Boxtel: na passer ook kunstwerk met Hollandse cirkel Informatie partners GIN Hendrik Verheeslaan 20 I Geo-Info I 2014-1 Deveelzijdige Hendrik Verhees (1744-1813) overleed 200jaargeleden in zijn woonplaats Boxtel. Het was daar aanleiding tot weer een kunstwerk en weer een boek over hem. Het kunstwerk'Beeld op Hendrik Verhees' geeft hem weerals landmeter en het werd op 27 september 2013 onthuld. Het accent van het kunstwerk ligt op het hoekmeetinstrument de Hollandse cirkel. Namaak-Verhees na onthulling. Op basisschool De Hobbendonken.aljaren bekend met Verhees, was daags tevoren al uitleg gegeven over het beeld door kunstenaar Marten Groen. De kinderen wisten al dat de 'wielvormige schijf op een paal'een Hollandse cirkel was. Er kwamen al eerderin hetjaarook bij de school Verheesbanners. Genodigden, een namaak-Verhees en de kinderen (met Verhees ballonnen) wandelden van daar in optocht naar de al bestaande Hendrik Verheeslaan voor deonthulling,waarbijookeen seniorenorkest optrad. Joke van Koll van de Kunststichting Boxtel startte met de vraag aan de namaak- Verhees: '200jaargeleden bent u gestorven?' Datwaszoen hij kon nuzijn Hollandse cirkel niet meervinden. De kinderen zochten meeen het schoolhoofd benadrukte het:'De Hollandse cirkel was belangrijk in zijn leven.' Hendrik Verheesjaar StichtingsvoorzitterTom Jonkers memoreerde watde stichting in de afgelopen tien jaar al deed om Verhees op de kaart te zetten. Hij dankte hoofdsponsor Hurks Vastgoedontwik keling voor dit beeld in het HendrikVerheesjaar 2013. Stichtingssecretaris Ruud van Nooijen vertelde vervolgensveel over Verhees, die als 18-jarige al geadmitteerd landmeter werd en meer dan 40 kaarten maakte, met als belang rijkste één van de Meijerij, waar hij25jaar over deed. Voor een talrijk publiekwerden ookJan Dou en Gemma Frisius gememoreerd vanwege het meetinstrument en de driehoeksme ting. Als representant in de Eerste Nationale Vergadering van de Bataafse Republiek koos Straatnaam was er al.

Geo-Info | 2014 | | pagina 22