E 6 I Geo-Info I 2014-1 Stilte gebieden en andere provinciaal beschermde gebieden jl i Compendium voor de Leefomg eving 2. 11 Bron: Provincies www.do.ni/ni049802 Figuur3 Gebruik provinciale INSPIRE-services in het Compendium voorde Leefomgeving. Aanbodfase voorbij, nu de vraagsturing De afgelopen jaren is eronderdevlag van open data veel aanbod beschikbaar gemaakt. We schuiven nu een fase op als gevolg van het toenemend gebruikvan die data. Provincies doen hun best om verbeteringen aan te bren- genin hetaanbodom hetgebruiksgemakte vergroten. Wat merkt Kees daarvan?"Provincies doen in dat opzicht erg hun best om in gesprek met gebruikers te gaan om te weten te komen hoe gebruikers met hun gegevens omgaan. Hetgaat immers nietalleen om techniekofom inhoud, maarom het samenspel. Ook beleid smakers van provincies zouden zich best meer mogen realiseren dat en hoe hun gegevens gebruiktworden dooranderentWensen blijven bestaan. Zoals het beschikbaar blijven houden van ouderegegevens.Voor monitoringdoel- einden blijven dezewaarde behouden."Zelf bouwen we ook bestanden op,zo hebben we een bestand metde ontwikkeling van wegen in Nederland zelfopgebouwd. Dat serveren we overigens nu ookweerals open data."Gebruik van gegevens roept ookinhoudelijkevragen op."De service van de stiltegebieden, daar hebben wij een vraag over. Er zijn verschillende categorieën: wel ofnieteen stiltegebied ofeen uitzondering. Uit de wms is het onderscheid echter niet te halen. Bij wie kunnen we terecht metdievraag?"Jezou kunnen gaan denken in een front-office en back-office constructie. Door de mogelijkheid van in gesprekgaan tecreëren, leren aanbiederen gebruiker elkaar beter ken nen."En dit is nodig om innovatiefgebruikvan de gegevens tot een succes te maken." Een toepassing die Kees op dit moment ontwik kelt, is hetgebruikvan de interactieve services. "Ik wil graag deactuele provinciale informatie bevragen en on thefly'stapelkaarten'maken. Dan kan een burgerofbeleidsmakerin het Compendium op de kaart prikken en direct inzicht krijgen in de kwaliteit en beleid op die plek en op dit moment." Onderwijs: van studenten kun je leren Momenteel werkt hij bij HAS Hogeschool Den Bosch, docent en adviseur Geo Media Design, Marien de Bakker. Daarvoor was hij verbonden aan de Rijksuniversiteit Groningen, als coördi natoren docent ruimtelijke informatiekunde. Zijn studenten waren geen studenten GIS. Zijn studenten deden gebiedsonderzoeken, bij voorbeeld een analyse van de bevolkingskrimp in de noordelijke provincies, ofde herkomst van studenten. Maatschappelijkedan wel economischevraagstukken meteen ruimtelijke component. Geo-informatie is nodig voorde analyse, GIS is een ondersteunende techniek. Marien wees zijn studenten op het PGR, als bron van provinciale informatie."Hetvoordeel van het PGR voor studenten is dat zij, zonder dat zij al een nuttig netwerk van contacten hebben, aan gegevens kunnen komen. Dezoekingangvan het PGR is worstelen, die is nog niet intuïtief te gebruiken. Ookweten zijnog nietzo goed waar provincies zich mee bezig houden, dus welke datasetsze mogen verwachten. Maar vinden ze de benodigde gegevens, dan kunnen ze er vrij snel mee aan de slag,"aldus Marien. Het PGR is niet de enige bron van provinciale gege vens. Het PGR is nog niet volledig. Dus wordt ook het NGR, provinciale websites en open databronnen nageplozen. En dat leidt tot soms onduidelijkegegevens."Bijvoorbeeld bij het project Schoollocaties. Informatiewas maar voor een deel uit het PGRte halen. Voordezekerheid hebben de studenten ook nog gebruikgemaakt van open data uiteen bron van onduidelijke herkomst. Beide bronnen blekenvan elkaaraf te wijken. Navraag bij provincies helderde een aantal van die vragen op. Bijkomend effect was dat provincies -doorde feedbackdiezijvan de studenten kregen- hun eigen gegevens konden verbeteren!" Het gebruikvan data door nieuwe gebruikersgroepen kan dus leiden tot kwaliteits verbetering bijde bron."Mits teruggemeld en dat kan nog niet in het PGR." Van het kastje naar de muur Dat niet alle provinciale data rechtstreeks uit het PGR te halen is, maar dat soms wordt verwezen naarthematische portalen zoals de Risicokaart, Ruimtelijke Plannen en hetZwem- waterregistervindt Marien niet bezwaarlijk. "Zolang de data maar wei te downloaden is en je niet van het kastje naarde muur wordt verwezen. Het kan zelfs voordelen hebben, die thematische portalen, omdatje daaralle infor matie rondom een thema bijelkaar vindt." Het maakt een gebruiker niet zoveel uit waar hij de data vandaan haalt, als hij maar gemakkelijk alles kan vinden."Dat het PGR de provinciale gegevens bijelkaar brengt heeft ook weer zijn voordeel. Je kan daarmee gemakkelijk gegevens over de provinciale grenzen heen verzamelen. Helaas hebben niet alle provincies overalle thema's hun gegevens gepubliceerd." Het PGR draagt zeker bijaan de open databe- weging, vindt Marien."Gegevens uit diverse bronnen kunnen gemakkelijkerworden gecombineerd. En dat leidtweertot nieuwe informatie en nieuwe inzichten." Overheid stimuleert duurzame energie uit de ondergrond Bijbodemenergie wordtgebruikgemaaktvan warmte die van nature aanwezig is in bodem en grondwater. Het is een duurzame en hernieuw bare energie vorm. Warmte-koudeopslag (WKO) is één van die vormen. Hierbijwordt het grondwater gebruikt: in de zomer gebruikt men het koele grondwater om gebouwen te koelen, het opgewarmde water slaat men opinde bodem totdat het in de winter wordt gebruikt om gebouwen te verwarmen. Jan van Arkel is GIS-specialist bij IF Technology in Arnhem, een adviesbureau datzich volledig richt op duurzame energievoorziening vanuitde bodem. Hijvoegtdaaraan toe: "Bodemenergie is ruimtelijkconcurrerend metandere bodembe- langen: voila, daar is de connectie met geo." Om hetgebruikvan WKOtestimuleren heeft IF in opdracht van hetSamenwerkingsverband WKO, waarin het Ministerie van Infrastructuuren Milieu, IPO, VNG, UvW en Rijkswaterstaat Leefom geving samenwerken, een website ontwikkeld: de WKO Tool Nederland.ledereen kanopguick- scanniveau voor elke locatie bekijken welke kansen ervoorWKOzijn. RWS Leefomgeving is ZWOLLE Stiltegebied WAV-gebied (Wet Ammoniak en Veehouderij) Aardkundige Waarden Nationale Landschappen Hl Ecologische hoofdstructuur Overzicht kaartlagen .agen (onjzicMbaar maken g] Stütegebteden WAVGebteden Q Aardkundige Waarden Q Nationale Landschappen O Ecologische Hoofdstructuur

Geo-Info | 2014 | | pagina 8