Open data provincies schept nieuwe vraag Van vrijblijvendheid naar verbinding Sinds 2007 zijn provincies aan de slag met open data. Om te beginnen metgeo-informatie. Wat in 2008 als pilot begon, is in 2013 uitgegroeid tot de gezamenlijke provinciale voorziening om geo- informatie aan te bieden voor hergebruik. Het Provinciaal GeoRegister (PGR) bevat ruim 1000 metadatabestanden van provinciale datasets, straks ook aangevuld met metadata van services. Het aanbod is op orde, maar slagen provincies er in gebruikers te bedienen? Hoe worden de provinciale gegevens hergebruikt en welke nieuwe vragen worden door het gebruik opgeworpen? In dit artikel komen bedrijfsleven, onderzoeksinstituten, overheid en onderwijs aan het woord. Zij geven antwoord op bovenstaande vragen. 4 Geo-Info I 2014-1 Door Sytske Postma en Johan Arragon Eén voor allen, allen voor één Na hetverschijnen van de beleidsnota Gideon in 2007 sloegen de geomedewerkers van provincies de handen ineen. Met het pro gramma ProGideon gaven zij invulling aan de doelstellingen een duurzame infrastructuur voor provinciale geo-informatie te realiseren, geo-informatieals open data beschikbaarte stellen en door samen te werken op efficiënte manierte voldoen aan wettelijke verplichtin gen (INSPIRE). Binnen dit programma werd een register gerealiseerd, een catalogus van provinciale geodata. Daarin bieden provincies hun metadata aan waarmee hun data - die bij de bron blijven staan - via webservices kunnen worden gedownload. Het Provinciaal GeoRe gister (PGR) is nu volwaardig onderdeel van de INSPIRE-infrastructuur. De gegevens zijn gratis beschikbaaren vrij te hergebruiken; de Creative Commons Public Domain Mark is van toepas sing. Gegevens die in het PGR staan, worden door het Nationaal GeoRegister (NCR) gehar- vest. Tot zover is het aanbod goed op orde! Maar provincies doen meer: ze sturen op kwa liteit van metadata, zowel technisch als inhou delijk. Hiervoor zijn twee werkgroepen actief: de werkgroep Standaarden voor de technische kant en de Redactieraad voor de inhoudelijke. Denkhierbijaan hetopstellenvan kwaliteits richtlijnen voor het maken van metadata en het uitvoeren van monitoring op de metadata. De Redactieraad stimuleert eenduidigheid in de metadata, door het stroomlijnen van trefwoorden en titels. Ook stellen ze jaarlijks een Publicatiekalender op, zodat gebruikers er zicht op hebben welke bestanden wanneer beschikbaar komen. In de nieuwe release van het PGR krijgt de Publicatiekalendereen meer prominente plaats. Bestanden worden als groep geordend, zodat gebruikers met één klik inzichtelijk hebben welke provincies over dat thema bestanden hebben. Het streven is dit in 2014 te implementeren. Gebruiker is gesprekspartner Ook is er een Gebruikersraad ingericht, met vertegenwoordiging uit bedrijfsleven, overheid, onderzoeksinstituten en onderwijs. Deze groep komt twee keer per jaar bijeen en is een belangrijkoverleg om wensen en opmerkingen over het PGR (functionaliteit en aanbod) binnen te halen. En het blijft niet alleen tsij luisteren. Dewensen lopen gewoon mee in het releaseproces. De leden van de Gebruikersraad zijn enthousiast over het PGR en tegelijkertijd kritisch. Wat gebeurt er eigen- lijkwanneeraanbod en vraag samenkomen? Gebruikersraad PGR in gesprek, met uiterst links Jan Klein Kranenburg, midden achter Kees Schotten, rechtsdaarvan Marien deBakkeren tweede van rechtsGeertvan Oorschot.

Geo-Info | 2014 | | pagina 6