2014-1 I Geo-Info een breed spectrum aan locatiegebonden informatie, inclusiefde sinds kort toegevoegde fijnstofconcentratie. Dankzijhet brede gebruikvan GPS en andere vormen van locatiebepaling komtsteeds meer informatie gekoppeld aan een locatie beschikbaaren dankzij(mobiel) internet is deze informatie op haar beurt overal beschik baar. Als je daar nog ontwikkelingen naast zet als Google Glass en augmented reality kunnen we nog veel innovatie verwachten. Zelfs in Tiel starten zeal metgeofencing, het benaderen van klanten met aanbiedingen zodra ze in de buurt van een winkel komen. veel tijd, geld en inspanning. Met name in het MBO, maarook in het HBO, wordt gewerkt aan het herinrichten van het onderwijs, de consequenties daarvan zijn nog nietvoor iedereen duidelijk. In deze crisistijd is erweinig geld voor innovatie, moeten fouten uit de afgelopen jaren hersteld worden en is er sprake van terugval in het aantal aanmeldin gen in bepaalde studierichtingen binnen het MBO. Zo is het aantal aanmeldingen in bouw gerelateerde opleidingen, waar de opleiding landmeten onderdeel van uitmaakt, sterk teruggelopen. Als er sprake is van innovatie in een sector of als maatschappelijke proble men moeten worden aangepakt wordt het onderwijs er snel op aangesproken. Minder pesten, omgaan met moderne media, minder geweld in de sport, geen discriminatie etc. Het onderwijs moet het aanpakken. Docenten worden overspoeld met ideeën, ontwikkelingen en suggesties voor nieuwe onderdelen in het curriculum. Dit is iets waar rekening mee moet worden gehouden als de SAGEO vindt dat het geo-onderwijs moet worden vernieuwd en als we vinden dat in alle studies aandacht moet worden besteed aan geo-informatie. We moeten duidelijk maken dat het geen hype is, maar een duurzame ontwikkeling. Management en docenten moeten overtuigd, geïnformeerd en bijge schoold worden. Werkgevers bij het onderwijs betrokken worden en liefst moet er ook nog geld meegebracht worden. Gelukkig zijn we er als SAGEO in geslaagd om op alle niveaus in het onderwijs partnerships op te bouwen. In het WO, HBO en MBO hebben we werkgroepen geformeerd en dit heeft gere sulteerd in het aanpassen van het onderwijs, het starten van nieuwe opleidingen en het betrekken van werkgevers bij het onderwijs. Dit betekent niet dat het werk nu gedaan is en dat het nu allemaal vanzelf goed gaat. Bovenstaande betekent dat er een groeiende behoefte is aan mensen die innovatieve pro ducten en diensten kunnen ontwikkelen en dat van nieuwe medewerkers in vele sectoren wordt verwacht dat ze met geo-informatie kunnen omgaan. Dit is ook gebleken uit het door Stichting Arbeidsmarkt Geo (SAGEO) in 2012 uitgevoerde marktonderzoek. Er is naast de vraag naargeo-specialisten een nog gro tere vraag naar mensen die naast hun studie geo-colleges ofcursussen hebben gevolgd. Evolutie in het onderwijs Het onderwijs is gebonden aan uitgebreide wet- en regelgeving en de bijbehorende structuren. Hetverleggen van de koers kost

Geo-Info | 2014 | | pagina 25