2014-1 I Geo-Info 29 Vanafi977 (ten tijde van de Vuren van Krafla) is de Krafla energiecentrale operationeel, en wordt aardwarmte omgezet in energie. Hierbij wordtgrondwater onttrokken, waardoor bodemdaling plaatsvindt. Kortom: een ideaal meetgebied waar studen ten hun kennis over de veranderende aarde en hoe deze veranderingen te meten en model leren, kunnen toepassen en aanvullen. Optelsom van signalen Eik van de hiervoorgenoemde processen heeft zijn eigen ruimtelijke invloedssfeer en invloed op de totale verticale en horizontale deformaties. De opdracht aan de studenten was om met verschillende meettechnieken de deformaties en massaverplaatsingen in het gebied in kaart te brengen. Historische data voor veel punten in het gebied zijn al beschik baar en het doel was om zowel herhalings metingen uit te voeren op een zorgvuldige gekozen set van punten, en om nulmetingen te verrichten op zelfte kiezen locaties. Uiter aard met als doel om de metingen te kunnen relateren aan historischeen toekomstige metingen, om zo de verschillende processen te kunnen kwantificeren. Landsvirkjun,de eigenaar van de geothermische energiecen trale, was daarbij de opdrachtgever. Baken, GPS-ontvangers en gravimeters Uitgangspunt voor de werkzaamheden waren de'Terms ofReference', zoals opgesteld door de opdrachtgever. Eikteam moestzelfinvul- ling geven aan de te gebruiken technieken, de meetopzet en de planning, om zo goed mogelijk aan deze Terms of Reference te voldoen. De opdrachtgever had daarbij de eis om elk sig naal met tenminste twee onafhankelijke technie ken te meten. Uiteindelijk zijn er GPS-, waterpas-, tachymetrie-, en gravimetrie-metingen verricht. Daarnaastzijn satelliet, radar, interferometrische en airborne lidar metingen gebruikt voor de plan ning, interpretatie en analyse van de resultaten. In het meetgebied is al een groot aantal GPS-punten, met een onderlinge afstand van maximaal een paar kilometer, beschikbaar. Eikjaar is ereen GPS campagne om een deel van deze punten opnieuw te meten en zo een tijdserie van de posities te verkrijgen. Elk punt wordt minstens 24uur bemeten om de benodigde nauwkeurigheid te behalen. De selectie van bestaandeen nieuwe punten bleek nog een flinke uitdaging; de meest logische punten vanuit oogpunt van netwerk- ontwerp en de ruimtelijke signalen bleken namelijk lang niet altijd gemakkelijk bereikbaar omdat er nog sneeuw lag. Bovendien waren veel meetpunten alleen te voet en met veel klimmen bereikbaar (met accu, kotter met ontvangeren statiefop de rug). Als aanvulling en ter controle van de GPS metingen werkten de studenten ook met meertraditionele landmeetkundige technie ken: waterpassen en tachymetrie. Hierdoor hebben ze een goed gevoel gekregen voor de ruimtelijke aspecten (hoogteverschillen, zichtlijnen, foutenbronnen) die een rol spelen bijde uitvoering van deze metingen en erva ren de studenten hoe belangrijk een goede administratie is. Om een beeld te krijgen van de ondergrondse situatie zijn er ook metingen verricht met twee relatieve gravimeters. Deze uiterst gevoelige instrumenten - die ook als zodanig behandeld moeten worden, wat niet altijd mee valt in ruw terrein zoals in IJsland - maken het mogelijk om minieme veranderingen in het zwaar- tekrachtsveld ten opzichte van historische waarnemingen te meten, bijvoorbeeld als gevolg van vulkanische processen of grond waterstromingen. Gezien de activiteit van de vulkaan en de geothermische centrale, een zeer waardevolle aanvulling op de metingen van de oppervlakteveranderingen. Naast de planning van de metingen, de meetopzet en de uitvoering van de metingen, zijn de metingen ook verwerkt, geïnter preteerd en gevisualiseerd. En dit allemaal binnen de twee beschikbare weken. Soms kon gebruikgemaakt worden van bestaande verwerkingssoftware, soms moesten daarvoor zelf scripts geschreven worden. Ter afsluiting zijn de resultaten gepresenteerd aan de opdrachtgever, Landsvirkjun. 24 uur dag Het gebied rondom Krafla ligtzo'n 100 kilome ter ten zuiden van de poolcirkel, waardoor de zon eind juni nauwelijks onder gaat. Dit nodigt natuurlijk uit tot lange werkdagen, maar laat ook voldoende tijd voor de nodige ontspan ning. Een duik in het zwembad of een bezoek aan de natuurlijke warm- (of eigenlijk heet-) waterbaden waren favoriet. Maar uiteraard is een potje voetbal ook altijd leuk. Om even te ontspannen na het veldwerk was er ook een dag vrij gepland om met z'n allen een dag op excursie te gaan in de omge ving. Per bus hebben we via een éénbaans grindpad, dat alleen in de zomermaanden begaanbaar is, de watervallen van Dettifoss, de hoefijzervormige geologische formatie bijAsbyrgi en het pittoreske plaatsje Husa- vik bezocht. Husavik staat bekend om zijn mogelijkheden om daar walvissen te spotten (helaas hebben we hebben ze nietgezien). Na twee weken hard werken was het helaas alweer tijd om de tenten en instrumenten in te pakken. Het was een zeer geslaagde en leerzame reis! Ook in 2014 gaan we weer twee weken naar IJsland metde nieuwe lichting studenten. Bezoek onze weblog voor een uitgebreidere impressie: http://grsiceland.weblog.tudelft.nl Sandra Verhagen, Universitairdocent, A.A.Verhagen@tudelft.nl Freek van Leijen, Onderzoeker, F.J.vanLeijen@tudelft.nl

Geo-Info | 2014 | | pagina 31