Meest vereerde land metervan Nederland Schooljeugd kent Hollandse cirkel 2014-1 I Geo-Info Hollandse cirkel nog meer 'in' samen. Cultuurwethouder Tossy de Man startte de onthulling door een heel team met de woorden:'Beste Hendrik, landmeter, groot kaar tenmaker, vrederechter'. Na het beeld werd ook een informatiebordje-op-paal onthuld, zoals de stichting er al meer plaatste op Verhees-locaties in Boxtel. De namaak-Verhees had kritiek: de cirkel kon niet draaien. Tot slot werd massaal 'Lang zal hij leven'gezongen en kregen geno digden een'geboortekaartje'vol informatie. Bij de opvolgende receptie in de school werd niet alleen een toast uitgebracht op Verhees, er werd ook nog een speciaal muziekstuk over hem ten gehore gebracht. De stichting zorgde in 2008 al op een rotonde in Boxtel voor het kunstwerk'De maat der dingen'. Het is een meer dan vijf meter hoog passer kunstwerk met bovenin de beeltenis van de landmeter. In het najaar 2013 is de Hollandse cirkel meer 'in' dan alleen in Boxtel. In Hoorn gaat een straat zo heten. In het journaal van 17 oktober (ca. 20.18 uur) legde Jan Werner (UvA) de werking goed uit. De aanleiding was een presentie van het meetinstrument op de net door de koning geopende tentoonstelling Atlas der Nederlanden. De dageraad van het koninkrijk. Slot Naar Hendrik Verhees is niet alleen in Boxtel een laan vernoemd, maar al eerder in 1997 in Den Haag ook de Verheeskade. De stichting zorgde in 2007 al voor het boek'Op de kaart gezet, Hendrik Verhees, politicus, kaartenmaker en waterstaatkundige 1744-1813'van Hans Pel (mét Verheesportret aangekondigd in Geo-lnfo 2007-10, p. 406). Op 11 oktober 2013 werd in museum MLJBO van Ruud van Nooijen een tweede boek over hem gepresenteerd:'Een bij zondere Brabander Hendrik Verhees 1744-1813, zijn leven, werk en tijdperk! Het werd die avond nog voorafgegaan dooreen documentaire'Een bijzondere Brabander HendrikVerhees in een bijzondere tijd! Verhees lijkt al metal de meest vereerde landmeter van Nederland (tot nu toe)! Adri den Boer Hollandse cirkel dominantin Brabant. HENDRIK VERHEES 200 JAAR Kunstwerk beeld op Hendrik Verhees liet hier aanwezig? kunstwerk draagt de I1IH Deeld op Hendrik Verticra «1 werd CmlWöfpen door de Boxtel» kunstenaar Marten Groen. Het ontstond naar aanleiding van. hel Hendrik Verhcesprnjcct 11 bestaande uit een tiental deelprojecten opgezet en uitgevoerd door Stichting Cuhtiurgewhiedfrtif Boxtel - M*-ieri| 'Hendrik Verhoest Voor dit deelproject werd nauw samengewerk! met iptmror Hurfcs VlMgsWifclflIwItkatluji Bodhawn B.V. en Kunststichting Boxtel Het kunstwerk, steh Hendrik Verhees (1 "44-1813) vaar, gebogen turend door het vizier van zijn Holland» Cirkel Itxiidnievtiiwtruimm! eixir opmeten van lioekon), In tblll uitgevonden door Nederlander Jan Pieterszoon Pon BeeW op Hendrik Vrrtuxs Is georiënteerd in de richting van het Protestantse kerkgebouw nun ontwerp uit 1909 van Hendrik Verhees, die onder m Groen zijn werk uit: het beeld is van cortenstaal met een Hollandse cirkel van roestvrij staal en is geconstrueerd door Sanders Machinebouw BV uit Liempde. Het beeld van Verhees heeft een belangrijk architectonisch ontwerp van de (rk) vereerde in het vizier: het Protestantse kerkje aan de Clarissenstraat (wel achter de bomen). 'Eenvoud is de juiste middenweg tussen te weinig en te veel', zo vatte hij het beeld mooi Informatiebordje. Verhees voorde nationale kaartvan Krayenhoff én waarschuwde deze dat hergebruiken van al bestaande kaarten te onnauwkeurig zou zijn. Krayenhoff ging dan ookgenieofficieren tot landmeter opleiden en het werk ging dus decennia duren. De kaartvan Verheesvan de Meijerij was wel precies genoeg om te worden benut! Vervolgens legde kunstenaar Marten 'De maat der dingen' uit2oo8.

Geo-Info | 2014 | | pagina 23