Nieuwe geo-informatie toolsfaciliteren discussie tot gedragen beslissing II Een multidisciplinaire problematiekvertalen in een adequate (geo) informatievoorziening NWO programma Urban Regions in the Delta 11 2014-1 I Geo-Info basis voor een dialoog over uiterwaardenbeheer tussen de betrokkenen. Dit opent de weg naar een doelmatig, integraal en duurzaam beheer. Innovatieve vraagsturing Om te bepalen hoe een actuele, gezamenlijke en gedeelde (geo-)informatievoorziening voor het uiterwaardenbeheer er uit moet zien, is de vraag van betrokken organisaties en partijen middels innovatievevraagsturing in beeld gebracht. Het innovatieve karakter is hierbij de zeer complexe vraagomgeving: de combinatie van een groot aantal betrokkenen metverschillende belangen en de diverse disciplines (waterveiligheid, natuur, exploitatie, e.d.). Deze multidisciplinaire proble- matiekwordtin nauwesamenwerking metde betrokkenen vertaald in een adequate informa tiebehoefte. De innovatievevraagsturing bestaat uit drie stappen. In stap i wordt hetvraagstuk van het uiterwaardenbeheergeanalyseerd: Wat is de uitdaging en opgave? Belangrijk hierbij is dat een gezamenlijke, universele taal wordt ontwikkeld zodat het voor alle stakeholders dui delijk is wat het probleem is en welke mogelijke oplossingen er zijn. De randvoorwaarden en de accenten voor de benodigde informatievoor zieningen zijn in deze stap bepaald. De nieuwe werkprocessen binnen het uiterwaardenbeheer worden in stap2in kaartgebracht:Welketaken en welke beslissingen moeten dagelijks worden genomen in het uiterwaardenbeheer. In stap 3 is bepaald welke informatie nodig is en welke (geo)gegevens en functionaliteiten (tools) daarvoor noodzakelijkzijn. Op basis van deze resultaten is het Dashboard Uiterwaardenbeheer ontwikkeld (figuur 1). Informatie en rekenmodellen De informatie in het dashboard bevat basis- kaarten en specifieke informatie rondom het uiterwaardenbeheer. De basiskaarten zijn de kaarten die als open data beschikbaar zijn via web mapping services (WMS). Deze kaarten komen onder Het NWO programma Urban Regions in the Delta (URD) moet bijdragen aan het formuleren en uitvoeren van vernieu wende stedelijke ontwikkeling, gebaseerd op een nieuw soort kennis en nieuwe vormen van sturing. Onderzoek richt zich op water, leefbaarheid en mobiliteit en op vraagstukken over bestuur en infor matiesystemen. Het betreft casussen in Nederland, internationaal vergelijkend onderzoek in Europa en onderzoek naar voedselzekerheid en duurzame economi sche ontwikkeling in stedelijke gebieden in rivierdelta's wereldwijd. Voor de casus 'Oostelijke delta (URD- Oost)' hebben Wageningen Universiteit, Radboud Universiteit Nijmegen, Vrije Universiteit, AeroVision, Geodan, GeoCat en Geonovum samen gewerkt aan het ontwikkelen van het Dashboard Uiter- waardenbeheer. andere uit het Nationaal Georegister (NGR) en 'Publieke Dienstverlening Op de Kaart'(PDOK). Voor URD is een speciale geo-informatie infrastructuur SDIgURDfi] ontwikkeld die het mogelijk maakt om projectspecifieke kaarten op een gestandaardiseerde manier via web mapping services (WMS) te ontsluiten. De kaarten zijn de resultaten van berekenin gen van natuur-en waterveiligheidsmodel- len (zie kader). Er wordt nog onderzocht of ook riviermorfologie/waterafvoer-modellen en vegetatiesuccessie-modellen aan het dashboard gekoppeld kunnen worden via web processing services (WPS). Dit maakt het mogelijk om -on the fly- scenario's voor water veiligheid en natuurdoor te rekenen. Op basis van deze scenario's kunnen doorde betrokke nen (overheid en de beheerders en eigenaren) discussies worden gevoerd en vervolgens keuzes gemaakt over het beheer. De wens is ook om monitoringsinformatie op te nemen. Water beheer Natuur Exploitatie bijvoorbeeld bijvoorbeeld roombanen- kaart bijvoorbeeld biomassakaart ecotopen- SDI4URD Nationaal GeoRegister Dashboard Natuur model Rivier model 2D 3D 4D Analyses Provinciaal GeoRegister Indicator Natuur Indicator Veiligheid Indicator Exploitatie Figuur 1 - Schematische weergave Dashboard Uiterwaardenbeheer.

Geo-Info | 2014 | | pagina 13