'NCG in beweging' XI Verslag Geodetenreünie dankzij transitie Op 19 decemberwas er op het Geofort in Herwijnen een drukbezocht symposium onder de titel 'NCG in beweging'. Aanleiding was de transitie van de Nederlandse Commissie voor Geodesie in de stichting Nederlands Centrum voor Geodesie en Geo-informatica.'Dynamiek bond de drie sprekers. Het vakgebied gaat nu meer processen dan toestanden vastleggen', aldus Arnold Bregt in zijn slotwoord. 38 Geo-Info I 2014-1 Na opening door de NCG-voorzitter prof. dr.ir. Martien Molenaargafhet commissielid dr.ir. Frits Brouwer (KNMI) een terugblikop de dynamische NCG-historie. De voorganger van de NCG, de Rijkscommissie voorGraadmeting en Waterpassing, werd bij Koninklijk Besluit op 20 februari 1879 opgericht naar een advies van de toenmalige Koninklijke Akademie van Wetenschappen. Haartaakwas het uitvoeren, wetenschappelijk begeleiden en coördineren van de nauwkeurigheidswaterpassing en de driehoeksmeting van Nederland. Haaropvol- ger, de Rijkscommissie voor Geodesie, is in 1937 ingesteld om de taakvan de Commissie voort te zetten en coördinerend op te treden voor rijksoverheidsdiensten op geodetisch gebied. Het uitvoerende werk was inmiddels overge nomen door die overheidsdiensten. In een in Nederlandse Commissie voor Geodesie. Op 1 januari 1994 werd de NCG opgenomen als instituut in de onderzoeksorganisatie van de KNAW. reorganisatie van 1990 is de Rijkscommissie, tot dan ressorterend onder het toenmalige ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, ondergebracht bij de KNAW. Bij deze overgang is de naam van de Commissie gewijzigd Wegwijzer Geofort: flexibel schoolbord. Bodembeweging Prof.dr.ir. Ramon Hanssen (TU Delften secretaris van hetNCG) sprakeveneensoverdeNCG- beweging, maar vooral overde bodembewe ging van Nederland. Ook hij startte met historie. Na in 2007défoto van deie Nauwkeurigheids waterpassing in Lelystad te hebben laten zien, kreeg hij een briefvan Cor Leiy, achterkleinzoon van de afgebeeldejonge Cornells Leiy, en de sheet met die briefwas nieuw. Ervolgde al snel een sprong naar het Plan Veerman van de tweede Deltacommissie. Dezeespiegelrijzing (van in één model 1,30 m in 2100) is een enorm issue in relatietotooknog bodemdaling.'Het hoogtemodel van nu is nietwatwe nodig heb ben, maardatvan 2iooof220o',aldus Hanssen. Zijn voorstel daarvoor was een nieuw dyna misch DEM. Voorde toekomstzijn erfysische Nauwkeurigheidswaterpassing van de Rijkscommissie, 1880 (met witte hoed ir. C. Leiy).

Geo-Info | 2014 | | pagina 40