Landmeters in'Dordrecht op de kaart' Verslag .rït 36 I Geen H. maar F. Bestebroer Een breed publiek houdt van oude kaarten. De tentoonstelling 'Dordrecht op de kaart'van 9 juni tot 6 oktober 2013 in het Dordrechts Museum was fraai en druk bezocht. Er was een grote verscheidenheid aan kaarten te zien, van de eerste kaart uit 1545 van Jacob van Deventer tot aan Zoek Designs futuristische impressie van de Drechtsteden in het jaar 3000. Bij andere kaarten kwamen landmeters nadrukkelijk aan de orde. Geo-lnfo I 2013-10 rooMudcn DORDRECHT OP OE KAART 'Kaart van enige stukken iand aan de Achterweg in Mijnsherenland' van A. van der Burgh en F. Bestebroer uit 1752 (www.regionaalarchiefdordrecht.nl). 'Ongeveer zo moeten de landmeetkundige metingen op het Eiland van Dordrecht er ook uit hebben gezien.'Dat stond tijdens de expositie op het tekstplaatje bij de'Kaart van enige stukken land aan de Achterweg in Mijnsherenland'van, zoals erbij stond, H. Bestebroer uit 1752. De naam H. Bestebroer was ontleend aan de beschrijving van het Regionaal Archief Dordrecht. Hij komt niét voor in het boek'Admissies als landmeter in Nederland'van E. Muller en K. Zandvliet (1987). Persoonlijk lees ik op de kaart zelf in het middenkader: '...Door mij Leermr der meetkonsten Arnoldus van der Burgh geadmitteert Landmeter - F. Bestebroer'.Van der Burgh uit Prinsenland (tot 1997 was er de gemeente Dinteloord en Prinsenland) werd op 1 februari 1752 door het Hof geadmitteerd. Zijn leermeester F. Bestebroer uit Welland (Schouwen) was dat al op 24 april 1754. Zou de met meetkruis afgebeelde landmeter de recent geslaagde Van der Burgh zijn? Ook Biesbosch op de kaart Vlak erbij hing een reconstructie van de kaart van de Groote Waard vóór 1421, uit 1641 en van Pieter Floris van der Sallem,'afkomstig uit een familie van landmeters', en hij was dat zelf ook. Verder hing er onder meer ook werk van de geadmitteerde landmeters J.Wapperom (1818) en A. Hansum (1836). Ruim 80 kaarten aange vuld met prenten, aquarellen, foto's en filmfrag menten vertelden over het ontstaan van de stad Dordrecht aan het water en de ontwikke ling van het omliggende gebied. De meeste kaarten kwamen uit het Regionaal Archief Kaartreclame langs de weg (www.regionaalarchiefdordrecht.nl). Dordrecht, onderdeel van het museum. Zo te zien kón het ook zonder de producten van de gecentraliseerde eenheidsstaat: Kadastrale kaarten, Rivierkaarten en Topografische kaarten. Uit het Nationaal Archief was voor de expositie wel de beroemde kaart van Pieter Sluyter uit 1560 geleend, die laat zien wat er van de Groote of Zuid-Hollandse Waard overbleef nadat de Sint-Elisabethsvloed had huisgehouden. Slot Aanleiding voor de mooie tentoonstelling was het verschijnen van twee publicaties. Uitgeverij Vantilt bracht in coproductie met het Regionaal Archief Dordrecht de Historische atlas van Dordrecht uit, waar in 35 kaarten het ontstaan van het eiland in beeld werd gebracht. (Helaas zonder die kaart van Sluyter.) Recent publiceerde Wim van Wijk bij Wbooks de dikkere Historische atlas van De Biesbosch: met 78 kaarten. Het Biesboschmuseum had in 1998 al een overzichtstentoonstelling 'Biesbosch a la carte', maar dat hoefde er in het Dordrechts Museum niet bij te staan.... Adri den Boer

Geo-Info | 2013 | | pagina 38