GSI Budget Revenue Ministry of Finance 2014-1 I Geo-Info 45 Map information making Map printing JMC Paper maps Distributie door hetJapan Map Center (JMC) van de topografische kaarten van het Geospatiai Information Agency (GSI). Bij de Topografische Dienst (GSI) was men net over op een nieuw type topografische kaart. De bestaande kaart 1:25.000 was qua vormgeving en inhoud nog geïnspireerd door de ongekleurde en daarom moeilijk leesbare Duitse topografische kaarten. Vanafdecem- ber 2013 gaan ze echter ten behoeve van de leesbaarheid overop een vormgeving met terra gekleurde, in plaats van zwarte bebou wing, meer geïnspireerd op de kaarten van de Britse Ordnance Survey. De druken distributie van deze kaart vindt plaats door een andere organisatie, het Japan Map Center (JMC), met een groot kaartenpakhuis in het centrum van Tokio. Samen met de Japanse Kartografische Vereniging voert het JMC ook allerlei acties omdejeugd hetgebruikvan kaarten bij te brengen en ontwikkelen ze apps, bijvoorbeeld die waarmee men de huidige editie van de topografische kaart met vroegere edities kan vergelijken. Vanafi998 distribueren ze ook digitale kaarten. Het Japan Map Center heeft sterkte lijden van gratis kaartdiensten,zoals Google Earth e.d. In 1981 werden nog 8 miljoen bestellingen gedaan bij het JMC; in 2013 heb ben de 1400 aangesloten boekhandels nog maar één miljoen bestellingen gedaan. De Geospatiai Information Authority is ook uitgebreid bezig met internationale karterings- projecten. Zo initieerde en ondersteunt men het Global Map Initiative, voorde productie van een digitale kaart 1:1 miljoen van de hele wereld, met naast topografie ook andere lagen: vegetatie, grondgebruik en bodembe dekking. Het bestand heefteen herzienings cyclus van 5 jaar. Bij de Japanse Hydrografische Dienst, toepas selijk gelegen op een opgespoten eilandje in de Baai van Tokio, zijn de banden met Nederland ookduidelijkaanwezig. Narayoshi Yanagi, de eerste directeur, wiens buste in de hal van de dienst staat, had zijn hydrografische opleiding in Nederland gekregen.Tussen de beide wereldoorlogen waren de Nederlandse IJkpunt van het Tokio's peil. Achter het bronzen luik waarop een chrysanthemum staat afgebeeld (wapen van de Japanse keizerlijke familie) is het nui-niveau van het Tokio-peii aangebracht, het uitgangspunt van de Japanse hoogtemeting. Narayoshi Yanagi (1832-1891), de in Nederland opgeleide eerste directeur van de Japanse Hydro grafische Dienst. en Japanse hydrografische diensten'buren'in de Grote Oceaan, toen Japan ook de Marianen in bezit had. Net als de topografische dienst heeft de hydro grafische dienst een aantal met de veiligheid en rampenbestrijding samenhangende taken: zoals de GSI aardbevingen en vulkanen moni- tort, doet de hydrografische dienst datzelfde met tsunamis en onderzeese vulkanologische activiteiten. Ook kent zij een trainingspro gramma voorontwikkelingslanden. Ferjan Ormeiing

Geo-Info | 2014 | | pagina 47