Hekken weg! Nieuwe geo-informatie tools maken integraal uiterwaardenbeheer inzichtelijk feci Gezamenlijk uiterwaardenbeheer met geo-informatie Bij het beheervan de uiterwaarden speelt het dilemma natuur versus veiligheid. De uiterwaarden hebben belangrijke natuurwaarden, maar bijhoog water is hetvan belang dat de rivieren het water snel afvoeren. Om de natuurkwaliteitte behouden en de veiligheid te bewaken, zijn verschillende organisaties in de uiterwaarden actief. Het NWO- project'Urban Regions in the Delta- Oost'(URD-Oost) onderzoekt hoe die verschillende organisaties en partijen het uiterwaardenbeheer slimmer kunnen aanpakken. Het onderling delen van informatie over het gebied, speelt daarbijeen wezenlijke rol. 10 Geo-Info I 2014-1 De uiterwaarden in de oostelijke rivierdelta (fotoDan Fliervoetjanuari 2013) Door Lammert Kooistra, Wideke Boersma en Sandra van Wijngaarden Bij het beheervan de uiterwaarden zijn veel partijen betrokken. Rijkswaterstaatwaarborgt de waterveiligheid. De provincies zorgen voor het behoud en ontwikkeling van de natuurwaarden. De waterschappen zijn verantwoordelijk voor hetonderhoud van de dijken. Gemeenten zijn verantwoordelijk voor de bestemmingsplannen in de uiterwaarden. Degrond in de uiterwaarden is in handen van 15.000 verschillende eigenaren, variërend van individuele boeren, grootgrondbezit ters, commerciële bedrijven tot de overheid. Iedere eigenaaren beheerder voert zijn beheerverplichtingen nu nog vaakindivi- dueel uit. Dat kan tot ingewikkelde situaties leiden. Als individuele grondeigenaar moet je wellicht zorgen voor een waterstandsda ling van 10 centimeter doorgrondafgraving, terwijl de begroeiing onder de Natura 2000 is aangemerktals te beschermen gebied. Als het mogelijk is om gezamenlijkop een groter schaalniveau naarde uiterwaarden te kijken, overde hekken van deeigen perceelgrens heen, kunnen erandere èn betere beslissingen worden genomen. Op het ene perceel kan dan natuur behouden blijven omdat de eige naarvan een ander perceel juist meergrond wil afgraven. Om dit proces te ondersteunen, wordteen gezamenlijke (geo-)informatievoor- ziening ontwikkeld die altijd (24/7) en overal (zowel op kantoor als in hetveld) beschikbaar is: het Dashboard Uiterwaardenbeheer. Een Dashboard voor Uiterwaardenbeheer Het Dashboard Uiterwaardenbeheeris ontwikkeld voor het programmagebied van WaalWeelde in de oostelijke rivierdelta. In het dashboard komen de informatie, data en tools van diverse organisaties en oververschillende thema's bij elkaar. Overheid, beheerders en eigenaren krijgen via hetdashboard inzicht in eikaars informatie. Zo ontstaat een gezamenlijke

Geo-Info | 2014 | | pagina 12