Geoscience and Remote Sensing veldwerk in IJsland Verslag Geo-Info I 2014-1 In september20i2 is de eerste lichting studenten begonnen met de nieuwe mastertrack Geoscienceand RemoteSensing aan de faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen van de TU Delft. Het studieprogramma richt zich op het gebruik van waarnemingstechnieken (bijvoorbeeld remote sensing, GNSS, gravimetrie) in combinatie met innovatieve data processing en modelleringstechnieken om een beter begripte krijgen overonze"veranderende planeet".Ookdeonderliggende processen, zowel de natuurlijke processen als door menselijk handelen veroorzaakt, zijn onderwerp van studie. centimeters per jaar. Bovendien bevindt het gebied zich op een vulkaan: de krater van de Krafla. Deze vulkaan is amper in het landschap te zien, maar vrij dicht onder het oppervlak van dit redelijk vlakke gebied bevindt zich een magmakamer. Van 1975-1984-vonden hiercontinu erupties plaats, de zogenaamde 'Vuren van Krafla'. Als gevolg hiervan is na 1989 de bodem in het gebied gaan dalen in het begin zelfs 5 cm per jaar, maar nu nog steeds met een paar millimeter per jaar). Omdat de vulkaan dus nog steeds "actief" is, blijft het belangrijkom te monitoren ofde magma kamer stabiel is of in volume toe- dan wel afneemt Tot slot is het gebied onderhevig aan postglaciale opheffing ten gevolge van het wegsmelten van de ijskappen uit de Ijstijd. Daarnaast is er ook sprake van deformatie ten gevolge van geothermische energiewinning. Het gebied rondom de Krafla vulkaan. Veldwerk: waarom? Een interessant, leuken verplicht onderdeel van het studieprogramma is het verrichten van twee weken veldwerk in IJsland. Het belang rijkste doel van deze reis is om de studenten in aanraking te laten komen met de gehele keten van meetontwerp, data-inwinning en -verwerking, tot interpretatie en analyse. Al deze stappen worden ter plekke doorlopen, waarbijde studenten in teams samenwerken. Het veldwerk is opgezet als een project met een echte opdrachtgever. Op deze manier wordt ook het projectmatig werken in een team met aspecten als communicatie, plan ning en presentatievaardigheden getraind. Veldwerk: waar? De eerste editie van dit veldwerk was eind juni 2013 in samenwerking met de University oflceland in hetgebied rondomde Krafla vulkaan. Een zeer interessant en dynamisch gebied, want de aardkorst ishierflinkin beweging, zowel in horizontale als in verticale richting. Deze beweging is ten eerste hetgevolg van natuurlijke geofysische processen. Het meetgebied bevindtzich namelijkin de spreidingszone waarde Euraziatische en de Noord-Amerikaanse plaat uit elkaar bewegen met een snelheid van enkele millimeters tot

Geo-Info | 2014 | | pagina 30