De lange weg van stel naar stelsel Column 2014-1 I Geo-Info In de afgelopen paarjaar heb ik het voorrecht genoten om een algemenere managementfunctie te mogen vervullen (Ja, dank u, maar likes en spontane Linkedin-felicitaties zijn echt niet nodig...). Daarmee ben ik uit de dagelijkse uitvoeringspraktijk weg en bezie ik het basisregistratieveld meer in z'n geheel. Dan valt het op dat de ontwikkeling in dat veld moeizaam gaat. Zoals een collega het eens formuleerde: we hebben nog geen stelsel van basisregistra ties, het is momenteel niet meer dan een stel basisregistraties. Dat knelt bij ons in de praktijk. De gemeente Amsterdam is namelijk met een ingrijpende reorganisatie bezig. Het aandachts gebied 'basisinformatie'wordt daarbij gezien als het fundament onder de gemeentelijke informatievoorziening, essentieel voor processen als dienstverlening, beheer en handhaving. Amsterdam heeft, anticiperend op de ontwikkelingen, in 2012 al een Dienst Basisinformatie opgericht; deze past - op wat aanpassingen na -inde nieuwe structuur van de gemeente. Een afdeling Geo- informatie ofeen dienst Bevolkingsregistratie hebben we sinds dat jaar niet meer: er is alleen nog maar'(basis)informatie'. Omdat basis informatie een fundament is, moet dat uiteraard heel stabiel zijn. De ketenafhankelijkheid verderop in de organisatie is erg groot. Als iets in het fundament verandert, dan heeft dat directe conseguen- ties voor de gemeentelijke dienstverlening of het beheer ofde handhaving. Dat zijn ingewikkelde wijzigingsprocessen, die lang duren en veel capaciteit in beslag nemen. (Ineen eerdere column in Geo-lnfo heb ikal eens bericht over de onverwacht grote hoeveelheid werkdie een ogenschijnlijke simpele actie als het intrekken van een woonplaats metzich meebrengt.) Ikconstateerdatplanningenaansturingvande basisregistra ties niet afdoende zijn. Zo is onlangs de invoering van de BRP weer twee jaar uitgesteld. Voor de BAG blijkt de vierdagentermijn bij het overgrotedeel van de gemeenten praktisch niet haalbaar te zijn. En er komt een nieuwe richtlijn aan voor studentenhuisvesting in de BAG, die grote implicaties kan hebben voor de GBA (en alle daaraan verbonden overheidsrechten). De vernieuwing van de BRK heeftjaren op zich moeten wachten (maar komt eindelijkécht in 2014). De basisregistratie WOZ is een wonderlijke oplossing voor een simpel probleem: hoewel in principe alleen de WOZ-waarde in de registratie thuishoort, is bepaald dat alle andere basisgegevens ookin de BR-WOZ moeten worden opgenomen. Over redundan tie gesproken... En voor de BGT moet mij van het hart dat ik de positionering ervan onjuist vind, in de zin dat de BGT een'oplos sing'zou zijn voor beheertaken van de gemeenten. Het irriteert me nogal dat BGT (wettelijk) en BGT-plus (zelfte financieren) zo op een hoop worden gegooid.Tenslotte: goed ontwikkelde koppelingen tussen registraties, essentieel voor het stelsel, zijn nog lang niet goed georganiseerd, zoals tussen BAG en GBA waar nog steeds het adres geldt als koppelobject in plaats van verblijfsobject. We hebben veel last van onderling niet getunede definities, wat optimale gegevensuitwisseling (en bijbehorende ketenprocessen) sterk bemoeilijkt. Een ander lastig punt betreft de digi-voorzieningen, met name Digi-levering. Het verplichte gebruikvan basisregistraties maakt dat afzonderlijke gemeenten elkeen aansluiting op de (landelijke) voorzieningen zouden moeten realiseren. Daarvoor is Digi-levering bedoeld, maar dat komt niet echt van de grond. De landelijke voor zieningen zijn echter niet goed uitontwikkeld en niet consistent gua leveringsmodel.Omdatgemeenten niet eikafzonderlijk iets willen organiseren (wat duizenden koppelvlakken zou inhouden), zien we een ontwikkeling naar'knooppunten': minstens drie verschillende leveranciersoplossingenvoordit onderwerp,twee gemeentelijke samenwerkingsverbanden (Dimpact en GovUnited) die een eigen oplossing zoeken, en een groep grote gemeenten die het nog niet precies weet. Daarnaastzie ikeen overlaptussen generieke knooppunten (voor bijv. gemeenten) en thematische knooppunten (zoals Suwinet, voor de hele sociale kolom). Wat we aan eenvoud met het stelsel van basisregistraties willen bereiken, wordt door deze potentiële wildgroei aan bovenstelselse knoop punten weer deels teniet gedaan. Hardnekkig punt is tenslotte dat de financiering van de basis registraties nog steeds niet consistent geregeld is. Voor de Basisre gistratie Topografie, de BAG en de GBA/BRP is het arrangement wel helder - alleen de laatste ontwikkeling rond het uitstel van de BRP is omineus, in die zin dat aan de gemeenten een groter deel van de onkosten wordt toegerekend dan aanvankelijk was verwacht. Over de financiering van de BGT zijn weliswaar op hoofdlijnen lijnen uitgezet, maardiezijn nog niet in besluitvorming vastgelegd. Deels omdat gemeenten onderling geen overeenstemming konden bereiken over de verdeling van de door het ministerie ingeboekte bezuiniging,deelsomdat het ministerieookde knoop maar niet doorhakt over hoe het dan wél moet. En een oude bekende is de financiering van de Basisregistratie Kadaster. De BRK leekzelfsflinkduurdertegaanworden nude bestaande AKRen LKI worden vervangen door het nieuwe product BRK-levering. Zeer recent heeft de VNG een akkoord bereikt met het ministerie over budgetfinanciering, al is niet duidelijk ofde prijsstijging nu achterom via het Gemeentefonds wordt doorgevoerd Het totaalbeeld is er een van matige coördinatie en weinig slagkracht. Onduidelijkheden over financiering en voortdurend schuivende planningen zijn de pest voor een gemeente die zijn informatievoorziening wil inrichten op een goed functionerend stelselfundament. Ook het niet-gecoördineerd doorvoeren van wijzigingen brengt veel onrust en werk met zich mee. Ik pleit daarom nadrukkelijkvooreen strakke stelselregie vanuit het Rijk en de VNG waarop gemeenten de (dóórontwikkeling van hun informatievoorziening kunnen enten, en daarmee van het stel basisregistraties een écht stelsel kunnen maken. Ad van der Meer Managerlnwinning en Beheer, Dienst BasisinformatiegemeenteAmsterdam

Geo-Info | 2014 | | pagina 19