogen dicht kunnen doen.' Henk de Lange Rob Kuenen 'Helaas haalde ik de opleiding niet; vervolgt Rob zijn verhaal. 'Ook niet na het behalen van mijn VWO-diploma en een nieuwe poging als Beroepsofficier, nu aan de KMA. De opleiding was sterk gericht op sport, het cadettencorps, militaire vakken en academische niet-militaire vakken. Enkele vakken haalde ik niet. De militaire vakken wel.' Wat nu? De rivaliteit tussen de broertjes Kuenen gaf de doorslag. Robs broertje had zijn HAVO-diploma gehaald en koos voor de HBO-studie Scheikunde/Dat ga ik ook doen, maar dan in Delft. Hij HBO, ik universiteit.'Dat rivaliteit geen goede basis was, bleek later. Rob stopte met Scheikunde en startte na een studie oriëntatie met Geodesie in Delft. Vanwege zijn praktische inslag zette Rob dat later om in de studie Geo-informatica in Utrecht. Leren Rob en Henk hebben bij de keuze van stageadressen gekozen voor bedrijven waar ze iets nieuws konden leren. De provincie Zuid-Holland was voor beiden zo'n plek. Rob begon daar met een onderzoek over noodzaak en mogelijkheden van het standaardiseren van kleurgebruiken symbolen van de streekplankaarten, de basis voor de (her)inrichting van gebieden binnen de provincie. Alle provincies, en veel gemeenten, waren betrokken bij de enquête. De input is uitgewerkt tot een stage verslag, dat later aanleiding was voor een afstudeeropdracht. Henk ging verder met het eindresultaat van Rob en verdiepte zich, via een enquête aan personen en instanties die inspraakreacties op streekplannen hadden ingestuurd, in de verdere standaardisatie van de kleuren en symbolen. Rob en Henk verwerkten de resultaten van de onderzoe ken tenslotte in een nieuwe streekplankaart waarin gebruik is gemaakt van kaartsymbolen die lezers van streekplankaarten voor zichzelf vonden spreken. Dozen vol prachtig gedrukte scripties met kleurenkaarten was het eindresultaat.Tot op de dag van vandaag is er geen standaardisatie voor de structuurvisie, de opvolger van de streekplannen, ingevoerd. Iedere provincie heeft zijn eigen opmaak. Dit vindt Henk teleurstellend/In tegenstelling tot bestemmingsplannen zijn de structuurvisies aan weerszijden van provinciale grenzen nu niet vergelijkbaar.' Aantrekkelijk Rob en Henk leken onafscheidelijk. Toch had het hoofd van bureau Kartografie uiteindelijk maar voor een van hen een baan. 'Wie? Dat was aan ons,'zegt Rob. Henk herinnert zich niet hoe de keuze op hem is gevallen. Volgens Rob heeft de woonplaats van Henk en bijbehorende reistijd uiteindelijk de doorslag gegeven. Henk is bij de provincie Zuid-Holland gestart en nooit meer weggegaan.

Geo-Info | 2013 | | pagina 36