Aardschokken in Groningen OPENk. February2014*. Op"Aardbevingen in Groningen - live animatie en tijdlijn van gegevens KNMI/GBB" http://dwarshuis.com/ag heeft Kor Dwarshuis een inzichtelijke animatie gemaakt van alle aardschokken in Groningen sinds eindjaren'80. 30 Geo-Info I 2014-1 Ochïe*«im NtederMchstsch Emden Groningen Edward Mac Gillavry (adviseur kartografe en geo-ICT): Een van de meest opmerkelijke aspecten van deze animatie is het gebruikvan geluid.Zodraje de applicatie opent, verschijnen de fakkeltorens met luide piepjes op de kaart. Met het afspelen van de animatie wordt iedere aardschok met een andere piepje ten gehore gebracht. Hierbijwordt de intensiteit van een beving aangeduid door de toonhoogte en het volume van het geluid. Dwarshuis heeft veel ervaring met de Webrichtlij nen - die verplicht zijn voor overheidswebsites - en heeft op deze manier getracht om plaats- en tijdsgebonden informatie visueel (voor goedzien- den) en auditief(voor slechtzienden) toegankelijk te maken. Mijns inziens is hij hierin meer dan geslaagd. De boodschap is namelijk niet zozeer de ruintelijke spreiding, maar de toenemende freguentie van aardschokken. Het geluid draagt deze boodschap zeer effectiefover! Tjeerd Nijeholt (adviseurgeo-informatie en auteur 'Handboek Geo-visuaüsatie De applicatie verdienttechnisch natuurlijk veel lof, al was hetalleen maar omdat we op deze originele wijze onder ogen ('en oren') krijgen wat jarenlang onder het maaiveld verstopt leek. Wel oogt de applicatie door enkele elementen wat ouderwets (typografie, kartografie, knoppen). Maar het originele aspect - de bevingen worden niet alleen gevisualiseerd, maarookgesonificeerd - blijft de overhand voeren. Dit is indrukwekkend genoeg! De bliepjes komen mij wei wat vreemd over, als ofkleine K3-kauwgomballetjes plezierig komen opspatten. Dit had best een doffere dreun mogen zijn, iets watje meer associeert meteen beving. Vreemd is dat de toonhoogteen niet de hardheid ervan gebruikt is om de zwaarte van de beving aante tonen. De applicatie start m.i. te traag voor de gemiddelde (wellicht nog niet meteen geïnteresseerde) lezer. Alsje wat zendingsdrang hebt moetdattoch in orde zijn. Ookjammer dat de eerste bliepjes bevingen buiten beeld vallen; die hadden weggefilterd moeten worden. De legenda ontbreekt, dus is er wellicht nog onduidelijkofnu dalingsgebieden ofgasgebieden worden weergegeven. En de bevingen zijn op mijn scherm wel erg moeilijkte zien, net iets te doorzichtig... Maar het eindbeeld is en blijft indrukwekkend, ook doordat nu eens geluiden in plaats van alleen cirkels zijn gebruikt! Frédérik Ruys (information designer en organisator jaarlijks infographics Congres): Timing acht ik minstens zo belangrijk als vormgeving en leesbaarheid. Het vinden van het juiste moment voor een publicatie of lancering van een applicatie, draagt dan ook in een hoge mate bij aan de relevantie en urgentie van de tooi. En gezien de opgelopen spanningen rond dejarenlange gaswinning in Groningen en de daarbij gepaard gaande ontkenning over de relatie met aardbevingen, heeft Dwarshuis vorig jaar december het perfecte tijdstip te pakken. En dan vallen de kleine onhandigheden in het gebruikofontwerp bij mij in het niet. Persoonlijk had ikde nieuwsberichten dichter bij de oplopende datum geplaatst, omdat dan de relatie mettijd duidelijker is. Dan hadje hetook van de applicatiemededelingen tussendoor kun nen scheiden. Ook mogen de aardbevinglocaties iets langer na-ijlen. En het is niet logisch om de zwaarste aardbevingen meteen lichtblauwe cirkel te accentueren terwijl het bijbehorende nieuwsbericht in een oranje kader komtte staan. Persoonlijkvind ik hetjuist aardig dat de dataso- nificatie het mogelijk maakt om de gebruiker er op te attenderen dat er meer seismische activiteit plaatsvindt dan het gekozen zoomniveau laat zien. Al begrijp ikde verwarring goed. Wellicht kunje dat onderscheid ook met een aangepast geluidsniveau aanbrengen.

Geo-Info | 2014 | | pagina 32