Studiebezoek aan Japan, november 2013 Verslag Frangois Jacobsz Visscher, de stuurman die Abel Tasman in 1642/4 op zijn ontdekkingsreizen in het zuidwesten van de Grote Oceaan vergezelde (en ook zelf de opdracht voor die reizen had opgesteld), had op dat moment al een interessante carrière achter de rug: hijvoer als stuurman van het schip de Hoop in 1623 mee in de Nassause Vloot rond Kaap Hoorn en ging, eenmaal aangekomen in Batavia mogelijk over in dienst van de VOC. Hijvoer echter ook in dienst van het Japanse handelshuis Sueyoshi opTonkin. In elk geval weten we dat hij in 1631 met een Japansejonk in Cambodja aankwam, en in 1633 als stuurman met die jonk uit Tonkin in Japan arriveerde, en in augustus 1634 alweer in Japan was (waar hem [door de VOC?] opgedragen was de kusten der eilanden in kaart te brengen hetgeen hem door de Japanners verhinderd werd. In de loop van 1635 toen Japan werd gesloten voor buitenlandse handelaren (met uitzondering van Chinezen en Nederlanders) en Japanners zelf hun land niet meer mochten verlaten, kwam hijweer in Batavia aan. Hoewel Tasman uitgebreid geportretteerd is, ontbreken portretten van Visscher, tenzijhijafgebeeld staat op een van de viervotiefborden die na succesvolle handelsreizen naarTonkin door de familie Sueyoshi aan de Kiyomishu-dera tempel in Kioto werden geschonken. 44 Geo-Info I 2014-1 Het votiefschilderij van de familie Sueyoshi uit 1634 in de Kiyomizu-dera tempel in Kioto. Ikwas in oktober 2013, in het kader van een bezoek aan Japanse karteringsorganisaties, in de gelegenheid in het schathuis van deze tempel dit votiefbord te zien (maar kon het helaas nietfotograferen). Volgens de beheerder van de verzameling, de heer Sakkai, zou het bij de twee afgebeelde Europeanen niet om Visscher kunnen gaan, omdat die pas in 1635 in Japan aankwam, maar inmiddels is me gebleken dat hij daar tochin 1634 ook geweest moet zijn. Het was het laatste votiefbord van een schip dat geschonken werd, omdat het Japanners vanafi635 verboden was naar het buitenland te reizen. Op het schilderij staan een aantal Europeanen afgebeeld, waarvan een naast de kapitein in de hut op het achterdekzit. Als hij stuurman was, is ditongetwijfeld Francois Jacobsz. Visscher. Visscher is behalve stuurman en kartograafook de auteur van zeilaanwijzingen "Eene instructie om te varen van Batavia nae de Piscadores ende van Tayouan nae Batavia, gestelt bij den Stierman-Mayorfrancoisjacobsz. visscher", voor de vaart van Batavia op Formosa, dat van 1624-1666 in Nederlandse handen was, De Japanse kartografie kent nog meer herin neringen aan Nederlanders. Inoh Tadataka, een Japanse kartograafdie rond 1800 de kusten van het land verkendeen nauwkeurig kar teerde, had een Nederlandse vertaling in zijn bezit van de Astronomie van J.J. de Lalande. De topografische dienst Geospatial Informa tion Authority (afgekort GSI) in Tsukuba, de opvolger van hetvoorWOII in Tokiogelegen Imperial Land Survey Institute, beheert nog het tempeltje in Tokio (naast de vroegere loca tie van die dienst waar nu het Museum van de Grondwet staat) waarin het nulpunt van het Tokio's peil is ondergebracht (gerelateerd aan het gemiddelde peil van het zeewater in de Baai van Tokio), waarde Nederlander A.l. Lindo in 1872 de stoot toe heeft gegeven.

Geo-Info | 2014 | | pagina 46