Zinvol werk doen 2013-10 I Geo-Info 35 Henk begon in 1995 als uitzendkracht met het tekenen van sectorkaarten voor de streekplannen en toen wist hij al: dit ga ik niet mijn hele leven doen. Zo is het ook gegaan. Van technisch kar- tograaf, via medewerker GIS is hij nu senior geodataspecialist.'Mijn werkzaamheden bestaan uit het beheren van centrale data, maken van kaarten, adviseren en ondersteunen van provinciale collega's en vertegenwoordiging bij INSPIRE en AHN3. De provincie blijft voor mij een aantrekkelijke werkgever,'vertelt Henk.'Wij maken gebruik van veel data van anderen, werken met veel verschillende thema's (o.a. recreatie, verkeer en vervoer, ruimtelijke ontwikkeling, water), ik heb vrijheid in mijn handelen en er is ruimte om nieuwe technieken te proberen.'Henk voegt toe dat hij voorstander is van dichtbij de data visualiseren. Zonder conversie van database in ArcGIS naar Illustrator. Een voorbeeld hiervan is de visualisatie van deTOPioNL, die momenteel door ESRI wordt meegeleverd. Rob is in 1996 begonnen als Technisch GIS-Kartograaf bij Natuurmonumenten in's-Graveland. Vervolgens heeft hij gewerkt bij Rijkswaterstaat Limburg en later in Rijkswaterstaat Oost Nederland. Op beide locaties heeft hij de metadata van de'natte' gegevens in beeld gebracht.'En toen kwam het Millennium. Grote verhalen en doemscenario's,'vertelt Rob.'lk werd adviseur voor de systemen die er waren en testcoördinator. Veel werk, leuk werk en de echte grote problemen zijn gelukkig uitgebleven.' Voor het onderzoek ten behoeve van het 50-jarig jubileum van de Schietwedstrijden Harskamp kwam Rob een medewerker van CMG tegen, die hem aanraadde vrijblijvend op gesprek te komen. Hij kon direct blijven. Zo zat Rob binnen de kortste keren in Cambridge op cursus Smallworld, maar was hij ook bezig met kwaliteitszorg/Omdat Smallworld niet geschikt is voor gemeen tes,'vertelt Rob/maar ik hier wel visie op had, begon ik bij de gemeente Cranendonck als vastgoedcoördinator.'Hier was Rob betrokken bij het opzetten van Geo-informatie voor wat nu het Shared Service Center is. Tijdens zijn werkzaamheden dacht Rob al vaker aan een eigen onderneming. De zorg voor continuïteit in werk hield hem tegen. Daarnaast had Rob het goed naar zijn zin bij zijn toenmalige werk in Sittard-Geleen als teamleider Geo-informatie.Tot de gemeenten Boskoop en Waddinxveen hem de ruimte gaven een start te maken.'Ik kreeg een werkgarantie van een jaar en zo is Geo-IDV geboren. IDV staat voor Integrale Dienstverlening,'legt Rob uit/en verwijst naar mijn brede werkervaring binnen gemeentelijke over heid.'Inmiddels is Rob bij diverse werkgevers werkzaam geweest en is hij nu als adviseur informatiemanagement bij de Brandweer Midden- en West-Brabant actief. Een uitdagende klus, om eenheid te brengen in deze fusie van 26 gemeentelijke brandweerkorpsen, met bijbehorende verschillen in aansturing en systemen. Legermuseum De toekomst. Rob begint met doceren over het negen-vlaks- model van Maes. Een onderwerp dat in zijn lessen bij Geo-ICT Training Center ook aan bod komt. Rob ziet een verschuiving ont staan van Geo als slechts GIS-specialist, naar informatie-specialist tussen de werkorganisatie en ICT, en daardoor dienstbaar aan de organisatie/Een rol die de meeste IT-ers verbazend slecht uitvoe ren,'vult Rob aan.'Het gaat om wat de organisatie wil, en niet wat IT oplegt. Informatiemanagement is steeds belangrijker. Zeker nu ICT (helpdesk en serverbeheer) vaak uitbesteed is.' In Robs ogen is er momenteel geen volledige opleiding die inspringt op deze vraag naar echte Geo-ICT'ers. Henk ziet dat de focus van de geo-wereld vooral gericht is op services/Daar moeten we mee doorgaan. Het zorgt dat geo- informatie gemeengoed wordt.' Maar de echte kracht van GIS ligt, volgens Henk, toch in het kunnen doen van ruimtelijke analyses. Hij is van mening dat er veel toepassingen zijn voor gebruikers, die het bestaan van dit soort ruimtelijke technieken niet kennen. 'Volgens mij is de GIS-analyse wat in vergetelheid geraakt.' Beiden zien kansen voor Business Intelligence. Niet alleen gegevens verzamelen en rapporteren ten behoeve van managementinformatie. Maar deze kennis ook inzetten voor het aansturen van primaire processen. Als Henk nadenkt over zijn eigen toekomst begint hij direct te vertellen. Dat laat zien dat hij nog niet klaar is bij de provincie Zuid-Holland.'Er is en blijft behoefte aan geo-data en kaarten, ook op papier. De verscheidenheid aan werkzaamheden is groot, ik heb leuke collega's en de voortdurende ontwikkelingen in het vakgebied boeien mij en houden mij scherp.' Rob ziet zichzelf wel als CIO, directeur van het legermuseum ofbijvoorbeeld terug naar Sittard-Geleen en met Beheer openbare ruimte aan de slag. Dat kan ook weer in vaste dienst zijn. Ik wil het naar mijn zin hebben en zinvol werk doen! Met het televisieprogramma De Reünie onder leiding van Rob Kamphues in mijn achterhoofd ontstond het idee van deze serie. Bij elke terugblik vroeg ik mij af wat mijn studiegenoten zijn gaan doen. Hebben zij hun plek gevonden in het vakgebied? Doen zij heel wat anders? Of staan zij op een kruispunt en is de keuze van de weg nog niet gemaakt? Bent u ook benieuwd naar een oud-studiegenoot en wilt u graag in gesprek komen? Neem contact op met: katinkaroebert@hotmail.com en ik organiseer een ontmoeting. Rob Kuenen mid delste rij 2e van links. Rechts daarnaast Henk de Lange. Foto van 7995.

Geo-Info | 2013 | | pagina 37