netDesign: landmeetkundig meetontwerp voor snapshots Van stereobeeld naar multiview Een simulatieprogramma voor terrestrische fotogrammetrie van gebouwen Fotogrammetrische kartering van onze omgeving gebeurt momenteel op grote schaal en met een zeer hoge resolutie. De toegankelijkheid van mobile mapping en luchtopnames vanuit onbemande vliegtuigen heeft bij deze ontwikkeling een belangrijke rol vervuld. De fotogrammetrische verwerking van zulke opnames gebeurt semi-automatisch door het toepassen van algoritmes uit de computer visie. Zo kunnen in korte tijd grote projecten worden gerealiseerd. Deze technologie is ook geschikt voor gedetailleerde situatiebeschrijvingen ofhet opmeten van gebouwen. Het simulatieprogramma netDesign toont dit aan en maakt het mogelijkeen kwalitatief inzicht te verwerven in de grondslag van terrestrische fotogrammetrie. Geo-Info I 2014-1 46 Door Bas Altena Terrestrische fotogrammetrie is de afgelopen jaren uitgegroeid tot een volwassen toeganke lijke meetmethode. Maarom deze technologie volwaardig te accepteren naast landmeetkun dige instrumenten meteen bewezen reputatie moeten nog enkelefundamentele principes worden opgehelderd. Er bestaan verschillende online portals die uit een willekeurige verza meling foto's automatisch objecten kunnen reconstrueren zoals ARC3D [1] (Vergauwen Van Gooi, 2006). Een voorbeeld van een recon structie hiermee is weergegeven infiguuri. De resulterende reconstructie bestaat uiteen puntenwolkofsamenvoeging van driehoeken. Hieruit is de nauwkeurigheid en de betrouw baarheid niet te extraheren. Dit vormt een groot struikelblok voor de acceptatie van deze semi-automatische meetmethodes door landmeetkundigen. De integratie van deze methodiek in de gereedschapkist van de landmeter kan desalniettemin een groot voor deel bieden: een efficiëntere en nauwkeurige uitvoering van bepaalde opdrachten, zoals situatieschetsen en volume bepalingen. Verder kan deze techniek nieuwe markten aanboren, aangezien 3D-visualisatieen modellering in verschillende sectoren wint aan populariteit. En hetopmeten van moeilijk bereikbare gebieden via fotogrammetrische verwerking mogelijk is, door middel van een onbemand vliegtuig oftelescopische paal. De hiervoor genoemde terughoudendheid van de landmeter over terrestische fotogram metrie is te verklaren doorzijn werkfilosofie: opdrachten worden voorbereid door middel van een zorgvuldig uitgedacht meetontwerp. Dit is fundamenteel anders dan de adhoc remote sensing aanpak, waarbijop grote schaal op een willekeurgie manier wordt gemeten, of eigenlijk bemonsterd. Beide kampen hoeven elkaarechter niet tegen te werken, een samensmelting is goed moge lijk. Zo goed zelfs dat beide strategieën niet gemakkelijk meer van elkaarte onderscheiden zijn, denk bijvoorbeeld aan PS inSAR [Hanssen, 2002]. Niettemin is het belangrijkom gestruc tureerd te werk te gaan om zo een optimaal productteverkrijgen. Hetvoordeel uit beide methodes komt naarvoren wanneer een meetontwerp wordt gecombineerd met het gemak van foto's maken. Figuur 1 - Orthomosaic van de gevel van kasteel Arenberg, campus Heverlee, KU Leuven.

Geo-Info | 2014 | | pagina 48