24 Geo-Info I 2014-1 De innovatie in de sector gaat door, nietalleen de techniek schrijdt voort, maarook de wijze van werken wijzigt. Zo gaan overheden meer over tot outsourcing, naast de ontwikkeling in de digitale service verlening. Dit is voor werkgevers weer de aanleiding om aan SAGEO te vragen om te kijken naarde certificering van bedrijven, medewerkers en opleidingen. Deeersteverkenning heeftal plaatsgevonden. Erontstaat behoefteaan nieuwe studierich tingen en cursussen. Zo is gestart met de opleiding Geo-ICT in het MBO. Deze moet ingepastworden in het ICTonderwijs rekening houdend metde nieuwe randvoorwaarden die het ministerie heeft geformuleerd. Dit betekent dat er een keuzemodule Geo-ICT vormgegeven gaat worden. De eerste stap, het opstellen van een"beroepscompetentieprofiel" is gereed en aan de vertaling hiervan naar een curriculum wordt gewerkt. Zoals eerder aangegeven gaan de groene sectoren meer gebruik maken van geo-informatie. Hier speelt hetonderwijs op in en op initiatief van SAGEO gaan enkele opleidingen hier gezamenlijk modules voor ontwikkelen. De door de HAS Breda ontwikkelde opleiding "Geo Media Design"is een succes, inmiddels zijn er48aanmeldingen. Dedoorvijfuniver- siteiten gezamenlijkontwikkelde"Nationale Gl Minor" heeftditjaar32deelnemersen de masteropleidingen zitten eveneens in de lift. De nieuwe landelijke opleiding landmeten bij het SOMA College in Harderwijk is van start gegaan. Over het aantal aanmeldingen valt nog niets te zeggen omdat het traject zich nog in de aanloopfase bevindt. Ondanks dat voor een aantal studies de belangstelling groeit zijn jongeren, die zelf dagelijks gebruik maken van geo-informatie via hun smartphoneoftablet, nog onvol doende op de hoogte van de opleidingsmo gelijkheden en de kansen op de arbeidsmarkt. Tot slot De wens om het onderwijs meer aante laten sluiten op de vraag vanuit de arbeidsmarkt wordt inmiddels breed gedragen. Er is al vanaf de basisschool meeraandachtvoortechnieken het aantal aanmeldingen voor technische studies groeit. Werkgevers werken steeds meer samen met het onderwijs en brengen hun expertise in. Helaas wordt het onderwijs ook geconfronteerd met bezuinigingen en moeten fouten door mismanagement gerepareerd worden. Bijeen herstel van de economie en de door gaande vergrijzing zal er binnen afzienbare tijd gestreden worden om de student en de afgestudeerde. Geo zal zich binnen dit span ningsveld moeten profileren. Gelukkig heeft de geo-sector het voor elkaar gekregen dat er sprake is van een gezamenlijke actie van de werkgevers en het onderwijs en zijn de eerste successen zichtbaar. Geo is een enabeling technologie die vele sec toren nieuwe kansen biedt en de overheids- processen redesign opties biedt: betere service tegen lagere kosten en 24/7 uur beschikbaar. Nederland loopt zowel bijde overheid als in het bedrijfsleven redelijk voorop hierin, het onderwijs begint hier opinte haken. Elders in Europa zien we vergelijkbare vraagstukken en SAGEO heeft samen met het Kadaster een Europees projectgeformuleerd om kennis en ervaring te delen. Dit plan is onlangs door de EU gehonoreerd met een subsidie. Meer informatie kunt u vinden in het verslag van de Algemene Ledenvergadering van het CLGE op pagina 31 in dit blad. De Stichting Arbeidsmarkt Geo is een initiatief van werkgevers in de geo-sector en het onderwijs, gericht op verbetering van de aansluiting van het onderwijs op de vraag vanuit de arbeidsmarkt. De doelstellingen van de stichting zijn dan ook enthousiasmeren van studenten voor het vak, het aanpassen van de onderwijsprogramma's op de marktontwik kelingen en het bevorderen van de samen werking tussen onderwijs en werkgevers. De stichting houdt de vinger aan de pols voor wat betreft de marktontwikkelingen. Zo is vorig jaar geconstateerd dat de markt naast de geo- specialisten een toenemende behoefte heeft aan afgestudeerden die tijdens hun studie een cursus ofminor hebben gevolgd in de geo-ICT. Ditgeldtvoorvrijwel alle studierichtingen. Gelukkig kunnen we constateren dat het de stichting samen met haar partners gelukt is om meer studenten te interesseren voor het vaken om het onderwijs meer aan te laten sluiten op de behoefte van de arbeidsmarkt. Wel is gebleken dat dit de nodige doorlooptijd kost. Het vakontwikkelt zich revolutionair, onderwijsvernieuwing is een meerevolutio- nair proces. Herman Janssen, SAGEO Landmeten Soma college. Landelijke Gl minor.

Geo-Info | 2014 | | pagina 26