Boek Jan Werner - De Atlas der Neederlanden. Kaarten van de Republiek en het prille Koninkrijk met'Belgiën'en'Coloniën'. Formaat 34x25cm, 6o9pp met verkleinde afbeeldingen van alle 618 kaartbladen uit de oorspronkelijke atlas, in kleur. Uitgegeven door Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam en Atlas Maior. ISBN 978-90-819264-4-7. Prijs245 2014-1 I Geo-Info 25 Deze studie van Jan Werner vormt de toe lichting op de facsimile-uitgave door Uitgeverij Asia Maiorvan deAtlasderNeederlanden. Het is een rond 1815 samengestelde facsimile-atlas in negen grote folio-banden van het toenmalige Nederland en Belgiëinclusiefde Nederlandse koloniën (maarzonderdeGoudkust). Deze toelichting bestaat uit een verhandeling over kaarten maken in de I5e-i8e eeuw (zpp), over zichten van de kartering der Nederlanden (8pp), over de tot stand koming van deze atlas factice (i2pp) en over het project AtlasderNeederlanden (5pp). Hierbij behoort naast de catalogisering, restauratie, facsimilering, digitalisering ookde openlegging middels een website waar oud en nieuw kaartmateriaal kan worden vergeleken (http://mapserver.sara.nl/atlasderneederlanden/ atlas/). Dan volgt de catalogus (534 pp), met afbeeldingen, standaardbeschrijvingen en toelichtend essays, noten (7pp), een literatuurop gave (6pp), registervan persoonsnamen (6pp), register van kaarttitels (spp) en twee appendices met korte toelichtingen op de belangrijkste uitgevers van kaarten en atlassen (waarvan materiaal in de Atlas der Neederlanden terecht gekomen is) en een begrippenlijst. De inhoud van de atlas bestaat voornamelijk uit grootschalig kaartmateriaal van Nederlandse provincies, waterschappen, droogmakerijen, rivieren en zeegaten, voor het grootste deel uit de achttiende eeuw. Dat materiaal is enigszins systematisch, regionaal geordend en wel als volgt: deel 1 kaarten van de provincies Utrecht, Gelder land en Overijssel; deel2-4:Zuid-Holland; deel 5 Noord-Holland; deel 6 Zeeland, deel 7 Friesland, Groningen en Drenthe, deel 8 België en deel 9 Algemene kaarten van de Nederlanden en koloniën. Die algemene kaarten zitten overigens in veel meer delen, met uitzondering van de eerste twee. Voor elke provincie is de ordening globaal als volgt: eerst zeekaarten en dan landkaarten, van kleinschalig naargrootschalig. De facsimile-uitgave (9 delen plus de hier bespro ken toelichting) zelf is verkrijgbaar bij Uitgeverij Asia Maior a e 6995 per set en is, afgaande op het eerste deel, geweldig goed uitgevoerd. Maar aan de hand van deze toelichting van Jan Werner en de website hoeft u geen fortuin uit te geven om toch met dit kostelijke materiaal te kunnen werken. In de essays wordt naast de karteringsgeschiedenis van elke provincie toegelicht wat er aan elke kaart belangrijk is, wat de historisch-kartografische achtergronden zijn en wat er elders (tot 2013) over geschreven is. De website met zijn zoom-faciliteiten en de moge lijkheden om de kaarten over moderne kaarten heen te leggen (TMK, kadasterkaart,Topio, luchtfoto of Bonneblaadjes) biedt ongedachte mogelijkheden voor vergelijking en evaluatie van het i8e-eeuwse materiaal. Er is de laatste 30 jaar geweldig veel gepresteerd op het gebied van historisch-kartografjsch onderzoek naar oud Nederlands kaartmateriaal en dat wordt hier door Werner geoogst en op een bijzonder leesbare, haast speelse maniergepresenteerd.Terwijl toch alle relevante documentatie-gegevens steeds aanwezig zijn krijg je bij het lezen vanal die toelichtingen niet het idee dat ze in het keurslijf van een vast stramien vastzitten. Ookalle nu ongebruikelijkgeworden termen uit dat oude kaartmateriaal worden en passant verklaard, zoals vrijheid of klokslag (gebied waarover een stad jurisdictie had), slaperdijken bandijk, stel, schot (jaarlijkse grondbelasting voor waterschap), hoef slag (dijkdeel dat de eigenaar van een perceel moet onderhouden), wiel, en de begrippen dijk en waalplichtig. Er wordt - en dat is toch te weinig gedaan door onze historisch-kartografen die meestal alleen maar kijken naar wat de kaart van andere onder scheidt, en wat van wie is overgenomen, ook goed op de inhoud ingegaan. Bijvoorbeeld op de buiten de Amsterdamse stadsmuur gelegen lange rijen met ramen, bedoeld om er de in de stad vervaardigde wollen stoffen na het verven op te laten drogen. Slechts hoogst zelden (zoals de tijd van het hoog water op Cruguius'kaarten van de Merwede, de getallen langs de wegen op de postkaart uit, 1818 of het duiden van de vlaggen die de verschillende loges in Bengalen aangeven) mist de inhoud van een kaart met een noodzakelijke verklaring. Waarom is deze toelichting nog meer belang rijk? Het is een geweldig overzicht van de i8e-eeuwse Nederlandse kartografie. De selectie van de kaarten voor deze atlas factice wordt kundig becommentarieerdinclusiefeen goede analyse van wat er ontbreekt zoals stadskaarten, rivierkaarten en de Carte de Marchande van Ferraris. Mogelijke alternatieven voor de hier gekozen kaarten worden besproken. Alleen voor het koloniale materiaal geldt dat niet, maar dat betreft ook maar een fractie van de totale atlas. Het is eigenlijkeen beetjezotdatvoorde kaarten van onze koloniën in de Atlas vooral voor Frans kaartmateriaal is gekozen, waarbij de Nederlandse ofPortugese namen somsdoorde Franse auteur begrepen zijn en vertaald (Baye de Bonne Arrivée (Welkomstbaai),Iledu Milieu (DwarsindeWeg), IleTrompeuse (Engano), soms niet, zoals bij Pointe de Vineron (voor de naarVOC-opperkoopman Wijnkoops genoemde baai), lie Clappus (Clappers Eiland), Rivière Onbeguam, lie Gelijkboomig, Honkerken (Koukerkenbaai, genoemd naar het betreffende schip), etc. Een puntvan kritiek is dat met het huidige register van kaarttitels de atlas en de website nu niet goed worden opengelegd, want het is alfabetisch geordend op het eerste woord van elke kaarttitel. Dat zou beter op het eerste geografische trefwoord in de titels hebben gekund ofgewoon met een lijst van moderne en oude geografische trefwoorden. Wanneer men een kaart van bijvoorbeeld de Heerhugowaard in dit register wil vinden moet men weten dat men moet kijken bij Dykgraafen heemraatschap van den heer Huygenwaart; voor een kaart van Mechelen bij Marchionatussacriimperiietdominii MecheHni tabula. Maar met het uitgebreide regis ter van persoonsnamen komt men een heel eind. Naast de beoogde toelichting op de facsimile- uitgave is heteen uniekboekgeworden overde 18-eeuwse Nederlandse kartografie, op een bij zonder leesbare wijze over het voetlicht gebracht en samen met de website waar alle kaarten tot in het kleinste detail te zien zijn biedt het praktisch alles wat men zich kan wensen. Ferjan Ormeling

Geo-Info | 2014 | | pagina 27